Zamknij
REKLAMA

Jest wsparcie dla ratowników wodnych. Skorzystają też Ci z Torunia!

08:00, 02.12.2020 | ddtorun.pl
Skomentuj fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
REKLAMA

Jest wsparcie dla ratowników wodnych. Skorzystają też Ci z Torunia!

Kurs ratownika wodnego trwać będzie 63 godziny (20 godzin zajęć teoretycznych, 23 godziny praktyki na wodach otwartych i 20 godzin ćwiczeń na basenie).

Kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy to 73 godziny zajęć (25 godzin lekcji teoretycznych, 7 godzin grupowych spotkań z psychologiem i 41 godzin warsztatów).

Uczestnicy wezmą także udział w jednym, wybranym przez siebie kursie umożliwiającym zdobycie dodatkowych kwalifikacji:
Kurs sternika motorowodnego, uprawniający do prowadzenia jachtów motorowych po wodach śródlądowych (w tym skuterów) oraz jachtów motorowych o długości kadłuba do 12 metrów.

Szkolenie trwać będzie 25 godzin (20 godzin – zajęcia teoretyczne, 5 godzin – praktyka).
Kurs płetwonurka, pozwalający zdobyć wiedzę i umiejętności umożliwiające korzystanie z profesjonalnego sprzętu do nurkowania i bezpiecznego nurkowania do głębokości 20 metrów. Szkolenie trwać będzie 40 godzin (10 godzin – zajęcia teoretyczne, 30 godzin – zajęcia praktyczne).

Za rekrutację i organizację szkoleń odpowiadać będą lider projektu – WOPR Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Bydgoszczy, wspólnie z sześcioma partnerami:

- Nadgoplańskim WOPR w Kruszwicy
- Rejonowym WOPR w Bydgoszczy
- Rejonowym WOPR w Toruniu
- Włocławskim WOPR we Włocławku
- Lipnowskim WOPR w Lipnie
- Wdeckim WOPR w Tleniu.

Informacje o naborze, zasadach rekrutacji i szkoleniach będą dostępne na stronach internetowych partnerów projektu oraz na ich profilach w mediach społecznościowych.

W ramach projektu każdy z partnerów otrzyma specjalistyczny sprzęt do szkoleń z kwalifikowanej pierwszej pomocy i ratownictwa wodnego. Wartość sprzętu dla każdej jednostki WOPR to 280 tysięcy złotych.

Środki umożliwią zakup m.in. zestawu fantomów do ćwiczeń resuscytacji krążeniowo-oddechowej oraz fantomów do zadań ratunkowych, defibrylatorów ADE i defibrylatorów szkoleniowych, zestawu opatrunków, kół ratunkowych, kamizelek ewakuacyjnych, desek do ratowania tonących i desek ortopedycznych, łodzi wiosłowych, lin i rzutek ratowniczych.

Wartość całego projektu to ponad 4 miliony złotych. Dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 wynosi ponad 3,5 miliona złotych.

To nie pierwsze wsparcie samorządu województwa dla ratownictwa wodnego. Każdego roku przeznaczamy środki z budżetu województwa na zabezpieczenie i patrolowanie akwenów naszego regionu w sezonie letnim oraz na organizację akcji profilaktycznych Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. W tym roku na ten cel trafiło 120 tysięcy złotych.

Dzięki środkom Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013 rozbudowano i gruntownie przebudowano bazę Wodnego Ochotniczego Pogotowia Wodnego w Borównie (gmina Dobrcz, powiat bydgoski). Obiekt służy ratownikom jako regionalne centrum szkoleniowe i baza sprzętowa. Dysponuje także dostępnym dla plażowiczów strzeżonym kąpieliskiem. Dotacja z RPO wyniosła 1,4 miliona złotych.

Podobny projekt dotyczący szkoleń, ale w mniejszej skali realizowaliśmy z Nadgoplańskim WOPR w Kruszwicy. Dzięki środkom unijnym w ramach naszego Regionalnego Programu Operacyjnego w ubiegłym roku dofinansowaliśmy bezpłatne szkolenia dla ratowników, sterników motorowodnych i płetwonurków oraz kursy z kwalifikowanej pierwszej pomocy, z których skorzystało 15 osób wykluczonych społecznie i zawodowo.

[ZT]28381[/ZT]

[ALERT]1606814591453[/ALERT]

 

(ddtorun.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz