W Toruniu wpadł groźny gangster! Mundurowi podejrzewają, że wprowadził na rynek 200 kilogramów narkotyków.
Zatrzymali go policjanci CBŚP z Wrocławia. Gang, którego był członkiem, specjalizował się m.in. w napadach na tiry, handlu bronią, narkotykami (także na skalę międzynarodową) i praniu brudnych pieniędzy. Powstał z połączenia dwóch innych grup przestępczych: tzw. mokotowskiej i ożarowskiej.
Zatrzymanie mężczyzny to kolejny etap olbrzymiej operacji, jaką prowadzą funkcjonariusze CBŚP z Wrocławia .
- W ciągu ostatnich dwóch lat zatrzymali 41 osób, które mogły wyprodukować 280 litrów płynnej amfetaminy, wprowadzić do obrotu blisko pół tony czystej amfetaminy, 20 tys. tabletek ekstazy, 45 kilogramów marihuany, 14 kilogramów kokainy i 6 kilogramów heroiny - wylicza Monika Chlebicz, oficer prasowa toruńskiej komendy policji. - Wartość czarnorynkowa narkotyków to ponad 20 milionów złotych. Śledczy zlikwidowali dwa laboratoria amfetaminy, zabezpieczając m.in. dużą ilość odczynników chemicznych i przejęli 16 kilogramów amfetaminy. Policjanci ujawnili również dwa zakonspirowane miejsca, w których członkowie zorganizowanej grupy przestępczej przechowywali broń palną służącą do ochrony przestępczych interesów. Funkcjonariusze odzyskali 6 sztuk broni palnej, w tym dwa pistolety maszynowe CZ-61 tzw. skorpiony, tłumiki i 80 sztuk amunicji.
Mundurowym udało się rozbić trzon gangu. Zatrzymani zostali organizatorzy, co zdestabilizowało działania szajki. Gang stracił zaplecze finansowe i nie był w stanie produkować narkotyków. Dodatkowo mundurowi aresztowali cztery osoby odpowiedzialne bezpośrednio za produkcję amfetaminy. Miały one specjalistyczną wiedzę i praktykę z zakresu wytwarzania środków psychotropowych.
Rozbity gang nadal szukał jednak rynku, na którym mógłby sprzedać narkotyki. Stanęło m.in. na Wielkiej Brytanii - ale policjanci z CBŚ zlikwidowali ten kanał przerzutu płynnej amfetaminy. Amfetaminę za granicę przemycano w tzw. pakietach. Zawierały one odpowiednio odmierzone substancje, wystarczyło je zmieszać, by wywołać reakcję chemiczną i wytrącić amfetaminę w postaci stałej – proszku lub pasty.
Śledztwo miało też boczne wątki: policjanci odzyskali złodziejskie łupy, pochodzące z włamania do hurtowni z nawozami. Na poczet przyszłych kar i grzywny zabezpieczono 108 tys. zł należące do członków grupy. 25 przestępców zostało tymczasowo aresztowanych przez wrocławski sąd.
To jeszcze nie koniec śledztwa. Obecnie trwają poszukiwania kolejnego przestępcy, który ukrył się w Europie. Wydany jest za nim Europejski Nakaz Aresztowania.
Zatrzymany w Toruniu mężczyzna usłyszał zarzuty, grozi mu kara do 12 lat pozbawienia wolności. Został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz