Zamknij

Nowy szlak turystyczny w Toruniu z KILKADZIESIĄT milionów w Toruniu! Będzie się działo

14:00, 14.04.2025
Skomentuj Fot. Marta Zgierska Fot. Marta Zgierska

Toruń pozyskał ponad 48,5 mln zł na realizację wyjątkowego projektu – szlak turystyczny po zabytkach na liście UNESCO. To prawdziwa rewolucja w turystyce!

To pieniądze na stworzenie szlaku turystycznego "7 cudów Torunia", który będzie łączył unikalne zabytki miasta. Projekt został złożony w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027, a całkowita wartość inwestycji to ponad 68 mln zł.

Szlak obejmie siedem najważniejszych lokalizacji w Zespole Staromiejskim, w tym trzy obiekty sakralne: Katedrę św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty, kościół św. Jakuba oraz kościół Wniebowzięcia NMP. Zmodernizowane zostaną również ruiny Zamku Krzyżackiego, Dom Eskenów, Centrum Kultury Dwór Artusa oraz Ratusz Staromiejski.

Zabytki Torunia zyskują nowe życie

Dzięki dofinansowaniu, w ramach projektu "7 cudów Torunia", przeprowadzone zostaną prace konserwatorskie, restauratorskie, renowacyjne i remontowe w 10 obiektach. Zwiększy się także dostępność dla turystów, szczególnie dla osób z trudnościami w poruszaniu się. W ramach rewitalizacji powstanie również interaktywna ścieżka zwiedzania oraz nowe przestrzenie edukacyjne, które uatrakcyjnią ofertę kulturalną miasta.

Prezydent Torunia Paweł Gulewski zaznacza, że projekt jest wynikiem wielomiesięcznych konsultacji z mieszkańcami i użytkownikami obiektów. Została stworzona mapa potrzeb, na której podstawie opracowano program rewitalizacji i modernizacji. W efekcie powstanie nowa atrakcja turystyczna, która nie tylko wzbogaci ofertę miasta, ale również przyczyni się do rozwoju gospodarczego regionu.

Toruń wchodzi na szlak turystyczno-pielgrzymkowy

Projekt "7 cudów Torunia" ma również związek z Camino de Santiago, czyli znanym szlakiem pielgrzymkowym. Po zakończeniu inwestycji, toruński szlak stanie się częścią większego, międzynarodowego szlaku turystyczno-pielgrzymkowego, co z pewnością przyciągnie jeszcze większą liczbę turystów.

W ramach rewitalizacji w Toruniu powstanie także Festiwal Cudów, który będzie organizowany w czasie Europejskich Dni Dziedzictwa. Dzięki temu Toruń zyska nowe, dynamiczne wydarzenie kulturalne, które będzie promować zarówno miasto, jak i jego bogate dziedzictwo kulturowe.

Prace nad projektem rozpoczną się w 2026 roku, a zakończenie rewitalizacji planowane jest na 2029 rok. Efekty tych działań mają przyczynić się do dalszego rozwoju turystyki w Toruniu i wzmocnienia pozycji miasta na kulturalnej mapie Europy.

(.)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

czytajUrzędzieczytajUrzędzie

3 1

Można tanim kosztem pomalować chodniki i oznaczyć narożniki budynków ze wskazówkami. Oczywiście zauważalnie choć dyskretnie i stylowo. Dodatkowo w mieście powinny być poukrywane pierniki na wzór wrocławskich krasnali. Do tego mapka wirtualna + papierowa w informacji turystycznej i gitara.

16:08, 14.04.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ToruniakToruniak

3 0

Poza 7 cudami na starówce dla turystów Toruń powinien myśleć o cały mieście po same obrzeża. Dlaczego nie można wzorem np. Lipska mieć nowoczesnych budynków i parków + obiektów sportowych i futuystycznej, nowoczesnej architektury ??? Może dlatego, że kilkoro hejterów wszystko próbuje blokować, a portale toruńskie każdy planowany obiekt oceniają jako kontrowersyjny. Może też dlatego, że te osoby są opłacane lub przyjechały z głębokiej wsi i chciałyby łąkę pod oknem.

16:33, 14.04.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%