Zamknij

Rocznik 2006 wezwany "do woja". Ruszają kwalifikacje wojskowe. Nie przyjdziesz? Czeka Cię sroga kara

14:00, 17.01.2025
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Depositphotos Zdjęcie ilustracyjne. Depositphotos

Osoby z rocznika 06. muszą obowiązkowo stawić się na komisję wojskową. W Toruniu komisja będzie miała miejsce w lutym. Wezwanie może przyjść także do niektórych kobiet. 

Od 17 lutego do 18 kwietnia 2025 roku w Toruniu zostanie przeprowadzona coroczna kwalifikacja wojskowa. Do Powiatowej Komisji Lekarskiej nr 1, działającej przy ul. Władysława Łokietka 3 w Toruniu, zostanie wezwanych około 1.300 mężczyzn zameldowanych w Toruniu na pobyt stały lub czasowy. Są to osoby urodzone w 2006 roku oraz w latach 2001–2005, które nie mają określonej kategorii zdolności do służby wojskowej lub posiadają orzeczenia wydane na czas określony.

Dodatkowo, kwalifikacja obejmie około 90 kobiet urodzonych w latach 1998–2006. Kobiety te zostały wskazane przez Szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji w Toruniu ze względu na posiadane umiejętności przydatne do służby wojskowej.

Możliwość dla ochotników

Do udziału w kwalifikacji mogą również zgłosić się pełnoletni ochotnicy, którzy chcą wstąpić do służby wojskowej. To szansa dla osób, które ukończyły 18 lat i rozważają karierę w armii.

To musisz zabrać ze sobą

Na komisję wojskową należy zabrać:

  • dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości,
  • dokumentację medyczną w tym wyniki badań specjalistycznych przeprowadzonych w okresie 12-mcy przed dniem stawienia się do kwalifikacji wojskowej,
  •  dokumenty potwierdzające poziom wykształcenia lub pobieranie nauki oraz posiadane kwalifikacje zawodowe.

Co grozi za niestawienie się na kwalifikację wojskową?

Zgodnie z przepisami ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP oraz Kodeksu wykroczeń, niestawienie się na kwalifikację wojskową bez uzasadnionej przyczyny może mieć poważne konsekwencje prawne. Do najczęstszych kar należą:

  • Grzywna 
  • Przymusowe doprowadzenie – Wojskowe Centrum Rekrutacji może zlecić policji doprowadzenie osoby uchylającej się na miejsce kwalifikacji wojskowej.
  • Odpowiedzialność karna – Długotrwałe unikanie obowiązku kwalifikacji może skutkować postępowaniem karnym, które w skrajnych przypadkach może doprowadzić do ograniczenia wolności.

Osoby objęte obowiązkiem kwalifikacji powinny pamiętać, że jest to ustawowy obowiązek, a nieusprawiedliwione uchylanie się od niego jest traktowane jako wykroczenie, podlegające karze. 

Co jeśli nie możemy się zjawić? 

Nie pasuje ci termin? Lepiej zawczasu zwolnij swój kalendarz, bo w przeciwnym czasie czeka cię trochę papierkowej roboty. O niemożności stawienia się na komisji w danym czasie należy koniecznie poinformować władze. 

Jeżeli z ważnych przyczyn wezwana osoba nie może stawić się w wyznaczonym terminie powinna zawiadomić o tym właściwego wójta lub burmistrza (prezydenta miasta)

Komu przysługuje zwolnienie z Komisji Wojskowej? 

Zwolnione z komisji mogą być osoby niepełnosprawne, niezdolne do samodzielnej egzystencji oraz niezdolne do pracy. W takim wypadku należy doręczyć odpowiednią dokumentację potwierdzającą ten stan rzeczy do swojego wójta, burmistrza czy prezydenta miasta, w terminie poprzedzającym komisję. Następnie konieczne jest poinformowanie terytorialnego szefa wojskowego centrum rekrutacji o tym doręczeniu. 

Zobacz także: 

(W.P)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

OozzyyOozzyy

1 1

Weźcie tych Ukraińców co chleja po parkach i mają wyje$$ane

18:38, 17.01.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%