Nad Jeziorem Chełmżyńskim w powiecie toruńskim zainaugurowano sezon letni. Nad wodą pojawili się m.in. marszałek województwa, burmistrz Chełmży i prezes WOPR.
W okresie wakacyjnym nad bezpieczeństwem wypoczywających nad jeziorami i rzekami Kujaw i Pomorza czuwają ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Ich działalność wspiera samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.
- Corocznie ze środków budżetu województwa trafiają pieniądze na patrolowanie zbiorników wodnych i zapewnianie bezpieczeństwa nad wodą w okresie wakacyjnym. W tym roku pieniądze unijne (blisko 1 mln złotych) z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego bieżącej perspektywy umożliwią także zakup sprzętu dla kujawsko-pomorskich jednostek WOPR. Ratownicy wzbogacą się m.in. o skutery wodne, quady, drony z termowizją, pneumatyczne sanie ratownicze, przyczepy do skuterów oraz skafandry do nurkowania, kamizelki ratunkowe, kaski ochronne i radiotelefony cyfrowe
- mówi Beata Krzemińska, rzeczniczka prasowa urzędu.
Ratownicy WOPRU w poniedziałek (19 czerwca) mieli okazję spotkać się z władzami województwa, z marszałkiem Piotrem Całbeckim na czele.
- Nasze rzeki i jeziora to wielkie bogactwo przyrodnicze oraz idealne miejsca dla miłośników wypoczynku nad wodą. Chcemy zapewnić bezpieczeństwo na tych akwenach, dlatego konsekwentnie wspieramy działania Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego
- podkreślał nad jeziorem marszałek, który miał okazję z bliska obejrzeć pokaz ratownictwa na wodzie.
Jak informuje urząd marszałkowski, przy okazji spotkania, początek sezonu nad wodą świętowali także młodzi wioślarze KS Włokniarz Chełmża, którzy uczestniczyli w miniregatach.
W poniedziałek (19 czerwca) wyróżniono także zespoły WOPR, które zajęły czołowe miejsca w II Mistrzostwach Polski Ratowników Wodnych w Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. W maju tego roku 15 drużyn z całej Polski zmierzyło się w podczas mistrzostw. Najlepsi okazali się wtedy reprezentanci lipnowskiego WOPR.
Jeszcze przed rozpoczętym na dobre sezonem zachęcamy do pobrania bezpłatnej aplikacji (na telefony komórkowe z systemami operacyjnymi Android i iOS, wyposażone w GPS), która w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia umożliwia szybki kontakt z WOPR-em. System automatycznie łączy się ze zintegrowanym z aplikacją właściwym numerem ratunkowym, a ratownicy otrzymują informację o lokalizacji osoby dzwoniącej z dokładnością do 3 metrów. Można ją pobrać poprzez Google Play.
4 0
Moczyl kija?
2 0
Co marszałek Całbecki robił nad tym jeziorem? Kópę.