Zamknij

Na niebie nad Toruniem będzie głośno. To zakrojona na szeroką skalę operacja

18:00, 27.02.2023
Skomentuj Fot. PGE Toruń Fot. PGE Toruń

Nie udało się za pierwszym razem, może wypali teraz. W nocy z poniedziałku na wtorek na toruńskim niebie ma latać samolot. W ten sposób wykonane zostaną ważne pomiary.

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

O pierwszych planach przeprowadzenia badania stanu technicznego sieci ciepłowniczej w Toruniu informowaliśmy już 15 lutego. Podawaliśmy wtedy, że w tym celu zostanie wykorzystany samolot, który przez całą noc będzie latać nad Toruniem.

Lot, ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne, został jednak wtedy odwołany.

- Warunki lotu samolotu są ściśle ustalone, gdyż wpływają na dokładność pomiaru. Musi być m.in. odpowiednia temperatura powietrza (poniżej +2°C), brak pokrywy śnieżnej i opadów, określona wilgotność powietrza, brak zachmurzenia. Wysokość lotu samolotu to pułap 600-700 metrów nad poziomem morza

informuje Julita Karpińska, główny specjalista ds. komunikacji PGE Energia Ciepła.

Tym razem się uda?

PGE Toruń informuje, że przystępuje do drugiej próby zbadania sieci. Jeśli nie dojdzie do nieprzewidywanych sytuacji, to w nocy z poniedziałku na wtorek (z 27 na 29 lutego) na niebie pojawi się samolot. Badanie ma trwać około trzech godzin, ale może wiązać się z hałasem.

Przepraszamy mieszkańców za niedogodności wynikające z prowadzonego działania - dodaje Julita Karpińska.

Na czym polega badanie?

Metoda termowizji lotniczej polega na wykonywaniu termografii sieci ciepłowniczej z samolotu, wyposażonego w kamerę termowizyjną o wysokiej rozdzielczości. Kamera wykona serię zdjęć w podczerwieni całej 270-kilometrowej sieci ciepłowniczej. Zdjęciami objęte zostaną przy okazji dachy toruńskich budynków, co umożliwi administratorom spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot, w ramach usługi analizy stanu technicznego dachów, oferowanej przez PGE Toruń, podjęcie ewentualnych działań termomodernizacyjnych.

Jak podaje PGE Toruń, dzięki wykonanym zdjęciom będzie można ocenić szczelność sieci ciepłowniczej i dokonać analizy, wymiany potencjalnych uszkodzeń ciepłociągów, gdyż zdjęcia z kamery termowizyjnej pokazują bardzo dokładnie miejsce nieszczelności oraz uszkodzenia izolacji termicznej ciepłociągów (im jaśniejszy kolor, tym wyższa temperatura badanej powierzchni, co sugeruje ubytki ciepła).

 

Zobacz także:

(D.W./PGE Toruń)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

patpat

2 0

A zwłaszcza w nocy z 27 na 29 lutego :P

10:11, 28.02.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%