W Toruniu odbyło się spotkanie prezydentów miast z regionu. Dyskutowano m.in. o tym, jak poradzić sobie z kryzysem energetycznym i jak wesprzeć w tym mieszkańców.
Konwent Prezydentów Miast Województwa Kujawsko-Pomorskiego zorganizowano we wtorek (25 października). Wzięli w nim udział gospodarz Michał Zaleski oraz prezydenci: Włocławka - Marek Wojtkowski, Bydgoszczy - Rafał Bruski, z-ca prezydenta Grudziądza - Róża Lewandowska i prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza.
[ANKIETA]551[/ANKIETA]
Ten ostatni zwracał uwagę na symbolikę miejsca spotkania.
- Spotykamy się w symbolicznym miejscu, w miejscu wyjątkowym, w twierdzy. Pan prezydent Zaleski zamienił twierdzę toruńską na kilka godzin w twierdzę samorządową. [...] My się bronimy, nie atakujemy i przygotowujemy do obrony naszych mieszkańców i naszych miast w sytuacji kryzysowej
- powiedział Ryszard Brejza, włodarz Inowrocławia.
[FOTORELACJA][/FOTORELACJA]
Efektem spotkania jest wspólne stanowisko, w którym prezydenci postulują o pilne wdrożenie mechanizmów pomocowych oraz regulacji prawnych umożliwiających samorządom lokalnym efektywne i ekologiczne zarządzanie energią.
- Wracamy do wzajemnych dyskusji i zastanowień dotyczących problemów, które w miastach wojewódzkich występują i są zagadnieniami, które budzą nasze zainteresowania i potrzebę wymiany myśli, poglądów i informacji
- stwierdził Michał Zaleski, prezydent Torunia.
Spotkanie miało się odbyć co prawda wcześniej, ale przesunięto je z uwagi m.in. na przybycie do polskich miast uchodźców z Ukrainy.
- Ta zmiana terminu przyniosła nowe zagadnienia, co do których powinniśmy ze sobą porozmawiać i o których powinniśmy mieć wzajemnie wiedzę - dodał włodarz.
Ważnym punktem spotkania było wypracowanie wspólnego stanowiska w sprawie możliwości złagodzenia skutków kryzysu energetycznego dotykającego polskie samorządy
- Ostatnie dni października i pierwsze dni listopada to dla nas wszystkich samorządów okres przygotowywania budżetów na przyszły rok. Śmiało mogę powiedzieć, że to jest najtrudniejszy budżet, w tworzeniu którego kiedykolwiek uczestniczyłem. Składa się na to kwestia spadających dochodów samorządów i rosnących wydatków
- powiedział z kolei Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy.
Przedstawiciele największych miast województwa kujawsko-pomorskiego chcą między innymi, aby rząd stworzył systemy wsparcia, które pomogłyby samorządom w budowie własnych, odnawialnych źródeł energii i sieci dystrybucyjnych w celu zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego, ale przede wszystkim ochrony klimatu. Na spotkaniu z dziennikarzami nie zabrakło też tematów związanych m.in. z dystrybucją węgla przez samorządy, którą nakazuje rząd.
- To spotkanie było bardzo potrzebne. Rozmawialiśmy o energii, natomiast ja chciałbym ustosunkować się do tematu węgla. Wiemy, że jesteśmy w tej chwili już po tej procedurze sejmowej, gdzie rząd chce przerzucić na samorządy konieczność dystrybucji węgla. [...] Wierzcie mi państwo, że spędza nam to sen z oczu. Mamy świadomość, że w Polsce w tym sezonie można zabraknąć od 4,5 do 5 mln ton węgla. Drugim słabym ogniwem jest dystrybucja tego węgla
- dodał na spotkaniu Marek Wojtkowski, prezydent Włocławka..
Spotkania w ramach Konwentu Prezydentów odbywają się cyklicznie już od dobrych kilku lat. Dzisiejsze (25 października) było jednak okazję do szukania wyjścia z obecnych problemów, przede wszystkim związanych z energetyką.
- Wymieniliśmy doświadczenia i szukamy nowych rozwiązań. Czas jest bardzo trudny, wiele rzeczy zostało scedowanych na samorządy. [...] Musimy się wspierać, razem działać. Działamy na rzecz mieszkańców, ale jesteśmy zobligowani do oszczędności. Tak jak ustawa mówi, to 10% oszczędności rocznie
- stwierdziła Róża Lewandowska, zastępca prezydenta Grudziądza.
Prezydenci Bydgoszczy, Torunia, Inowrocławia, Grudziądza i Włocławka spotykają się raz na kwartał. Omawiają istotne, wspólne dla samorządów zagadnienia oraz różnorodne problemy, m.in. sprawy oświatowe, dotyczące sportu bądź społeczne, gospodarcze, promocji regionu i ochrony środowiska.
To zorganizowane w Twierdzy Toruń zwieńczyło podpisanie wspólnego stanowisko, w którym włodarze miast postulują o pilne wdrożenie mechanizmów pomocowych oraz regulacji prawnych umożliwiających samorządom lokalnym efektywne i ekologiczne zarządzanie energią. Ma ono zostać przekazane premierowi Mateuszowi Morawieckiemu.
konwent12:36, 26.10.2022
2 1
popek i anna palmowska toczyli tam też debatę, bo oni są ostatnio najważniejsi 12:36, 26.10.2022
Kamrat12:48, 26.10.2022
4 2
Trzeba więcej łożyć na upaińców,wtedy kryzys zniknie 12:48, 26.10.2022
Hipokryci.13:44, 26.10.2022
2 0
....ci sami prezydenci nosili kagańce i zamykali business z powodu Fałszywej plandemii i
telewizyjnego Zwida-19, a teraz walczą z kryzysem 13:44, 26.10.2022