Zamknij

Prezydent Zaleski znów broni bulwarów. Odpowiada na apel autorytetów!

06:00, 23.08.2022 A.J.
Skomentuj Fot. Daniel Wiśniewski Fot. Daniel Wiśniewski

Kolejna odsłona walki i przepychanki o remont toruńskich bulwarów i budowę pawilonów. Jeszcze nie powstały, a już są sławne w całej Polsce. Teraz na temat pawilonów wypowiedział się ponownie prezydent Torunia Michał Zaleski. 

Wcześniej włodarz Torunia zapewnił, że nie ma możliwości obniżenia pawilonów, a naszemu miastu nie grozi wyrzucenie z listy UNESCO.

Prezydent Torunia Michał Zaleski zapewnił, że nie będzie obniżenia nadwiślańskich pawilonów. Sugerował to generalny konserwator zabytków Jarosław Sellin. Włodarz Torunia dodał, że wstrzymane na jakiś czas prace będą kontynuowane. 

Prezydent cały czas mimo ogromnej krytyki stoi przy swoim stanowisku i znów zabrał głos w tej sprawie. 

Poniżej całe stanowisko prezydenta Michała Zaleskiego skierowane między innymi do środowiska UMK.

Stanowisko Prezydenta Miasta Torunia w sprawie "Listu otwartego do społeczności Torunia i organów władzy państwowej", opublikowanego w dniu 12.08.2022 r. w mediach lokalnych.

1. Realizacja projektu pn. "Zagospodarowanie Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu" była poprzedzona konsultacjami społecznymi pod hasłem "Przyszłość Bulwaru Filadelfijskiego", przeprowadzonymi w 2011 r. na zlecenie miasta przez podmiot zewnętrzny "GRA W MIASTO Monika Komorowska". Mieszkańcy mogli wziąć udział w badaniach ankietowych, spotkaniach konsultacyjnych, warsztatach ngo i spacerach terenowych lub przysłać swoje uwagi drogą e-mail.  W konsultacjach uczestniczyło 769 osób. Spośród nich 33% wskazało na brak na bulwarze infrastruktury typu toalety, ławki, mała architektura, a 20% uznało, że nie lubi tego miejsca ze względu na "niezagospodarowanie, brak infrastruktury i pomysłu". W ankiecie internetowej aż 89% uczestników wskazało jako zdecydowanie potrzebną lub potrzebną "poprawę infrastruktury, która pozwoliłaby lepiej korzystać z tego miejsca".

2. Koncepcja zagospodarowania nabrzeża nie jest wynikiem cyt. "bezpardonowej i arbitralnej interwencji prezydenta miasta Michała Zaleskiego w materialną tkankę bulwarów", lecz efektem ogłoszonego przez miasto w 2014 r. międzynarodowego konkursu architektonicznego z udziałem bezstronnej komisji konkursowej, złożonej z architektów i urbanistów z Krakowa, Warszawy, Katowic, Torunia, i Bydgoszczy. Zwycięską koncepcję pracowni Riegler Riewe Architekci Sp. z o.o. z Katowic doceniono za jednorodną formę terenu zieleni podbudowującą miejski krajobraz starówki i dającą szanse mieszkańcom na samodzielne wprowadzanie różnych form aktywności. Rola Prezydenta Miasta Torunia w tej sprawie to przyjęcie wyników konkursu do wiadomości i realizacji, czyli przygotowanie zadania i jego wykonanie, w oparciu o dokumentację techniczną oraz konieczne zgody i zezwolenia, w tym decyzję o pozwoleniu na budowę (wydaną przez osoby dysponujące stosownymi kwalifikacjami i uprawnieniami).

Atakowanie imiennie mnie jako rzekomego autora i sprawcy realizowanej na bulwarze koncepcji zagospodarowania uważam za całkowicie nieuprawnione i niemające potwierdzenia w faktach! Moim obowiązkiem było i jest dołożenie wszelkich starań, by remont i poprawa wizerunku Bulwaru Filadelfijskiego odbyły się w drodze dobrze przygotowanej, skonsultowanej i przedyskutowanej procedury, z maksymalnym udziałem wszystkich wymaganych podmiotów, a także informowanie i wyjaśnianie, że w tej chwili jest już za późno na sugerowanie naruszenia prawa, w tym zmarnowania kilku milionów złotych (wskutek ewentualnej rozbiórki pawilonów). Na marginesie – osoby będące sygnatariuszami "listu otwartego" powinny być świadome procedur oraz zasad obowiązujących w postępowaniach administracyjnych i odstąpić od bezpodstawnego piętnowania mojej osoby.

3. Jak stwierdza Narodowy Instytut Dziedzictwa w swoim oświadczeniu z 8.08.2022 r., cyt.: "W 2017 r. K-P WKZ wydał postanowienie uzgadniające projekt decyzji w sprawie lokalizacji inwestycji celu publicznego dla zamierzenia pn. "Zagospodarowanie Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu", nie występując o opinię NID". A zatem Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków, wojewódzki organ ochrony zabytków nadrzędny wobec toruńskich służb konserwatorskich, mając wiedzę o zamiarach realizacji i parametrach inwestycji na nabrzeżu, w sąsiedztwie starówki, nie uznał za konieczne przyjrzenia się sprawie i uzyskania w tej sprawie opinii NID, jednostki podległej Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego, niezależnie od tego, czy opiniowanie to miałoby mieć związek z obecnością Zespołu Staromiejskiego na Liście UNESCO czy też wpisu Torunia na listę pomników historii. Jednocześnie, jak zauważa NID w tym samym piśmie, wytyczne Generalnego Konserwatora Zabytków (GKZ) z 2015 r. dotyczą wydawania rozstrzygnięć konserwatorskich inwestycji realizowanych w granicach miejsca światowego dziedzictwa, zaś ulica Bulwar Filadelfijski i nabrzeże wiślane leżą poza granicami miejsca objętego wpisem UNESCO.

4. Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków, uczestnicząc w kolejnych etapach przygotowania inwestycji, nie wniósł uwag ani zastrzeżeń dotyczących możliwości negatywnego wpływu planowanych pawilonów na panoramę Torunia.

5. Nabrzeże wiślane, co podkreślają toruńskie autorytety historyczne, nie  trwa w niezmienionym kształcie od pokoleń, jakby wynikało z tez autorów "listu otwartego". Przez stulecia było to miejsce tętniące życiem gospodarczym, z panoramą przysłoniętą częściowo różnego typu zabudową portowo-rzeczną o wielokrotnie większych kubaturach.

6. Realizowane ostatecznie 2 proste pawilony z punktami widokowymi i przeszkleniem odbijającym otoczenie, każdy wysokości około 4 m i szerokości 8 m, mają zapewnić podstawową obsługę ruchu turystycznego na najbardziej obleganym odcinku bulwaru (toalety, sprzęt rekreacyjny, miejsce edukacji wiślanej). Docelowo budynki te będą obłożone drewnem i obsadzone roślinnością, przez co wtopią się harmonijnie w krajobraz panoramy.

7. Budowa przebiega zgodnie z prawem, na mocy starannie przygotowanej dokumentacji oraz uzyskanych niezbędnych kilkudziesięciu uzgodnień i pozwoleń, w oparciu o przeprowadzone konsultacje społeczne. Zadanie jest zaawansowane w około 50 proc., a zaangażowane środki publiczne sięgają 2,6 mln zł. W obecnej sytuacji nie ma podstaw prawnych odstąpienia od realizacji projektu ze względu na prawomocność decyzji, na podstawie których inwestycja jest realizowana i finansowana ze środków publicznych.

Zobacz także:

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(18)

NergalNergal

35 2

Zaleski nie broni bulwarów a swojego tylka! 06:18, 23.08.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

wRealu24wRealu24

2 1

wRealu24 usunięte z YouTube. Nadaje dalej na : BanBye.pl 14:01, 23.08.2022


reo

Lewobrzeze Lewobrzeze

29 1

Budyń przestań już i do łopaty rozbieraj kible na bulwarze. Pomysł i inwestycja nie wyszła... Oddaj te koperty... 07:22, 23.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Wrzosowiak Wrzosowiak

35 3

Jest Pan złym i bezczelnym człowiek, gdyby był Pan dobry to by się przyznał do błędu i powiedział 'każdemu może się zdarzyć, przepraszam to zła inwestycja rozbieramy', ale nie Pan, nie z tych. Pan kocha władzę, siebie i pieniądze, a nie miasto. Wystarczy posłuchać w urzędzie jak traktuje Pan swoich urzędników. Czas się podać do dymisji zanim zrujnuje Pan całkowicie Toruń... 07:54, 23.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Kpina z ludziKpina z ludzi

32 1

Były konsultacje na których kilku mieszkańców stwierdziło ze brakuje toalety to nie usprawiedliwia i nie daje prawa do stawiania toalety w świetle bram średniowiecznej starówki co to za argument kpina z ludzi.
Projekt zawiera kilka pawilonów, urzędnicy podjęli decyzje które budują, akurat te które zasłaniają bramy średniowiecznej starówki, nikt im nie kazał ich budować to tylko ich decyzja
Miejski konserwator zabytków zgodził się na budowę pawilonów.
Nie ma usprawiedliwienia dla postawienia pawilonów zasłaniających średniowieczne bramy miasta, nie ma żadnego usprawiedliwienia i był to decyzja urzędnicza, dodatkowo można było postawić pawilony poza panorama starówki to urzędnicy zdecydowali się wybrać te zasłaniające panoramę miasta.
Teraz trzeba mieć jaja, przyznać się do błędu i rozebrać to szkaradztwo, nie ma innego wyjścia. 08:17, 23.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

taataa

10 2

Taaaa i znowu tro samo. Telenowela :D 09:53, 23.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Walasek8Walasek8

22 2

tych tłumaczeń nie można czytać na spokojnie, robienie z ludzi idiotów ciąg dalszy. Decyzje pozwalające budować kontenery wydało miasto i jego jednostki. Nikt im nie kazał budować tych kontenerów to była ich decyzja nikogo innego mogli wybudować te które są poza panoramą starówki to zdecydowali ze wybuduje te które zasłaniają starówkę, nikt im nie kazał budować akurat tych. Kontenery są wyżej niż ulica Bulwar i zasłaniają bramy starówki. Ile można z ludzi robić wariatów, kpić z mieszkańców, wciskać ludziom ciemnotę.
12:09, 23.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TorunianTorunian

21 2

Trzeba przyznać się do błędu i rozebrać te koszmarne pawiloniki bo to i tak będzie nieuniknione, nie pasują ewidentnie d 13:00, 23.08.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

AlaAla

3 0

Pawilony na Bulwarach pasują jak kwiatek do kożucha! 04:50, 24.08.2022


Elżbieta Elżbieta

17 2

Tu nie ma co się tłumaczyć tu trzeba działać i wziąć się za rozbiórkę tych szop rażąco niepasujących , za nim władze UNESCO zainteresują się tematem! 13:15, 23.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

kazikkazik

15 1

Czemu pawilony są tak zaciekle bronione? Czemu urzędnicy posuwają się do wprowadzania mieszkańców w błąd twierdząc że one są niżej niż ulica bulwar, pawilony są wyżej. Jak można będąc urzędnikiem tak mijać się z prawdą w świetle kamer gdzie odpowiedzialność za czyny? 14:07, 23.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

inspektor 8inspektor 8

16 1

Kto zdecydował, że akurat te dwa pawilony mają być budowane? Proste pytanie, można było wybudować pozostałe poza obszarem panoramy miasta. Kto powiedział że pawilony nie są wyżej niż ulica bulwar, no kto to powiedział? Czas ze sceny zejść z pokorą, przeprosić Toruń i jego mieszkańców. 14:23, 23.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Kpina z ludzi c.d.Kpina z ludzi c.d.

11 0

Siedzę sobie w gabinecie i co mi zrobicie, he he he 15:41, 23.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OnikOnik

4 0

Toaleta ma się ładnie wtopić w tło bulwarów? 20:56, 23.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RadnyRadny

7 1

Jedno jest pewne trzyma całą radę miasta pod pantoflem, żaden radny nawet nie pisknął w temacie. Tak jakby w mieście nie było opozycji. To jest cyrk dopiero. Radni KO, Pis wszyscy popierają jaśnie panującego budowniczego pawilonów które są niżej niż ulica Bulwar jak zapewniał.
Ludzie czy wy widzicie w jakim mieście żyjecie? 22:08, 23.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ToruniakToruniak

5 0

Czego on się boi!? Ano krytyki, odpowiedzialności. Jest zabetonowany w głowie jak lewacka łunia jewropejska. Tylko my mamy rację i nikt inny i co nam zrobicie,. To jest lewacka tolerancja. 08:13, 24.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

łzy cisną się do oczłzy cisną się do ocz

2 1

Jak można patrzeć na taką ingerencje w średniowieczną panoramę miasta, to jest straszne. Płakać się chce. Żeby zasłonić tym mury i bramy. Gdzie jest generalny konserwator zabytków !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 14:08, 24.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Trzeba byłoTrzeba było

1 0

zrobić jeden pawilon miedzy drogowym a przystanią AZS a drugi bliżej mostu kolejowego (tam gdzie większy wał zieleni) nie wpływający na widok starówki 17:03, 24.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%