Zamknij

Koronawirus sparaliżuje toruńskie szkoły? Jasna deklaracja urzędników!

14:00, 10.08.2020 ddtorun.pl
Skomentuj Foto. Deposit Photos Foto. Deposit Photos

Koronawirus sparaliżuje toruńskie szkoły? Jasna deklaracja urzędników!

Po decyzji rządu dotyczącej powrotu uczniów do szkół od 1 września 2020 r. miasto intensywnie przygotowuje się do organizacji pracy placówek oświatowych w nowych warunkach.

5 sierpnia 2020 r. Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło działania związane z organizacją roku szkolnego 2020/2021 w warunkach epidemii. Zgodnie z zapowiedzią rządu 1 września br. uczniowie wrócą do szkół po trwającym od marca okresie czasowego ograniczenia ich funkcjonowania. Co ważne, na lekcje będą mogli jednak uczęszczać tylko uczniowie bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz ci, których domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.

Ta decyzja również dla samorządu Torunia oznacza konieczność przygotowania placówek i kadry szkolnej do normalnego rozpoczęcia zajęć szkolnych, jednak przy zachowaniu wszystkich obostrzeń związanych z trwającą epidemią.

- Do wszystkich miejskich szkół i placówek oświatowych rozesłaliśmy wytyczne przygotowane przez Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministerstwo Edukacji i Ministerstwo Zdrowia, dotyczące zaleceń, które będą obowiązywały od 1 września 2020 r. Na tej podstawie dyrektorzy będą organizować pracę swoich placówek – mówi prezydent Torunia Michał Zaleski.

Wytyczne zawierają ogólne i szczegółowe zalecenia związane m.in. z: organizacją zajęć w szkole, internacie i bursie, organizacją posiłków, sprzątaniem i dezynfekcją pomieszczeń i powierzchni, a także postępowaniem w przypadku podejrzenia zakażenia u uczniów i pracowników szkoły.  

Do 14 sierpnia 2020 r. Minister Edukacji Narodowej ma wydać akty prawne, które pozwolą na wdrożenie w szkołach odpowiednich rozwiązań w przypadku wystąpienia ogniska zakażenia. Istotne zmiany mają być wprowadzone w rozporządzeniu MEN w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach. Dyrektor szkoły lub placówki będzie mógł zawiesić zajęcia ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną, która może zagrażać zdrowiu uczniów. Będzie jednak musiał uzyskać zgodę organu prowadzącego oraz pozytywną opinię Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Zawieszenie zajęć w formie tradycyjnej ma być jednak adekwatnie do skali zagrożenia epidemicznego i potrzeb z tym związanych oraz możliwości organizacyjnych.

- Czasowe zawieszenie zajęć będzie dotyczyło tylko tej placówki, w której wystąpi podejrzenie czy zaistnieje przypadek zarażenia koronawirusem – precyzuje prezydent Torunia. – Będzie ono trwało maksymalnie 2-3 tygodnie czyli tyle, ile standardowo trwa okres kwarantanny.

Jak wynika z zapowiedzi, Ministerstwo Edukacji Narodowej przewiduje trzy warianty funkcjonowania szkół i placówek w okresie pandemii w sytuacji wystąpienia zakażenia na danym terenie.

Wariant A – tradycyjna forma kształceniaW szkole odbywają się normalne lekcje. Obowiązują wytyczne GIS, MZ i MEN dla szkół i placówek oświatowych. W przypadku wystąpienia zagrożenia epidemiologicznego dyrektor szkoły, po uzyskaniu pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego i za zgodą organu prowadzącego, będzie mógł częściowo lub w całości zawiesić stacjonarną pracę szkół i placówek. Wówczas dopuszczalne będą dwa warianty kształcenia: B i C.

Wariant B – mieszana forma kształcenia (hybrydowa)Dyrektor będzie mógł zawiesić zajęcia grupy, grupy wychowawczej, oddziału, klasy, etapu edukacyjnego lub całej szkoły lub placówki, w zakresie wszystkich lub poszczególnych zajęć i prowadzić kształcenie na odległość (zdalne). Będzie to zależało od sytuacji epidemicznej na danym terenie, w danej szkole czy placówce. Decyzję podejmie dyrektor po uzyskaniu zgody organu prowadzącego i otrzymaniu pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Opinie te, będzie można – z uwagi na konieczność podejmowania szybkiej decyzji – uzyskać pisemnie, ustnie, za pomocą maila, telefonu.

Wariant C – kształcenie zdalneDyrektor szkoły, placówki podejmuje decyzję o zawieszeniu zajęć stacjonarnych na określony czas i wprowadzeniu w całej szkole kształcenia na odległość (edukacji zdalnej). Konieczna będzie w tym przypadku zgoda organu prowadzącego i pozytywna opinia Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Minister Edukacji Narodowej nadal zachowuje uprawnienie do ograniczenia zajęć w szkołach na terenie kraju.

Prezydent Torunia zobowiązał wszystkich dyrektorów jednostek oświatowych do niezwłocznego opracowania wewnętrznych regulaminów i procedur funkcjonowania szkół i placówek w czasie epidemii, dotyczących m.in. środków bezpieczeństwa osobistego, zachowania dystansu między uczniami, formy izolacji uczniów z objawami infekcji, szybkiej komunikacji z rodzicami i opiekunami, organizacji zajęć uwzględniającej m.in. unikanie zmiany pomieszczeń, zasad korzystania z biblioteki i szatni, dezynfekcję pomieszczeń, zabezpieczenia pracowników zajmujących się żywieniem w szkole itp.

Na 17-19 sierpnia 2020 r. miasto zaplanowało cykl wideokonferencji z udziałem zastępcy prezydenta właściwego ds. oświaty, pracowników Wydziału Edukacji i dyrektorów jednostek oświatowych prowadzonych przez GMT, podczas których zostanie omówiony stan zaawansowania tych prac.

[ALERT]1597044849377[/ALERT]

 

(ddtorun.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

QbcQbc

9 1

Napewno sparaliżuje komunikację miejską w obecnej formie 14:04, 10.08.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%