Zamknij
REKLAMA

Toruń: masz zepsuty rower albo krzesło? Oni Ci pomogą

16:00, 21.02.2020 | ddtorun.pl
REKLAMA
Skomentuj
fot. Mikołaj Kuras

Toruń: masz zepsuty rower albo krzesło? Oni Ci pomogą

Masz zepsuty rower albo niepotrzebne zasłony czy filiżanki? Nie wiesz jak naprawić rozklejone krzesło? Może masz jeszcze sprawne rzeczy ale nie wiesz co z nimi zrobić? Odwiedź Kawiarenkę Naprawczą Stajnia, która powstała na zlecenie urzędu marszałkowskiego na terenie Szkoły Leśnej na  Barbarce w Toruniu. Można tam zostawić uszkodzone przedmioty, by zyskały „drugie życie”, a także naprawić swoje rzeczy przy udziale ekspertów podczas warsztatów tematycznych.

Kawiarenkę Naprawczą Stajnia prowadzi Stowarzyszenie Tilia. Jej funkcjonowanie jest finansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego Europejskiego na lata 2014-2020 i budżetu województwa kujawsko-pomorskiego w ramach projektu SURFACE (Interreg Europa Środkowa).

W przyszłym tygodniu (25-26 lutego) na toruńskiej Barbarce odbędzie się spotkanie partnerów projektu SURFACE z Europy, podczas którego zaprezentujemy działalność kawiarenki, jako przykładu realizacji idei ponownego użycia przedmiotów. Uczestników zaprosimy między innymi do udziału w zajęciach recyklingu świeczek, wykonywania toreb na zakupy, karmnika dla ptaków i bawełnianych naszyjników.

- Często pozbywamy się starych sprawnych rzeczy lub takich, które wymagają jedynie drobnej naprawy. Zachęcam do korzystania z naszej kawiarenki naprawczej. Możemy nadać „drugie życie” przedmiotom, co sprzyja dbaniu o środowisku – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Do kawiarenki naprawczej w każdy wtorek i sobotę w godzinach 9-16 możemy przynieść przedmioty, których nie potrafimy naprawić, a chcemy nadal używać - uzyskamy wtedy wskazówki i pomoc specjalisty.

Dodatkowo jeśli posiadamy niepotrzebne, uszkodzone sprzęty możemy je przekazać do kawiarenki, które następnie pracownicy szkoły leśnej naprawią. Przedmioty będą sprzedawane, a zysk przeznaczony na funkcjonowanie kawiarenki. Nabyć je można w sklepiku w leśniczówce od poniedziałku do soboty w godzinach 8-16.

W kawiarence są przyjmowane:

- meble małogabarytowe (np. krzesła, stoły, półki, itp.),

- nieuszkodzone szkło i ceramika (np. talerze, filiżanki, wazony, doniczki, itp.),

- rowery,

- sprzęt ogrodniczy (np. grabie, łopaty, itp.),

- wybrane tekstylia (np. torby, walizki, firany, itp.),

- przedmioty do upcyklingu: np. stare banery, koszulki, biżuteria, itp.,

- zabawki, w tym te na baterie, sprzęt sportowy i wypoczynkowy,

- nieelektryczne urządzenia gospodarstwa domowego,

- Inne (wyposażenie domu, narzędzia, pamiątki, dzieła sztuki, zabawki, sprzęt sportowy, płyty CD/DVD ).

Częścią działalności kawiarenki są warsztaty tematyczne, podczas których można nauczyć się naprawiać rzeczy lub tworzyć praktyczne przedmioty codziennego  użytku. Spotkania są adresowane do dzieci, dorosłych i seniorów. Do tej pory odbyły się warsztaty dotyczące recyklingu świeczek, odnawiania mebli i wykonywania karmników, zorganizowane specjalnie dla dzieci w okresie ferii. W marcu są planowane cztery takie spotkania:

3 marca (wtorek) – wykonywanie figury konia z masy papierowej papier mâché,

14 marca (sobota) – warsztaty tapicerskie,

17 marca (wtorek) - wykonywanie figury konia z masy papierowej papier mâché,

28 marca (sobota) – warsztaty z użyciem farby kredowej, która idealnie nadaje się do zdobienia drewnianych przedmiotów.

Zapisy na wszystkie na wydarzenia pod numerem telefonu 56 657 60 85.

[ALERT]1582277698997[/ALERT]

(ddtorun.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

ekonomistaekonomista

1 1

Marszałek geniusz!~nobel pewny! o ile go Greta ( ta co się nie myje i edukację na podstawówce zakończyła) nie wyprzedzi. Wozić stare meble do lasu!, aby naprawić! Tego jeszcze nie grali! Przejazd, przepał, zanieczyszczanie lasku! Czyli taki mikst spójności z ekologią- aby Bober ( senator) tego nie pilotuje? Co na to Nadleśnictwo!? Nie trudno sobie wyobrazić ilu flejtuchów dostaje pretekst, aby podrzucić na Barbarkę stare graty i je w krzakach porzucić. Panie marszałku! czy aby nie wpływ ....Jachiry? co było pierwsze flaszka? czy czaszka? 08:03, 22.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© ddtorun.pl | Prawa zastrzeżone