Co nowego ma się pojawić na starym moście? Ankietowani najczęściej wskazywali na zejście do zamku dybowskiego i schody na Kępę Bazarową.
Magistrat przedstawił wyniki ankiety dotyczącej rozbudowy i remontu mostu im. Józefa Piłsudskiego. To wstępny etap konsultacji społecznych poświęconych tej inwestycji, która jest planowana w 2018 r.
Internetową ankietę można było wypełniać w kwietniu na portalu konsultacyjnym magistratu konsultacje.torun.pl. Dotyczyła kilku wybranych kwestii związanych z tą inwestycją. Wyniki badania zaś mają określić kierunek działań zespołu projektowego, który przygotuje dokumentację dla tego zadania.
W ankiecie wzięło udział łącznie ponad 3,8 tys. mieszkańców Torunia. Ankietowani mogli odpowiedzieć na kilka pytań opracowanych przez toruńskich drogowców i proponować pomysły związane z przebudową przeprawy. Łącznie urzędnicy otrzymali ponad 600 takich sugestii.
Ponad 58 proc. uczestników badania opowiedziało się za rozdzieleniem na starym moście ścieżki rowerowej od chodnika. Według nich ciąg dla pieszych powinien być wyznaczony po jednej stronie jezdni, a droga dla rowerzystów - po drugiej. Pozostali chcą utrzymać stan obecny.
Co nowego mogłoby się pojawić na starej przeprawie drogowej? Najwięcej osób wskazało na zejście dla pieszych do zamku dybowskiego (2860 wskazań) i schody na Kępę Bazarową (2253) oraz utworzenie tarasu widokowego z lunetami do obserwacji Starówki (2180).
Propozycje torunian? Są różnorodne. Dlatego urzędnicy pogrupowali je na kilka bloków tematycznych: ścieżki rowerowe i chodniki dla pieszych, oświetlenie mostu (zarówno drogowe, jak i iluminacja świetlna obiektu), liczba pasów ruchu i organizacja ruchu po remoncie, linia tramwajowa na drugą stronę Wisły i organizacja ruchu drogowego podczas remontu.
Do końca maja MZD ma przeanalizować sugestie mieszkańców. Propozycje zostaną sprawdzone po kątem: racjonalności, możliwości realizacyjnych, wpływu na poprawę jakości komunikacyjnej obiektu oraz kosztów. Po zakończeniu tego etapu na stronie internetowej miasta zostanie opublikowana lista złożonych uwag. Będziemy mogli sprawdzić, które z nich zostanie uwzględnione w wytycznych dla projektantów.
Równolegle z remontem i przebudową mostu miasto planuje także przebudowę pl. Armii Krajowej, modernizacją ul. Kujawskiej wraz z podłączeniem do ul. Nieszawskiej.
- Gotowy projekt zostanie zaprezentowany mieszkańcom w kolejnym etapie konsultacji społecznych - zapowiada prezydent Torunia Michał Zaleski. - Ich termin jest uzależniony od postępu prac projektowo-kosztorysowych.
Remont starego mostu drogowego ma być realizowany równolegle również z modernizacją al. Jana Pawła II. Inwestycje mają się rozpocząć w 2018 r.
Torunianin20:05, 09.05.2016
Chyba 58% ludzi nie uczęszcza po moście rowerem. Już było rozdzielenie że po jednej stronie rowery po drugiej piesi. I co, każdy łamał przepisy i tylko straż miejska mandaty pisała.
Poszerzenie chodnika i pomieści się i rower i pieszy.
Cz06:51, 10.05.2016
Szkoda słów
Podgórka07:47, 10.05.2016
Skoro rowerem będzie się jeździć po stronie zamku dybowskiego, to po co schody? Poza tym robiło się ścieżki rowerowe po stronie Ślimaka Getyńskiego i rowerzyści są tam ciągle rozjeżdżani (z drugiej strony na Chopina też nie jest bezpieczniej). W sumie jakby dało się poszerzyć tę część mostu, czy nie byłoby to zasadne do pogodzenia dwóch grup: pieszych i rowerzystów. Jak już coś robić to porządnie i z jajem. A ... i jeszcze należałoby założyć monitoring na bazgroluchów!
Akc3nt09:14, 10.05.2016
Na zdjęciu 3 i 4tym widać ,że auto wyjechało z cienia prosto na słońce, o tej porze słońce było nisko i bardzo mocno oślepiało. W takiej sytuacji wzrok nawet najlepszego kierowcy potrzebuje chwile na przystosowanie. Niestety w tej krótkiej chwili wjechał w nią motocykl...Ciężko obarczyć ją winą za brak ograniczonego zaufania.
Paweł16:26, 10.05.2016
Bezsensowna ankieta i takie wyniki. Najlepszym rozwiązaniem jest dobudowanie osobnej drogi dla rowerów, tak aby piesi i rowerzyści mogli poruszać się bezkolizyjnie. Mam nadzieję, że wnioskowało o to dużo osób w komentarzach i urzędnicy wykażą się rozsądkiem, ta propozycja powinna być w opcją ankiety. Na nowym moście mamy rozwiązanie chodnik po jednej stronie, DDR po drugiej. To rozwiązanie nie sprawdza się i nie powinno być wykorzystywane w przyszłych inwestycjach.
Toruń: Opłata za śmieci pójdzie w górę
Przestań gulesky ze swymi bezradnymi kundlami szastać naszymi pieniędzmi. Po prostu nie rozdawaj koorvom bandery wszystkiego za darmo i nie sponsoruj ich pobytu w Polsce czarnej dziczy to na wszystko ci wystarczy śmieciu nie bany
Dimitrov
22:05, 2025-07-18
Toruń: Opłata za śmieci pójdzie w górę
Gulewski zmienił zarzad MPO NA dwoje nieudaczniko
Ttttrrrr
18:38, 2025-07-18
Kujawsko-pomorskie: 240 mln zł na ochronę ludności
Po co nam schrony? Może zróbmy tak, jak kiedyś zrobił to król Stanisław August Poniatowski — poprosił carycę Katarzynę II o pomoc, licząc naiwnie, że obce wsparcie zapewni Polsce stabilność i rozwój. W zamian dostaliśmy rozbiory. W 1772 roku nasz kraj został podzielony między sąsiadów, a marzenie o suwerenności prysło na dziesięciolecia. Dziś historia zatacza niepokojące koło, choć w innej formie. Bo teraz też mamy dwie Polski. Jedna stoi po stronie Jarka, druga po stronie Donalda. Dwie bańki informacyjne, dwa kompletnie różne obrazy rzeczywistości. Jedni widzą zdradę i upadek, drudzy widzą odnowę i nadzieję — i odwrotnie. A pośrodku? Pośrodku ludzie, którzy chcieliby po prostu normalnie żyć, ale coraz częściej czują się jak obywatele kraju bez wspólnej tożsamości. Polak Polakowi pluje w twarz, sąsiad sąsiadowi gotów rzucić kamieniem. Zamiast wspólnoty — pogarda. Zamiast dialogu — krzyk. I to wszystko pod przykrywką wielkich słów o wolności, patriotyzmie czy moralności. A może rzeczywiście poprośmy o pomoc Władimira? Przynajmniej ktoś by raz na zawsze skończył z tym podziałem… Oczywiście, to czarny żart, ale jak inaczej komentować rzeczywistość, w której brakuje już nawet podstawowej uczciwości? Bo jak mamy wierzyć w demokrację, kiedy państwo nie potrafi poprawnie policzyć głosów dwóch kandydatów w wyborach? Gdzie tu uczciwość? Gdzie transparentność, skoro nawet wybory — fundament wolności — stają się widowiskiem pełnym niejasności, niedopowiedzeń i wątpliwości? A schrony? Po co mi one? Ja siebie nie widzę na froncie. Za jaką Polskę miałbym walczyć? Za kraj, w którym zamiast odpowiedzialności mamy bezkarność, a polityczne układy decydują o tym, kto zarabia miliony? Gdzie instruktor narciarski zostaje milionerem od maseczek, a zwykły obywatel ledwo wiąże koniec z końcem? Trudno w takim kraju o dumę. Jeszcze trudniej — o nadzieję.
Obserwator
18:32, 2025-07-18
Kujawsko-pomorskie: 240 mln zł na ochronę ludności
Schrony dla ludności cywilnej to powinny być budowane od momentu jak zaczęła się wojna w 2022 a nie dopiero teraz. Ale lepiej późno niż wcale, zamiast kupować drogi amerykański sprzęt lepiej niech remontują stare zapuszczone jeszcze z czasów PRL schrony
alexis
16:03, 2025-07-18