Zamknij
REKLAMA

Policjanci z Torunia odzyskali wartościowy przedmiot. Co to takiego?

08:00, 29.06.2020 | ddtorun.pl/materiały prasowe
Skomentuj Fot. Nadesłana
REKLAMA

Policjanci z Torunia odzyskali wartościowy przedmiot. Co to takiego?

Policjanci ustalili posiadacza i odzyskali metalową plakietkę identyfikacyjną najprawdopodobniej należąca do pracownika przymusowego, zatrudnionego w czasie funkcjonowania obozu w IG Farbenindustrie. Przedmiot stanowi własność Skarbu Państwa. Wartościowy ze względu na kontekst historyczny. Obiekt został zabezpieczony i po zakończeniu postępowania będzie mógł zostać włączony do inwentarza eksponatów Państwowego Muzeum  Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu.

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Toruniu w ramach swojej pracy ustalili mieszkańca województwa śląskiego, który posiadał metalową plakietkę identyfikacyjną najprawdopodobniej należącą do pracownika przymusowego przebywającego w jednym z podobozów macierzystego obozu koncentracyjnego Auchwitz – Birkenau.

Specjaliści ustalili również, że osoba, której dane znajdują się na plakietce przetrwała pobyt w okres okupacji i zmarła w 2017 r.  we Francji.

- Należy zaznaczyć, że tego typu  przedmiot jest zabytkiem. Osoba, u której policjanci odnaleźli  taki przedmiot może być podejrzana o  przywłaszczenie zabytku. W opinii fachowców  przedmiot z całą pewnością jest dobrem kultury,  spełnia ustawowe kryteria definicji zabytku i  stanowi własność Skarbu Państwa - tłumaczą policjanci. 

Policjanci skontaktowali się z pracownikami Państwowego Muzeum Auschwitz Birkenau w Oświęcimiu w celu ustalenia wartości historycznej odzyskanego przedmiotu. W opinii specjalistów tabliczka została określona jako oryginał pochodzący z okresu funkcjonowania obozu koncentracyjnego. Można przypuszczać, że przedmiot ten  stanowił część bransoletki identyfikacyjnej.

Zbiory muzeum są w posiadaniu metalowych kart identyfikacyjnych pracowników przymusowych, natomiast ta  odzyskana przez policjantów kryminalnych z Torunia jest o tyle wyjątkowa, że została wykonana ręcznie w odróżnieniu od pozostałych, które zostały wybite maszynowo.

W opinii specjalistów przedmiot odzyskany dzięki staraniom kryminalnych z Torunia to metalowa plakietka identyfikacyjna najprawdopodobniej należąca do pracownika przymusowego zatrudnionego w IG Farben.

Po wyjaśnieniu sprawy zabytek prawdopodobnie trafi do zbiorów muzealnych Państwowego Muzeum  Auschwitz- Birkenau w Oświęcimiu.

[ALERT]1593175566278[/ALERT]

(ddtorun.pl/materiały prasowe)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

komentarz (1)

OlgierdOlgierd

1 0

Nie kumam. Jak oni trafili na to, co, było zgłoszenie o kradzieży? Czy poprostu chlop mial to . moze to pamiatka po kims z rodziny 06:55, 30.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz