Toruń dołączył do międzynarodowego projektu Urbact "Gen - Y City". Będziemy mogli korzystać z doświadczeń międzynarodowych partnerów produktu - m.in. Włochów, Portugalczyków i Francuzów!
Toruń uzyskał akces do międzynarodowego programu Urbact! Ta międzynarodowa inicjatywa ma za zadanie pobudzanie centrów europejskich miast do kreatywnego i innowacyjnego rozwoju. Jest to także ciało doradcze Komisji Europejskiej!
Już 22 czerwca nasze miasto odwiedzą międzynarodowi eksperci! Członkostwo w młodym, ale bardzo ważnym programie to ogromny sukces dla miasta!
- Dla nas to okazja, aby wymieniać cenne doświadczenia. Chcemy ożywić centrum Torunia - przyznaje Andrzej Rakowicz, wiceprezydent miasta. - Powołamy do życia grupę Urbact, która będzie koordynować nasze działania. Chcemy wprowadzić sprawdzone rozwiązania, które zdały egzamin u naszych zachodnich partnerów.
Najważniejsi w realizacji tego projektu będą ludzie. Starówka ma zmienić się tak, aby odpowiadać na ich potrzeby.
- To projekt o ludziach i o miastach. Na bazie potencjału intelektualnego chcemy zbudować takie centrum miasta, które rozwiąże wszystkie problemy. Chcemy aby absolwenci wyższych uczelni zostali w Toruniu - zapewnia Ewelina Rejs, koordynatorka projektu z ramienia Biura Toruńskiego Centrum Miasta.
W projekt włączyć mają się także studenci wydziału humanistycznego, który mają idealne kompetencje by doradzać w sprawie rozwoju.
- Program studiów będzie modyfikowany, aby idealnie wpisać się w projekt. Szczególnie stawiamy na kognitywistów - wyjaśnia Anita Pacholik-Żuromska z instytutu filozofii UMK.
Urbact ma zaktywizować również środowisko artystyczne, stąd obecność animatorów kultury w grupie koordynującej te przygotowania.
- Steve Nash świetnie wykorzystał potencjał toruńskiej starówki, to samo robi Instytut B61, Takich rozwiązań nie możemy się bać, jako przedstawiciel tego środowiska chciałbym, aby na starówce istniało miejsce dla artystów. Takie, które będzie sprzyjać w ich kreatywnym rozwoju - mówi Krzysztof Wachowiak, właściciel klubu NRD przy ulicy Browarnej.
Okazją do wymiany doświadczeń będzie dwudniowa wizyta zagranicznych partnerów projektu w Toruniu, która zbiegła się z obchodami święta miasta.
- Delegacje przyjadą do Torunia w tygodniu, kiedy będziemy świętować. Takie jest założenie projektu, żeby eksperci byli obecni na najważniejszych wydarzeniach, a nie specjalnie przygotowywanych z tej okazji eventach - wyjaśnia Aleksandra Iżycka, dyrektor Biura Toruńskiego Centrum Miasta.
Z okazji wizyty gości z 11 krajów premierowo zaprezentowana zostanie nowa instalacja światło-dźwięk toruńskiej fontanny Cosmopolis. Zaaranżowany zostanie motyw przewodni Z filmu "Excentrycy - Po słonecznej stronie ulicy".
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddtorun.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz