Zamknij
REKLAMA

Kłótnia o aborcję w samym sercu toruńskiej Starówki

19:48, 03.04.2016 | Wojciech Giedrys
REKLAMA
Skomentuj
W demonstracjach pod Kopernikiem wzięło udział ponad sto osób, fot. Wojciech Giedrys

“Najpierw godność, potem płodność”, “wasza ustawa łamie nasze prawa” - takie hasła skandowali uczestnicy niedzielnej demonstracji Partii Razem.

Demonstracja w obronie praw kobiet odbyła się pod pomnikiem Mikołaja Kopernika o godz. 14. Wzięło w niej udział ponad sto osób, które sprzeciwiają się obywatelskiemu projektowi ustawy zakazującej aborcji. 

To reakcja na wypowiedź premier Beaty Szydło, która popiera zakaz aborcji. Atmosfera wokół tej kwestii robi się gęsta. Dziś (3.04) w wielu kościołach w Polsce pod koniec nabożeństw został odczytany list Prezydium Konferencji Episkopatu Polski w sprawie pełnej ochrony życia człowieka.

W sercu toruńskiej Starówki nie brakowało emocji. Tuż obok Partii Razem wystąpiła kontrmanifestacja Fundacji Pro-prawo do życia, która zbiera podpisy pod projektem ustawy zakazującej aborcji. Obrońcy życia próbowali zakłócić manifestację Partii Razem. Zostali jednak skutecznie zagłuszeni.

- Polska będzie krajem o surowszym prawie antyaborcyjnym niż Iran, będzie podobna do Salwadoru, w którym za poronienie kobiety siedzą w więzieniu - przemawiała Joanna Jurkiewicz z Partii Razem. - Kobiety w Polsce będą upokarzane i więzione, część z nich przypłaci zdrowiem i życiem ustawę, którą chce wprowadzić partia rządząca i episkopat. 

Toruńscy działacze Partii Razem zapowiedzieli, że będą tak długo walczyć aż “ten skandaliczny i nieludzki projekt zostanie odrzucony”. Na znak protestu uczestniczki demonstracji wzięły ze sobą wieszaki.

- Nie służą one do wieszania ubrań - mówi Jurkiewicz. - Zdesperowane kobiety używają ich, żeby wywołać poronienie. Wyślemy je do premier Szydło, żeby uświadomić jej, że będzie odpowiedzialna na utratę zdrowia, cierpienie i śmierć kobiet. Możemy zatrzymać barbarzyństwo, które nam, naszym siostrom, matkom, przyjaciółkom, córkom, chce zgotować PiS. Protestujemy przeciwko nowemu piekłu kobiet. Nie ma naszej zgody na to, by o naszym życiu i zdrowiu decydowali fundamentaliści religijni. 

- W przypadku poronienia przy szpitalnym łóżku wycieńczonej kobiety pojawi się policjant i prokurator, aby przesłuchać ją w charakterze podejrzanej o morderstwo - mówi Katarzyna Pałgan z Partii Razem. - Będą prześwietlać wszystko, co robiła w czasie ciąży, by ustalić, czy nie wywołała poronienia celowo. Taki będzie efekt tego barbarzyńskiego prawa - odarcie kobiet z godności i torturowanie i tak już cierpiących kobiet po poronieniu.

Do manifestacji włączyła się m.in. radna Czasu Mieszkańców Sylwia Kowalska, która jest jedną z twórczyń toruńskiej grupy Dziewuchy Dziewuchom na Facebooku. To spontaniczny oddolny ruch kobiet sprzeciwiających się zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej, który nie jest związany z żadnym ugrupowaniem politycznym.

- Jeśli ta ustawa przejdzie, zajście w ciążę będzie nierozerwalnie związane z ryzykiem dla ludzkiego życia i zdrowia - zaznacza Kowalska. - Nawet, jeśli okaże się, że ciąża jest groźna dla zdrowia kobiety, będzie zmuszona do jej donoszenia i do rodzenia, bo inaczej wyląduje za kratkami. Tak samo lekarze będą karani za ratowanie pacjentek. Nie można zmuszać ludzi do heroizmu, do poświęcania swojego zdrowia i życia, pod groźbą więzienia. To jest skrajne okrucieństwo i sankcjonowanie tortur przez państwo.

Jurkiewicz: - Kompromis aborcyjny to tak naprawdę pętla założona na szyje Polek, to pętla, którą teraz radykałowie postanowili gwałtownie zacisnąć. Jest tylko jeden sposób na ograniczenie aborcji: to edukacja seksualna i powszechny dostęp taniej antykoncepcji.
 
Zapytaliśmy o zdanie mieszkańców Torunia, którzy przyglądali się obu niedzielnym manifestacjom w sercu toruńskiej Starówki.

- Jeśli aborcja zostanie zakazana, cofniemy się do średniowiecza - mówi Piotr Grabowski, który nie wiedział o demonstracji, ale przyłączył się do niej. - To straszne, ale aż strach pomyśleć, co jeszcze może zafundować nam rząd PiS. Coraz poważniej myślę o tym, by wyjechać z kraju, w którym moja żona, córka i każda inna kobieta nie będą się czuć bezpiecznie.

- Myślałam, że już nigdy temat aborcji nie wróci do publicznej debaty - mówi Anna Dombrowska, która przyglądała się obu demonstracjom. - Jeśli ustawa wejdzie w życie, PiS jeszcze bardziej podzieli Polaków. Nie dopuszczam do siebie takiej myśli. To już nie będzie moja Polska.

A jakie jest Wasze zdanie w tej sprawie? Zachęcamy do komentowania.

Czy jesteś za zaostrzeniem prawa aborcyjnego?Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki

(Wojciech Giedrys)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (20)

AgaAga

42 13

Wkurza mnie to że Pisowcy wtrącają się w sprawy kobiet. To skandal!!!! 20:21, 03.04.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

tak tylkotak tylko

12 36

Ponad 100 osób na prawie 200 000 miasto.. WOW! To jest sprzeciw który warto odnotować.. Normalnie społeczeństwo jest zbulwersowane. 100 osób które chce decydować o życiu innych.. Pitu pitu p. Kowalska to chyba nie w temacie bo w Polsce można wykonać aborcję względem zagrożenia życia choć nie o to chodzi bo życie jest piękne. EGOIŚCI! i jak zwykle jacyś krzykacze nie do końca wiedzący po co tam przyszli.. 23:40, 03.04.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GoscGosc

12 39

Te kilka kobiet na starówce uważa, że może zabić dziecko tylko dlatego że nosi je pod sercem. Transparent o godności tutaj w żaden sposób nie pasuje do tych osób. Najpierw rozum potem płodność. 04:42, 04.04.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

mmmmmmmmmm

36 8

Każdy powinien mieć możliwość wyboru. 07:09, 04.04.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

aaaaaaaaaa

28 2

Jakby jedną i drugą zgwałcili, albo było zagrożone życie zaraz by zmieniły zdanie. 08:19, 04.04.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Jan MariaJan Maria

27 4

do -tak tylko - Chcąc odpisć na twoj komentarz bym musiał Ciebie obrazić, ale i tak nic byś nie zrozumiał - komentując wczorajsze wydarzenie nie zrozumiałeś po co sie tam ludzie zgromadzili i dlaczego protestowali. I do tego wszystkigo sugerujesz że Pani Kowalska chyba nie w temcie, własnie ta Pani jest w temacie, a Ty błądzisz jak dziecko we mgle, nie wiedząc o co chodzi, a chodzi o oprotestowanie próby zaostrzenie obecnej ustawy, i pozostawienie decyzji dotyczącej aborcji kobiecie, a nie starym stetryczałym dziadom z kotem, czy innym kolesiom w sukienkach i z kartonowymi czapkami na głowie. A teraz Misiu z Malym Rozumkiem szybciutko do szkoły douczyć się czytania ze zrozumieniem i samodzielnego myślenia. Dziewczyny jesteśmy z Wami. 08:31, 04.04.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

maxmax

5 32

Na tym lewackim portalu Giedrysa, mordowanie dzieci poczętych to "zabieg aborcyjny". Dzisiejsza medycyna przesądza o tym, że ów zabieg jest de facto morderstwem - miejcie kilerzy i kilerki odwagę nazywać rzeczy po imieniu. Po prostu chcecie, żeby pozwalać na zabijanie ludzi, bo nie możecie sobie poradzić ze swoją chucią. 08:36, 04.04.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Arkadiusz BrodzińskiArkadiusz Brodziński

23 3

Czarna mafia apeluje do rządzących aby cofnąć nas do średniowiecza i de facto do traktowania kobiet jak krowy rozpłodowe. Ja proponuję w takim razie aby osiągnąć dno ciemnoty. Karać tych, którzy nie korzystają z daru Boga do permamentnej rozrodczości. Taka Pawłowicz. Ten babsztyl usuwa swoje niezapłodnione jajo co miesiąc celowo i pewnie zostawia samotne w toalecie. Nie oddała się nikomu w celach prokreacji! Nigdy nie urodziła dziecka, cudownej nowej katoliczki! Kaczyński też nigdy nie oddał swojego plemnika nikomu, nie stworzył nowego życia, następnego patrioty, a może nawet króla. Może przez przypadek, gdy plemnik wydostał się ciemną noc na powierzchnię co najwyżej kot go zjadł. To wszystko to rodzaj aborcji i działanie wbrew woli Boga...
Napisałem wprost, bez kościelnej nowomowy i bełkotu. Czy w sensie treści przekazu udało mi się osiągnąć tym wpisem poziom chamstwa, agresji, ciemnoty i chęci decydowania za kogoś o jego życiu jak funkcjonariuszom obcego Państwa Watykan? 09:30, 04.04.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

FlpFlp

3 19

Nie wiem czy kobiety powinny miec takie prawa jak ludzie 09:39, 04.04.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

tak tylkotak tylko

3 21

do - Jan Maria - Niestety ale to Ty niezbyt samodzielnie myślisz.. Lubisz krzywdzić dzieci? To i pewnie ich zabijanie nie robi na Tobie wrażenia.. Kto daje Ci (lub Tym egoistką) prawo decydowania o życiu drugiego człowieka? Właśnie nikt Wam nie da i dlatego jest zaostrzona ta ustawa.. 10:14, 04.04.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

stanislawstanislaw

4 18

Ależ to lewactwo bije ze stron ddt ( zbieżność nazwy z silnym śrokiem owadobójczym jak widać nieprzypadkowe). tak oto giedrysy ( połuczyny czerskiego sposobu manipulacji) traktują rzetekna informację.
O 15 wczoraj niemal w tym samym maiejscu spotkali się ci i to bardziej licznie i masowo byli za ŻYCIEM. ZA PRAWEM DO ŻYCIA Czyli katolicy, chrześcijanie cieszący się ze Zmartwychwstania Jezusa. To rodzinne spotanie jakoś nie znalazło miejsca. zwolennicy cywilizacji życia, prawa do życia nie mieli jak u czerskichGiedrysów sznas z... wieszakami i hałaśliwymi lewaczkami wolenniczkami mordowania nienrodzonych. 11:24, 04.04.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

b.b.

17 3

każda kobieta, która może mieć dzieci powinna móc sama zdecydować wg własnego sumienia czy chce urodzic dziecko czy nie. żaden facet, który głośno krzyczy nie stanie nigdy przed dylematem..tak samo jak te stare moherowe berety z kościoła. a księża to powinni zając się pedofilami w swoim środowisku i zakłamaniem w kwestiach nieistniejącego celibatu a nie wtrącają się wiecznie w polityke. 14:02, 04.04.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

soniqsoniq

14 1

Tych "obrońców życia" to było może z 6 osób. Dwie z nich trzymały transparent z hitlerem i zostały spisane przez policję. Wieszaków było ok. 100, ale nie każda z osób które brały udział w pikiecie przyniosła ze sobą wieszak. Wiele z nich po prostu skandowało hasła wolnościowe. Do manifestacji organizowanej przez RAZEM włączały się też przypadkowe osoby. O dziwo, nawet starsze panie, które zdawać by się mogło będą "moherowe" były przeciwne rygorystycznemu projektowy ustawy ograniczającej prawa kobiet. Także Stanisław był chyba na jakiejś innej manifestacji ;) 14:25, 04.04.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

betabeta

15 2

nie wyobrażam sobie sytuacji, w której moja zgwałcona przez jakiegoś pedofila nastoletnia córka byłaby zmuszona do urodzenia dziecka... pisiory....puknijcie sie w swoje puste głowy...
14:41, 04.04.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

okok

6 3

Ciekawe jak Jarek miałby córkę i zgwałciłby ją jakiś uchodźca czy pozwolił by na aborcję, a nawiasem mówiąc najwięcej mają do powiedzenia i chcą zaostrzyć prawo ci co nie mają rodzin i dzieci.
18:37, 04.04.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Mateusz Mateusz

1 5

Jeżeli ktoś się wypowiada że będzie wieszakiem robił sobie aborcję to współczuję, odrazu dać takiej linkę z pętla i niech wykona inny zabieg na sobie bo w śrut takich ludzi strach żyć.. Widać jaki jest przedstawiany tu poziom. Pomyślcie kto był by zdolny do zabicia dziecka? Bo aborcja to jest zabicie wystarczy spojrzeć jak wygląda 12 tygodniowy płód _ to jest już dziecko, współczuję tym kobieta które nie mają sumienia i zdecydowały by się na tą aborcję nawet na aborcję dziecka poczętego z gwałtu bo ten gwałt w porównaniu do bólu sumienia bo aborcji był by niczym. Niech to Bóg decyduje czy mamy urodzić czy nie. 11:01, 05.04.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

J23J23

0 5

kto jest wsrod tych NAJZAGORZALSZYCH PRZECIWNIKOW ???? LESBIJKI, GEJE, SINGLE, FEMINISTKI = ludzie bez rodzin, bez rozumienia wartosci zycia kazdego dziecka... wstyd !!! jesli lubicie prowadzic rozwiazle zycie to zyjcie jak chcecie.. ale prawo do narodzenia ma kazdy czlowiek !!!!! R. Regan powiedzal kiedys takie oto slowa: "Zauważyłem, że wszyscy którzy [email protected]#$%^&* aborcję zdążyli się już urodzić."
proponuje Wam abyscie załozyli rodziny a potem wypowiadali sie na te tematy... pytanie gdzie sa rodziny wielodzietne?? gdzie te "matki udreczone"??? wiecie gdzie??!!!! tam gdzie sa potrzebna i kochane WSROD RODZINY, WSROD SWOICH DZIECI, MEZA.... i tego Wam zycze 22:27, 05.04.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

j23j23

0 5

~beta
nie wyobrażam sobie sytuacji, w której moja zgwałcona przez jakiegoś pedofila nastoletnia córka byłaby zmuszona do urodzenia dziecka... pisiory....puknijcie sie w swoje puste głowy...

Ot wypowiedz kochajacej matki !!!!! zapewne chrzescijance niezarzucajacej sobie faktu, ze nie ma wiary!!!
Pytanie do Pani: czy kochajaca matka pozwoli corce włoczyc sie nocami po miescie?czy kochajaca matka pozwoli corce ubierac sie wyzywajacao i prowokujaco? czy kochajaca matka nie bedzie rozmawiala z corka o zagrozeniach?? proponuje Pani puknac sie w glowe i na chlodno pisac komentarze.... poza tym wspolczuje corce matki 22:30, 05.04.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

sylwiasylwia

2 1

~beta
nie wyobrażam sobie sytuacji, w której moja zgwałcona przez jakiegoś pedofila nastoletnia córka byłaby zmuszona do urodzenia dziecka... pisiory....puknijcie sie w swoje puste głowy...

Ot wypowiedz kochajacej matki !!!!! zapewne chrzescijance niezarzucajacej sobie faktu, ze nie ma wiary!!!
Pytanie do Pani: czy kochajaca matka pozwoli corce włoczyc sie nocami po miescie?czy kochajaca matka pozwoli corce ubierac sie wyzywajacao i prowokujaco? czy kochajaca matka nie bedzie rozmawiala z corka o zagrozeniach?? proponuje Pani puknac sie w glowe i na chlodno pisac komentarze.... poza tym wspolczuje corce matki

skandaliczna wypowiedź.. chciałoby się napisać dużo więcej ale to i tak nie dotrze do tego pustostanu moherowego
18:20, 06.04.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

wstyd mi za piswstyd mi za pis

3 0

ciekawe czy te wszystkie przeciwniczki po przebytym gwałcie i w sytuacji gdyby sie okazało że mają urodzić chore dziecko, które całe swoje życie będzie cierpiało tez miałyby takie zdanie... osoby zgwałcone to nie tylko te, które jak napisał ten tchórz bez podpisu , prowadzące rozwiązły tryb życia i chodzące z pośladkami na wierzchu...
ludzie..zachowujecie się jak wiejska ciemnota sprzed 200 lat.... przepraszam za porównanie i nie chcąc obrazić ludzi mieszkających na wsi 18:27, 06.04.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© ddtorun.pl | Prawa zastrzeżone