Nie udało się za pierwszym razem, może wypali teraz. W nocy z poniedziałku na wtorek na toruńskim niebie ma latać samolot. W ten sposób wykonane zostaną ważne pomiary.
O pierwszych planach przeprowadzenia badania stanu technicznego sieci ciepłowniczej w Toruniu informowaliśmy już 15 lutego. Podawaliśmy wtedy, że w tym celu zostanie wykorzystany samolot, który przez całą noc będzie latać nad Toruniem.
Lot, ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne, został jednak wtedy odwołany.
- Warunki lotu samolotu są ściśle ustalone, gdyż wpływają na dokładność pomiaru. Musi być m.in. odpowiednia temperatura powietrza (poniżej +2°C), brak pokrywy śnieżnej i opadów, określona wilgotność powietrza, brak zachmurzenia. Wysokość lotu samolotu to pułap 600-700 metrów nad poziomem morza
- informuje Julita Karpińska, główny specjalista ds. komunikacji PGE Energia Ciepła.
PGE Toruń informuje, że przystępuje do drugiej próby zbadania sieci. Jeśli nie dojdzie do nieprzewidywanych sytuacji, to w nocy z poniedziałku na wtorek (z 27 na 29 lutego) na niebie pojawi się samolot. Badanie ma trwać około trzech godzin, ale może wiązać się z hałasem.
- Przepraszamy mieszkańców za niedogodności wynikające z prowadzonego działania - dodaje Julita Karpińska.
Metoda termowizji lotniczej polega na wykonywaniu termografii sieci ciepłowniczej z samolotu, wyposażonego w kamerę termowizyjną o wysokiej rozdzielczości. Kamera wykona serię zdjęć w podczerwieni całej 270-kilometrowej sieci ciepłowniczej. Zdjęciami objęte zostaną przy okazji dachy toruńskich budynków, co umożliwi administratorom spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot, w ramach usługi analizy stanu technicznego dachów, oferowanej przez PGE Toruń, podjęcie ewentualnych działań termomodernizacyjnych.
Jak podaje PGE Toruń, dzięki wykonanym zdjęciom będzie można ocenić szczelność sieci ciepłowniczej i dokonać analizy, wymiany potencjalnych uszkodzeń ciepłociągów, gdyż zdjęcia z kamery termowizyjnej pokazują bardzo dokładnie miejsce nieszczelności oraz uszkodzenia izolacji termicznej ciepłociągów (im jaśniejszy kolor, tym wyższa temperatura badanej powierzchni, co sugeruje ubytki ciepła).
2 0
A zwłaszcza w nocy z 27 na 29 lutego :P