Wojewódzki Szpital Zespolony w Toruniu i Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Włocławku uruchomiły programy stypendialne dla studentów medycyny oraz młodych lekarzy, których celem jest związane medyków z tymi lecznicami.
To remedium na odczuwany w całym kraju deficyt kadr medycznych.
- Największym problem może się wkrótce okazać brak personelu przy łóżkach chorych. Sytuacja kadrowa w służbie zdrowia jest krytyczna i jeśli nie zaczniemy działać już teraz, staniemy się medyczną pustynią, z nowoczesnymi szpitalami, w których trzeba będzie, ze względu na brak personelu, zamykać dobrze wyposażone oddziały – mówił we wrześniu, zapowiadając stypendia fundowane dla lekarzy in spe oraz lekarzy rezydentów w kujawsko-pomorskich lecznicach wojewódzkich, marszałek Piotr Całbecki.
Włocławski Szpital Specjalistyczny właśnie podpisał pierwsze pięć umów ze studentami piątego roku medycyny.
Większość z nich jest związana rodzinnie z Włocławkiem (jedna z przyszłych lekarek pochodzi z Kazachstanu), ale studiują na uczelniach medycznych w całym kraju.
Stypendium wynosi 2 tys. złotych miesięcznie, lecznica będzie też wypłacać 40-procentowe dodatki w czasie odbywania lekarskiego stażu podyplomowego.
Podobny program, adresowany do studentów ostatnich lat medycyny oraz lekarzy stażystów, realizuje toruński Szpital Zespolony. „Dodatek lojalnościowy” dla lekarza rezydenta wynosi 2 tys. złotych, stypendium dla studenta 1 800 złotych.
Aktualnie w programie uczestniczy siedmioro lekarzy i szóstka studentów Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
Zasadą stypendiów fundowanych jest zawodowe związanie (na czas określony w umowie) z placówką fundującą.
Wobec pogłębiającego się kryzysu kadrowego w służbie zdrowia prezydent Włocławka zapowiedział stworzenie specjalnej puli mieszkań dla lekarzy i pielęgniarek (bo pielęgniarek też w polskich szpitalach brakuje, i to od lat).
We włocławskim Szpitalu Specjalistycznym, jedynej takiej placówce w mieście, ze względu na brak personelu trzeba było kilkakrotnie zawieszać funkcjonowanie newralgicznych oddziałów.
[ALERT]1641979797997[/ALERT]
koniec ludzkości11:41, 12.01.2022
"Paszport szczepionkowy jest wstępem do, bazującej na biomertii, cyfrowej tożsamości miliardòw ludzi".
Cytat z audycji niemieckiego radia publicznego @dlf
pt."Cyfrowa tożsamość - życie w społeczeństwie pod nadzorem", nadanej w październiku 2020r i powtòrzonej 27.12.2021r. https://twitter.com/i/status/1478051916613664779
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddtorun.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Toruń: Opłata za śmieci pójdzie w górę
Przestań gulesky ze swymi bezradnymi kundlami szastać naszymi pieniędzmi. Po prostu nie rozdawaj koorvom bandery wszystkiego za darmo i nie sponsoruj ich pobytu w Polsce czarnej dziczy to na wszystko ci wystarczy śmieciu nie bany
Dimitrov
22:05, 2025-07-18
Toruń: Opłata za śmieci pójdzie w górę
Gulewski zmienił zarzad MPO NA dwoje nieudaczniko
Ttttrrrr
18:38, 2025-07-18
Kujawsko-pomorskie: 240 mln zł na ochronę ludności
Po co nam schrony? Może zróbmy tak, jak kiedyś zrobił to król Stanisław August Poniatowski — poprosił carycę Katarzynę II o pomoc, licząc naiwnie, że obce wsparcie zapewni Polsce stabilność i rozwój. W zamian dostaliśmy rozbiory. W 1772 roku nasz kraj został podzielony między sąsiadów, a marzenie o suwerenności prysło na dziesięciolecia. Dziś historia zatacza niepokojące koło, choć w innej formie. Bo teraz też mamy dwie Polski. Jedna stoi po stronie Jarka, druga po stronie Donalda. Dwie bańki informacyjne, dwa kompletnie różne obrazy rzeczywistości. Jedni widzą zdradę i upadek, drudzy widzą odnowę i nadzieję — i odwrotnie. A pośrodku? Pośrodku ludzie, którzy chcieliby po prostu normalnie żyć, ale coraz częściej czują się jak obywatele kraju bez wspólnej tożsamości. Polak Polakowi pluje w twarz, sąsiad sąsiadowi gotów rzucić kamieniem. Zamiast wspólnoty — pogarda. Zamiast dialogu — krzyk. I to wszystko pod przykrywką wielkich słów o wolności, patriotyzmie czy moralności. A może rzeczywiście poprośmy o pomoc Władimira? Przynajmniej ktoś by raz na zawsze skończył z tym podziałem… Oczywiście, to czarny żart, ale jak inaczej komentować rzeczywistość, w której brakuje już nawet podstawowej uczciwości? Bo jak mamy wierzyć w demokrację, kiedy państwo nie potrafi poprawnie policzyć głosów dwóch kandydatów w wyborach? Gdzie tu uczciwość? Gdzie transparentność, skoro nawet wybory — fundament wolności — stają się widowiskiem pełnym niejasności, niedopowiedzeń i wątpliwości? A schrony? Po co mi one? Ja siebie nie widzę na froncie. Za jaką Polskę miałbym walczyć? Za kraj, w którym zamiast odpowiedzialności mamy bezkarność, a polityczne układy decydują o tym, kto zarabia miliony? Gdzie instruktor narciarski zostaje milionerem od maseczek, a zwykły obywatel ledwo wiąże koniec z końcem? Trudno w takim kraju o dumę. Jeszcze trudniej — o nadzieję.
Obserwator
18:32, 2025-07-18
Kujawsko-pomorskie: 240 mln zł na ochronę ludności
Schrony dla ludności cywilnej to powinny być budowane od momentu jak zaczęła się wojna w 2022 a nie dopiero teraz. Ale lepiej późno niż wcale, zamiast kupować drogi amerykański sprzęt lepiej niech remontują stare zapuszczone jeszcze z czasów PRL schrony
alexis
16:03, 2025-07-18