20 rodzin podpisało dziś umowy najmu mieszkań komunalnych. To kolejny krok w kierunku zapewnienia mniej zamożnym torunianom dachu nad głową. Zdecydowanie Toruń jest w czołówce miast, które dbają o rozwój budownictwa komunalnego.
Jeszcze kilka lat temu Toruń był miastem, w którym kolejki do lokalu mieszkalnego były ogromne. Po kilkaset osób. Dziś potrzebujących wciąż jest wielu i choć sukcesywna budowa nowych budynków poprawia statystyki, to jednak wciąż czas oczekiwania na lokal mieszkalny to ok. 3 lat.
- Tyle właśnie czekałam na mieszkanie, ale teraz jestem bardzo zadowolona, bo w końcu się udało – przyznaje pani Ewelina, która w budynku przy ul. Drzymały zamieszka z córką.
Toruń wymieniany jest jako jeden z liderów jeśli chodzi chodzi o budowę nowych mieszkań komunalnych. Setki mieszkań powstały m.in. przy Armii Ludowej, ul. Targowej czy przy ul. Olsztyńskiej.
- Żeby stać się najemcą, trzeba złożyć wniosek, który składa się od stycznia do czerwca – mówi Monika Mikulska, dyrektorka Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej. - Podstawowe dla warunki, jakie trzeba spełniać to kryterium dochodowe oraz brak tytułu do innego lokalu mieszkalnego. W chwili obecnej na lokale mieszkalne czeka ok. 130 rodzin. W tej chwili maksymalny czas oczekiwania to 3 lata.
W czwartek przekazano klucze 20 rodzinom, które zamieszkają w nowym bloku przy ul. Drzymały. Jeszcze kilka lat temu straszyły tu baraki z mieszkaniami socjalnymi. Dziś w ich miejscu stanęły dwa bliźniacze budynki. Drugi z nich powinien zostać ukończony do lutego 2017 r.
- Odrabiamy zaległości sprzed wielu lat, budujemy też nowe budynki – mówi Michał Zaleski, prezydent miasta. - W tym roku łącznie oddamy 52 mieszkania: nowe i te po modernizacji przy ul. Chłopickiego. W zeszłym roku oddaliśmy nieco więcej, bodajże 92 mieszkania, niemniej te działania miasta są systematyczne, planowe.
W Toruniu dość dużym powodzeniem cieszą się inwestycje prowadzone przez Toruńskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, choć wciąż są to oferty dla osób o wyższych dochodach. Niestety, na lokale komunalne mogą załapać się tylko ci o najniższych dochodach, bo kryterium dochodowe to wciąż 1059,07 zł brutto przy gospodarstwie jednoosobowym i 750,18 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.
Mirka16:47, 22.09.2016
Mam nadzieje ze zgm choć to te budynki będzie dbał a nie jak o.pozostale
Do abc20:12, 22.09.2016
Dbać tak. Ale remonty obiektów to już nie dbanie a zadanie i to w tym przypadku ZGM.
do mirki13:29, 23.09.2016
żeby remontować to trzeba mieć za co - najemcy muszą płacić czynsz
toruniak09:09, 23.09.2016
Jedni muszą tyrać na mieszkanie inni je dostają...
Czytelnicy nie wierzą w rekordowo niską Wisłę
Od strony Nieszawki na łuku jest 7 m glebokosci to co się stanie jak Włocławek trzyma na tamie 🤣
O$$
22:39, 2025-07-11
Czytelnicy nie wierzą w rekordowo niską Wisłę
Wyparcie.
roman
20:31, 2025-07-11
Cisza i łzy w Parku Glazja. Marszałek przyszedł...
Zapamiętajcie to wszyscy. Platfusy to dwulicowi ludzie Tusk, Całbecki, Gilewski czy coś takiego chodzi o prezydenta miasta, jedno mówią, drugie robią. Wpuszczają tę obcojęzyczną hołotę, potem łby spuszczają
Gość
19:33, 2025-07-11
Zbrodnia, która wciąż dzieli Polaków i Ukraińców
Teraz w Polsce mamy pełno ukraińskich kobiet i dzieci, więc pora na zemstę. Co tam szkodzi wybebeszyć jakąś ukraińską szmatę, lub palić w snopach siana ukraińskich bękartów. Polacy z Wołynia oczekują zemsty, gdzieś mają pamięć. PS dziś w grobach się przewracają gdy widzą ile jest tej ukraińskiej dziczy na naszej ziemię.
Ferdynad
17:37, 2025-07-11
3 0
to nie zgm tam mieszka tylko ludzie i to oni powinni dbać o swoje otoczenie. Ja mieszkam we Wspólnocie i mieszkańcy sami dbają o swoje otoczenie, sprzątają klatki i sprzątają po sobie. To jest podstawa. Widać że postawa roszczeniowa, nie ludzie mają dbać tylko zgm. To chyba nie tak.
2 0
zapłać najpierw czynsz i pozostałe opłaty to Ci wyremontują