Zamknij
REKLAMA

Radny pyta Zaleskiego o Wiśniewskiego. A Zaleski na to: "Chrześcijanie, panie radny, mają prawo do pokuty i prośby o wybaczenie grzechów"

16.30, 24.07.2016 Wojciech Giedrys
Skomentuj Radni złożyli do prezydenta Michała Zaleskiego (po prawej) zapytania i wnioski dotyczące informacji z naszego artykułu o Januszu Leonie Wiśniewskim, fot. Tomasz Berent
REKLAMA

Radny pyta Zaleskiego o Wiśniewskiego. A Zaleski na to: „Chrześcijanie, panie radny, mają prawo do pokuty i prośby o wybaczenie grzechów”.

Jest reakcja toruńskich radnych na nasz artykuł o domniemanej współpracy Janusza Leona Wiśniewskiego ze Służbą Bezpieczeństwa PRL. Pisaliśmy o tym tutaj:

[ZT]5632[/ZT]

Wniosek "w sprawie tajnej współpracy Janusza Leona Wiśniewskiego ze Służbą Bezpieczeństwa PRL" do prezydenta Torunia Michała Zaleskiego złożył Karol Wojtasik, radny PiS.

"W związku z artykułami dotyczącymi niechlubnej przeszłości pana Janusza Leona Wiśniewskiego, zwracam się do Pana z prośbą o wystosowanie pisma do Instytutu Pamięci Narodowej w celu uzyskania pełnych i potwierdzonych przez właściwych pracowników IPN informacji na temat Janusza L. Wiśniewskiego" - pisze we wniosku Wojtasik.

Radny PiS zwrócił uwagę, że Wiśniewski został uhonorowany katarzynką w Piernikowej Alei Gwiazd, a w 2012 r. został powołany przez prezydenta Torunia w skład rady programowej Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, w której od 2015 r. pełni funkcję wiceprzewodniczącego.

"Jeśli informacje z IPN-u potwierdziłyby niechlubną przeszłość pana Janusza L. Wiśniewskiego, to czy rozważa Pan usunięcie jego katarzynki z Alei Gwiazd, miejsca dla wybitnych i zasłużonych torunian, niesplamionych w swoich życiorysach współpracą ze Służbą Bezpieczeństwa PRL?" - pyta Wojtasik.

Zapytanie w tej sprawie do prezydenta na czwartkowej sesji skierował też Maciej Cichowicz, wiceprzewodniczący rady miasta z Czasu Mieszkańców. Nawiązał do publikacji na temat Wiśniewskiego, a także niedawnych artykułów "Gazety Pomorskiej" o innych osobistościach, które współpracowały z bezpieką np. o Sławku Wierzcholskim.

- W ostatnich dniach i w poprzednich miesiącach w lokalnych mediach pojawiły się informacje o istnieniu dokumentów potwierdzających współpracę trzech znanych toruńskich osobistości ze Służbą Bezpieczeństwa PRL-u - mówił Cichowicz, zwracając się prezydenta Zaleskiego. - Osoby te zostały wyróżnione przez pana medalami za zasługi i medalem Thorunium. W związku z tym chciałbym się zapytać, czy uznaje pan fakt współpracy z organami bezpieki PRL-u za rzecz naganną, która wymaga napiętnowania, czy może jest rzecz neutralna i nie powinno się dziś oceniać tajnych współpracowników SB? Czy jako prezydent uważa pan, że to ma jakieś znaczenie wizerunkowe dla Torunia?

Cichowicz zapytał Zaleskiego też, czy przy okazji udzielania kolejnych odznaczeń miasto nie powinno występować do IPN, żeby uniknąć podobnych sytuacji. - To niezręczne, że nagradzamy osoby, które mają takie fakty w swoim życiorysie - mówi wiceszef rady miasta.

Co na to prezydent?

- Wyróżnienia, co do których podejmuję decyzje - wobec osób fizycznych, jak i firm - dotyczą okresu działalności, której pewnie jestem prezydentem, może nieco dłuższego - mówi Zaleski. - W tym czasie już od wielu, wielu lat Służba Bezpieczeństwa nie istniała. Każdy, a szczególnie chrześcijanie, panie radny, mają prawo do pokuty i prośby o wybaczenie grzechów. W związku z tym nie sposób oceniać ich za dzisiejszą działalność, patrząc na to, co grzechem według pana mogło mieć miejsce lat temu naście lub dziesiąt. Dlatego myślę, że procedura wyróżnień miejskich nie przewiduje wezwań do sprawdzania informacji o osobach z okresu, kiedy jeszcze SB istniało, czyli do 1989 r. Przynajmniej takiej procedury ja nie będę podejmował.

Co myślicie o reakcji prezydenta? Zachęcamy do komentowania.

(Wojciech Giedrys)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (7)

stanislawstanislaw

4 0

Panie Michale!prezydencie też! istotnie prośba o przebaczenie kierowana przez TW do tych którym szkodzili to rzecz podstawowa, wyjściowa w tych sprawach. Tyle, że ci co onegdaj donosili, szkodzili kolegom, znajomym, sąsiadom raczej wolą albo się zapierać, ( klasyka L. Wałęsa TW Bolek wciągany na sztandary szKODników) albo przemilczeć. Do przeprosin się raczej nie kwapią. p.s. to i muzycznego Sławka na nocnej zmianie też ta "przypadłość" dopadła? 18:04, 24.07.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WyborcaWyborca

0 2

No panie Wojtasik . Niech pan z prezydentem nie zaczyna . 20:45, 24.07.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Arkadiusz BrodzinskiArkadiusz Brodzinski

6 3

'...szczególnie chrześcijanie maja prawo..." Ciekawie Pan Zaleski dzieli ludzi. Czym się różni zło wyrządzone przez kapusia chrześcijańskiego od na przykład kapusia ateisty? Czy ta zasad dotyczy zwykłych mieszkańców Torunia również? Czy jako agnostyk mam mniej praw niż chrześcijanin Tadeusz? Czy Pan Prezydent uważa, że szmalcownikom też należy wybaczyć? Tez donosili na Żydów dla własnych korzyści i nikt ich nie zmuszał. To bardzo dziwne, że szczególnie w naszym mieście ubeckie pomioty mają się dobrze i żyje im się lepiej niż uczciwym ludziom. Kto o tym decyduje i jak te powiązania naprawdę wyglądają? 23:55, 24.07.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

mirekmirek

2 6

Wojtasik to bardzo dobry radny ! 11:44, 25.07.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

stanislawstanislaw

1 0

Dziś punkt 12,00 przy biciu dzwonów w ramach inicjatywy... obywatelskiej oraz odkomunnizowania naszej przecudnej Starówki usiłowałem wydłubać-usunąć dwie tabliczki -katarzynki kapusia TW Camus Leona Wiśniewskiego oraz Sławka grajka, ale nie udało się! Tylko połamałem sobie paznokcie. Czy tylko do tych dwóch są zastrzeżenia? bowiem co do Filutka jestem pewien, że nie donosił! chyba, że kapelusz swemu panu w wiatrzną pogode..( co zaś do pana, to nie wiem, nie wiem, bo Przekrój zaraz po wojnie był paskudnym pismem. Piernikareczka i Gęsiarka oraz wózek szabrowników też! mogą stać i spać spokojnie! ale czy ich pomysłodawca, to wolę być ostrożniejszym! 21:43, 26.07.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

były urzędasbyły urzędas

3 0

Panie Zaleski, z Pana taki chrześcijanin jak z koziej du$%y trąba! To jak pan ludzi traktuje, swoich podwładnych, z chrześcijaństwem nie ma nic wspólnego. Jesteś pan zwykły prostak i tyle. 18:13, 31.01.2017

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

janjan

0 0

religii nie mieszaj ze swoim nie robstwem smieciu. 19:45, 31.01.2017


REKLAMA
0%