Zamknij

Ważne zmiany dla uczniów. Będą obowiązywać od przyszłego roku!

10:00, 19.12.2020
Skomentuj Foto. Deposit Photos Foto. Deposit Photos

Ważne zmiany dla uczniów. Będą obowiązywać od przyszłego roku!

Wymagania egzaminacyjne obowiązujące na egzaminach: ósmoklasisty i maturalnym w 2021 r., zniesienie obowiązku przystąpienia do egzaminu ustnego i egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, a także umożliwienie zmiany deklaracji przystąpienia do egzaminu maturalnego – to główne kwestie, które zawiera rozporządzenie podpisane w dniu 16 grudnia 2020 r., przez Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka.

W 2021 r. egzaminy: ósmoklasisty i maturalny będą przeprowadzone wyjątkowo na podstawie wymagań egzaminacyjnych określonych w rozporządzeniu, a nie jak w ubiegłych latach na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego.Egzamin maturalny, podobnie jak w 2020 r., będzie przeprowadzany tylko w części pisemnej.

Część ustna egzaminu maturalnego z języka polskiego, języka mniejszości narodowej i języka obcego nowożytnego nie będzie obowiązkowa.

Będą mogli przystąpić do niej – podobnie jak w 2020 r. – absolwenci, którym wynik części ustnej egzaminu z danego przedmiotu jest potrzebny w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną.

W wyniku konsultacji, zespoły merytoryczne wprowadziły zmiany w wymaganiach egzaminacyjnych, m.in.:  

w przypadku egzaminu ósmoklasisty:

1.    z języka polskiego – z listy lektur obowiązkowych wykreślono „Tędy i owędy” Melchiora Wańkowicza,

2.    z matematyki – ograniczono wymagania dotyczące działań na pierwiastkach oraz stereometrii (brył przestrzennych),

3.    z języka angielskiego – z listy środków gramatycznych wykreślono czas past perfect oraz mowę zależną;

w przypadku egzaminu maturalnego:

1.    z matematyki na poziomie podstawowym – ograniczono wymagania dotyczące funkcji i graniastosłupów, w całości zredukowano wymagania dotyczące brył obrotowych i wymagania z IV etapu edukacyjnego dotyczące ostrosłupów,

2.    z geografii na poziomie rozszerzonym – usunięto niektóre treści o charakterze faktograficznym oraz zagadnienia, które są trudne do omówienia podczas nauki zdalnej, np. część zagadnień z zakresu przeszłości geologicznej Ziemi, charakterystykę reżimów rzecznych w Polsce, zmiany funkcji obszarów wiejskich na świecie, zróżnicowanie językowe ludności świata.

Do 23 grudnia 2020 r. Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosi harmonogram przeprowadzania egzaminów w 2021 r., a do 31 grudnia 2020 r. opublikuje aneksy do informatorów o egzaminie ósmoklasisty i egzaminie maturalnym w 2021 r. z poszczególnych przedmiotów. W aneksach określone zostaną m.in. listy struktur gramatycznych na egzaminy z języków obcych, listy lektur na egzamin maturalny z języków mniejszości narodowych, mniejszości etnicznej i języka regionalnego.

W tym terminie zaktualizowane zostaną informacje o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty i egzaminu maturalnego.

Szczegółowe informacje dotyczące rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki znajdują się w serwisie Rzeczpospolitej Polskiej

[ALERT]1608204764475[/ALERT]

 

(ddtorun.pl)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

NiewolnizmNiewolnizm

8 26

Czyli czytaj produkcja pokolenia gląbów- bezmyślnych robotów czas zacząć jeszcze kilka lat i dogonimy Amerykę pod względem głupoty społeczeństwa.

13:41, 19.12.2020
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

LarsLars

3 2

Świetna wiadomość. Bombelki bendom miały lży w życiu. Przecie wystarczy umieć sie potpisać i zaznazyć kszyżyk żeby otdać głos na naszego wspaniałego prezesa. Jes przeciesz 500+ to bombelkom nawet na piwo nie braknie. Troszczom sie o nas Ci z rzondu, a co najważbiejsz nie kradno tak jak ci złodzieje z peło.

20:23, 20.12.2020
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

NauczycielNauczyciel

2 2

Co sądzę na ten temat? Po pierwsze, ze zanim się napisze artykuł, to warto by było sięgnąć do wiarygodnych źródeł ("Tędy i owędy" akurat zostało). Po drugie w klasie ósmej to gra pod publicznej, wiele szumu o odchodzenia wymagań, a odchudzili z j. polskiego tyle co nic i to w grudniu, gdy większość lektur, materiału mamy za sobą, po feriach właściwie miały już być powtórki👎

00:08, 21.12.2020
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%