Zamknij
REKLAMA

Zamek Dybowski. Nowy dzierżawca ma ambitny plan. Zobacz, co będzie się tam działo

12.30, 30.03.2016 Katarzyna Fus
Skomentuj fot. Tomasz Berent
REKLAMA

Nowy dzierżawca zamku ma ambitne plany na ten rok. Czego możemy się spodziewać?

Przez lata miasto nie miało planu dla Zamku Dybowskiego. Magistrat postanowił dzierżawić teren. W 2013 r. najemcą został Zbigniew Mikiciuk. Zamek miał stać się miejscem wystaw muzealnych, spotkań i wydarzeń nawiązujących do historii budowli, ale także do dziejów Torunia. To była nadzieja dla zamku, jednak dzierżawca szybko zrezygnował.

W zeszłym roku udało się miejsce ponownie wynająć, tym razem zajął się nim Aleksander Żmuda Trzebiatowski i jego fundacja „Zamek Dybów i Gród Nieszawa”. Pierwsze efekty można było oglądać w programie kulinarnym Karola Okrasy. - Mieliśmy okazję wspierać to przedsięwzięcie poprzez przygotowanie scenografii i strojów średniowiecznych, na koniec wspólnie spędziliśmy czas przy ognisku na zamku Dybów – chwali się na facebookowym profilu fundacja.

Najemca ma też inne pomysły na to, żeby dybowska warownia wreszcie odżyła i zaczęła tętnić życiem.

- Pierwszą imprezę planujemy w majówkę, chcemy powoli zacząć działać, jesteśmy w trakcie tworzenia programu pikniku – mówi Aleksander Żmuda-Trzebiatowski. - Ale chcemy też działać zarówno na polu rekreacyjnym, edukacyjnym, a także sportowym. Duże nadzieje wiążemy zwłaszcza z działalnością na polu edukacji historycznej i to nie tylko związaną z tym obiektem, ale też z regionem.

Gospodarz zamku chciałby też utworzyć tu wioskę ginących zawodów. Chciałby też, aby regularnie odbywały się tu np. warsztaty.

Fundacja musi sprostać wymaganiom, jakie miasto postawiło przed najemcami. Są one rozłożone na lata, jednak to fundacja będzie musiała poradzić sobie ze stroną finansową. Chodzi o prace związane z infrastrukturą np. zapewnienie szamba, bez którego nie da się zapewnić sanitariatów, zadaszenie wieży bramnej, uszczelnienie bruku przy trakcie prowadzącym do zamku.

- Na pewno niektórych elementów nie uda się wykonać bez wsparcia zewnętrznego, bo to kosztowane prace – mówi Żmuda Trzebiatowski.

(Katarzyna Fus)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (5)

WiesiekWiesiek

17 0

Super inicjatywa !

Panie Olku, życzymy samych sprzyjających ludzi dookoła tego tematu. Toruń ciągle pozostaje miejscem w którym niestety poziom atrakcji dostępnych na powietrzu jest bardzo niski także ta inicjatywa cieszy bardzo ! 14:35, 30.03.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

mcmc

14 0

Wioska ginących zawodów i warsztaty. Świetny pomysł. Dobrze by było pomyśleć jeszcze o ochronie przed deszczem i parkingu 14:47, 30.03.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GriszGrisz

4 0

Olek, Olek!!! 21:42, 30.03.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

patpat

1 0

Brawo! Tak trzymać! 16:27, 31.03.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Buba z IVcBuba z IVc

2 1

"Przez lata miasto nie miało planu dla Zamku Dybowskiego" - a czy miasto i urzędasy maja na coś pomysł i plany ? - bo to jest jedna wielka grupa nieudaczników, którzy biorą kapuchę bo są znojomymi i tylko potrafią ogłaszać przetargi albo założyć fanpage na FB. Nie potrafią nawet zorganizować jarmarku na to też muszą ogłaszać przetarg, śmiech na sali, ale nie dziwota jeżeli w magistarcie siedzą leśne dziadki albo dyrektorem biura promocji miasta zostaje rzecznik prezydenta - żenua. 13:33, 01.04.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%