Zamknij
REKLAMA

Matura i egzamin ósmoklasisty po nowemu! Czekają nas duże zmiany

10:00, 21.11.2020 | M.O.
Skomentuj Maturzyści czekają na wejście do sal egzaminacyjnych fot. Michał Osiecki
REKLAMA

Matura i egzamin ósmoklasisty po nowemu. Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, po analizie wyników ubiegłorocznych egzaminów i biorąc pod uwagę aktualną sytuację epidemiczną, uznał, że przyszłoroczne egzaminy powinny być przeprowadzone na podstawie zawężonego zakresu wymagań podstawy programowej. 

Na specjalnej konferencji prasowej minister poinformował, że zakończył się pierwszy etap prac zespołów ekspertów, którzy od października pracowali nad opracowaniem wymagań egzaminacyjnych.

Przewidziane modyfikacje mają być korzystne dla abiturientów i absolwentów szkół podstawowych.

Co się zmieni w maturze i egzaminie ósmoklasisty? 

Na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym uczniowie będą mieli do napisania rozprawkę albo opowiadanie. Inne formy nie będą dopuszczone. Ograniczona zostanie liczba zadań, natomiast czas na napisanie egzaminu nie ulegnie zmianie. 

Mniej zadań, także tych otwartych, będzie na maturze z matematyki i języka obcego. W roku 2021 nie będzie obowiązku zdawania matury w formie rozszerzonej.

Zmiany te mają dotyczyć tylko egzaminów w przyszłym roku. To ma być odpowiedź ministerstwa "na oczekiwania nauczycieli i uczniów, które są związane z ograniczeniem dostępu do edukacji powstałe na skutek pandemii koronawirusa".

W tym roku nie było maturzyści nie musieli mierzyć się również z ustną częścią egzaminów. A jak będzie za rok?

- Na razie nie widzimy przeciwwskazań, by ta część matury się odbyła - powiedział na czwartkowej konferencji prasowej wiceminister edukacji Maciej Kopeć.

Wymagania egzaminacyjne zostaną ogłoszone w grudniu w formie rozporządzenia. Matury w 2021 roku rozpoczną się 4 maja, egzamin ósmoklasisty natomiast w ostatnim tygodniu maja. 

Szczegółowe informacje na temat zmian w egzaminach dostępne są na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej.

(M.O.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%