Zamknij
REKLAMA

To będzie weekend pod znakiem 100. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski!

16:00, 17.01.2020 | ddtorun.pl
REKLAMA
Skomentuj
Foto. Nadesłane

To będzie weekend pod znakiem 100. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski!

Halleriada, pokazy walk na szable, koncert muzyki ostatniego 100-lecia, wirtualny teatr historii “Niepodległa” - w ten weekend hucznie świętujemy 100. rocznicę powrotu Torunia do wolnej Polski.

Piątek 17 stycznia:

godz. 17:00 Wystawa Toruń 100 lat Niepodległy! Z miłości ku ojczyźnie, do 28.06., Ratusz Staromiejski
Ekspozycja pokaże toruńską drogę do odzyskania niepodległości. Aby jednak w pełni oddać wagę tego wydarzenia, autorzy wystawy zaprezentują także ogromne zmiany jakie zachodziły w tym czasie w obrębie samego państwa polskiego. Wystawa nie bez przyczyny znajdzie się w pomieszczeniach Ratusza Staromiejskiego – był on miejscem przekazania przez władze niemieckie kluczy do miasta nowym władzom polskim. Wstęp na wernisaż wolny.

godz.17:00 Przygotowania do obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Toruń, Dom Muz, ul. Poznańska
Przybliżymy kontekst historyczny odzyskania przez Toruń niepodległości, a następnie wspólnie poszukamy metafor plastycznych dla upamiętnienia tego wydarzenia oraz odpowiedzi na pytanie - czym dla mnie jest wolność? Prowadząca: Joanna Łagan. Bilety: 10 zł.

godz. 18:00 AfryKamera, do 19.01., CSW
Festiwal filmowy poświęcony kinematografii Afryki. Zaprezentowane zostaną filmy fabularne, dokumenty i animacje o Czarnym Kontynencie. Bilety na poszczególne pokazy: 12 zł ulgowy, 14 zł normalny

Program piątkowy:

18:00 - Milczące puszcze
20:10 - Keteke

godz. 19:00 Lista męskich życzeń - spektakl, Aula UMK
Czy marzyliście kiedykolwiek o partnerze idealnym? Chcielibyście móc na bieżąco zmieniać jego cechy, dopasowując go do swoich oczekiwań? Czy ucieszylibyście się, gdyby ta wyśniona druga połówka sama Was odnalazła? Komedia, w której nic nie wydaje się być oczywistym, zaś wszystko jest absolutnie upragnionym. Bilety: 39-100 zł.

godz. 20:30 Własny Port, Hipisówka
Koncert Własnego Portu - zespołu wykonującego autorskie piosenki żeglarskie.

godz. 21:00 Smolasty Live In Arsenal, Klub Arsenal Prestige
Gościem specjalnym piątkowej imprezy będzie koncert Smolasty - raper tworzący muzykę z pogranicza R&B, popu i rapu.

SOBOTA 18 stycznia:

godz. 9:00 Teatralny rozruch: Wyczarujmy Święta, WOAK
Teatralny rozruch to wspólna parateatralna, ruchowa, rozwijająca wyobraźnię i kreatywność młodych ludzi zabawa. Uczestnicy poznają różne formy teatru. Zajęcia przewidziane dla dzieci w wieku 7-11 lat. Zapisy: www.woak.torun.pl. Bilety: 5 zł.

godz. 9:00 parkrun Toruń #238, ul. Leśny Trakt
Poranna dawka ruchu na świeżym powietrzu w każdą sobotę o 9:00 w lasku Na Skarpie. Uczestnicy do pokonania będą mieli odcinek 5 km biegiem, truchtem lub marszem. Wymagana wcześniejsza rejestracja. Wstęp wolny.

godz. 9:00-16:00 Jak pracować z młodym recytatorem?, WOAK
Warsztaty dla nauczycieli i instruktorów przygotowujących dzieci i młodzież do konkursów recytatorskich. Zakładają poszerzenie wiedzy związanej z nauką sztuki interpretacji, poznanie nowych narzędzi i metod w pracy z młodym recytatorem. Prowadzenie: Anna Katarzyna Chudek, aktorka Teatru Baj Pomorski. Warsztaty są bezpłatne.

godz. 10:00-16:00 Escape Room - Odzyskaj Wolność, Kamienica Inicjatyw
Escape Room przeniesie uczestników 100 lat wstecz - misją będzie odzyskanie niepodległości dla Torunia. Przygotowane zagadki przybliżą najważniejsze aspekty procesu powrotu naszego miasta do odrodzonej Polski. Do Escape Roomu wejść mogą grupy pięcioosobowe. Wejście odbywa się co 60 minut. Zapisy: tel. 514 786 113 lub poprzez e-mail [email protected] Wstęp bezpłatny.

godz. 11:00 Finał Biegów Wolności, start z przystani AZS
IV edycja Toruńskich Biegów Wolności 2019/20. Zawody główne wystartuje Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski, a startującym biegaczom będzie towarzyszyć ekologiczne konfetti z pergaminu w barwach biało-niebieskich nawiązujących do flagi miasta. Poza biegiem głównym odbędą się także biegi dla dzieci i młodzieży. Młodzi zawodnicy będą mieć do pokonania od 100 do 1000 m, w zależności od swojego wieku. Każdy uczestnik otrzyma na mecie wyjątkowy medal oraz słodką niespodziankę. Więcej informacji.

godz. 11:00-13:00 Warsztaty rodzinne z okazji Dnia Babci i Dziadka, Dom Harcerza
Szycie serduszek w wykorzystaniem naturalnych materiałów. Zapisy pod nr tel. 56 622-39-50.

godz. 11:00, 13:00, 15:00, 17:00 Spektakl: Tajemnica niewidocznego, Od Nowa
Nowoczesne teatralne show dla dzieci stworzone z myślą o nawiązanie kontaktu emocjonalnego i pobudzeniu dziecięcej fantazji. Fabuła: Był fajny chłopak, taki zwyczajny książę i przyszły król, który przez całe życie nie przeczytał ani jednej książki. Całe dnie spędzał przed komputerem i ze smartphonem w ręce i marzyło mu się nie bycie dobrym królem dla poddanych, a królem lajków. Aż jednego dnia wszystko się zmieniło za sprawą fantastycznej przygody. Bilety: 35-90 zł.

godz. 12:00-17:00 Obchody 100. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski, różne miejsca

12:00-13:30 Halleriada - piknik kawaleryjski, Rynek Staromiejski,

przejazd kawalerii na Rynek Staromiejski
inscenizacja przekazanie kluczy do bram miasta
przejażdżki bryczką i konno
pokaz wyszkolenia ułańskiego - woltyżerka
musztra zespołowa na koniach
potyczka kawalerzystów Błękitnej Armii z konnicą niemiecką
punkt rekrutacyjny do wojska
mennica okazjonalna gen. Hallera
pokazy walk na szable
poczęstunek gorącą zupą, kawą, herbatą z kuchni polowej Muzeum Historyczno-Wojskowego
recital piosenek z okresu 20-lecia międzywojennego
 

godz. 13:45 Złożenie kwiatów pod pomnikiem gen. Józefa Hallera
powitanie chlebem i solą gen. Józefa Hallera przed Dworcem Miasto

godz. 14:30 Uroczystość patriotyczna, Rynek Staromiejski

historyczne przemówienie gen. Józefa Hallera
przyjęcie meldunku przez Dowódcę Garnizonu Toruń i odegranie hymnu państwowego
przemówienie Prezydenta Miasta Torunia
defilada oddziału kawalerii i salut armatni
 

godz. 16:00 Msza św. za miasto, katedra śś. Janów

godz. 12:00 W 100. rocznicę Powrotu Torunia do Wolnej Polski – Wielki Quiz o Toruniu, Dwór Artusa
Quiz, w którym weźmie udział nie tylko publiczność, ale także toruńscy celebryci (artyści, sportowcy, włodarze, biznesmeni). Interaktywna zabawa, w której uczestnicy (za pomocą swoich smartfonów) odpowiadać będą na pytania przygotowane przez miłośników toruńskiej historii. Wstęp wolny. Do zabawy niezbędny będzie smartfon z dostępem do przeglądarki internetowej i działającym wi-fi.

godz. 15:00 AfryKamera, do 19.01., CSW
Festiwal filmowy poświęcony kinematografii Afryki. Zaprezentowane zostaną filmy fabularne, dokumenty i animacje o Czarnym Kontynencie. Bilety na poszczególne pokazy: 12 zł ulgowy, 14 zł normalny

Program sobotni:

15:00 – Minga i złamana łyżka
16:30 – Oni nie znają naszej sztuki. Graffiti w Kenii
18:00 – Knuckle city
20:20 – 8

godz. 16:00 Alicja w Krainie Czarów – premiera, Teatr Horzycy
Fabuła spektaklu: Wielkie przygody przychodzą do nas nieoczekiwanie. Czasem rozpoczynają się od… nudy w upalny dzień. Alicji jest gorąco, jest trochę senna, ale nagle dostrzega Białego Królika w kamizelce, z zegarkiem w ręku. Spragniona przygód dziewczynka rusza za tajemniczym stworzeniem i spada w głąb ogromnej jamy. Tak rozpoczyna się jej niezwykła, pełna zaskakujących zdarzeń wędrówka po Krainie Czarów. Napotkane przez nią postaci są dziwne, śmieszne i straszne, ale przede wszystkim pomagają jej poznać samą siebie. Spektakl w reżyserii Pawła Paszty to opowieść o dorastaniu, odkrywaniu samego siebie, dojrzewaniu do zrozumienia własnych potrzeb. Bilety: 25 zł ulgowy, 35 zł normalny.

godz. 17:00 Wspomnienie Pluskowęs, Muzeum Etnograficzne
Promocja książki Feliksa Stolkowskiego „Pluskowęsy z tamtych lat”, wydanej nakładem Muzeum Etnograficznego w Toruniu. W programie opowieści regionalisty o pałacu Pluskowęsy i okolicznych wsiach majątku. Wstęp wolny.

godz. 18:00 Dla uczczenia 100-lecia powrotu Torunia do Polski, do 18.02., Galeria ZPAP
Wystawa dzieł artystów plastyków z Toruńskiego Okręgu ZPAP. Autorzy wystawą swoich najlepszych prac włączają się w obchody jubileuszu 100-lecia powrotu kopernikańskiego grodu do Polski w rocznicę wkroczenia do Torunia błękitnej armii gen. Józefa Hallera. Wstęp wolny.

godz. 19:00 Meinhof Fest Festiwal 3, Dwa Światy
Trzecia edycja festiwalu muzyki niepokornej i niezależnej. Wydarzenie poświęcone będzie pamięci tragicznie zmarłego muzyka Roberta Brylewskiego znanego z formacji: Brygada kryzys, Izrael oraz Armia. Bilety: 20 zł przedsprzedaż, 30 zł w dniu koncertu.

godz. 20:00 Bal stulecia, CKK Jordanki
Bal upamiętniający jubileusz 100. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski. Organizatorem wydarzenia jest prezydent Torunia Michał Zaleski. Podczas Balu odbędzie się uroczysta Gala wręczenia statuetek laureatom Plebiscytu na „Współczesnego Torunianina 100 lecia” w 6 kategoriach: kultura, nauka, sport, gospodarka, oświata, zdrowie oraz zostaną wręczone medale jubileuszu 100-lecia firmom, instytucjom i osobom zasłużonym dla miasta Torunia. Planowana jest także licytacja wartościowych dzieł oraz loteria fantowa. Wstęp z zaproszeniami. Więcej informacji.

 NIEDZIELA 19 stycznia:

godz. 11:00-18:00 Obchody 100. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski, różne miejsca

godz. 11:00 Turniej strzelecki Kurkowego Bractwa Strzeleckiego, Fort VI
godz. 11:00-18:00 Wirtualny Teatr Historii “Niepodległa”, Arena Toruń
Spacer po transatlantyku MS Piłsudski w goglach wirtualnej rzeczywistości

godz. 12:00 W magicznej Krainie – spektakl dla dzieci, Dwór Artusa
W jednej leśnej chatce mogą żyć ślepe spodnie, marudny czarodziej i zakręcony ogórek, który zwiał ze słoika. Wszystko powstanie bez scenariusza, na podstawie wyobraźni małych widzów i ich rodziców. Będzie energicznie, zabawnie i zaskakująco, bo tak jest zawsze,
gdy na scenie stają improwizatorzy z grupy Bujdy i Bajania. Bilety: 15 zł, 50 zł rodzinny (4 osoby, w tym min. 1 dorosła).

godz. 12:00 Kurs kaligrafii: faktura, CSW
Comiesięczne warsztatowe spotkania z kaligrafią, do których można dołączyć w każdej chwili. Poznamy kolejne narzędzia, podłoża i ciecze pisarskie. Prowadzenie Aleksandra Ćwikowska. Bilety: 30 zł/ warsztat.

godz. 12:00 Jaś i Małgosia - Dzień Babci i Dziadka, Teatr Baj Pomorski
Dzień Babci i Dziadka obchodzony będzie w Baju spektaklem "Jaś i Małgosia". Po przedstawieniu będzie miało miejsce przygotowywanie laurek, słodki poczęstunek, a także możliwość upamiętnienia tego wyjątkowego dnia w kąciku fotograficznym. Bilety: 24 zł ulgowy, 26 zł normalny.

godz. 12:00 „Kto Ty jesteś? Polak mały!”, Muzeum Okręgowe
Wyjątkowa audycja muzyczna dla najmłodszych przygotowaną z okazji 100. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski. W programie przygotowano patriotyczne utwory najwybitniejszych polskich kompozytorów, przeplatane opowieściami o odzyskaniu Niepodległości przez Polskę oraz powrocie grodu Kopernika do macierzy. Bilety: 10 zł.

godz. 14:00 Koncert pedagogów i uczniów orkiestry Fundacji Pro Muzyka, Biblioteka Uniwersytecka
Zespół muzyczny zaprezentuje najpiękniejsze tanga, a uczniowie zagrają utwory popularnych kompozytorów oraz najbardziej znane kolędy.

godz. 15:00 AfryKamera, CSW
Festiwal filmowy poświęcony kinematografii Afryki. Zaprezentowane zostaną filmy fabularne, dokumenty i animacje o Czarnym Kontynencie. Bilety na poszczególne pokazy: 12 zł ulgowy, 14 zł normalny.

Program niedzielny:

15:00 - Liyana
16:30 - Tranzytem przez Tanzanię
18:00 - Miłosierdzie dżungli
20:00 - Umrzesz mając 20 lat

godz. 16:00 100. rocznica powrotu Torunia do wolnej Polski: koncert muzyki ostatniego 100-lecia, Arena Toruń
Przed koncertem, w godzinach 16:00-18:00, na terenie obiektu dostępne będą specjalne strefy niepodległościowe dla całych rodzin, podczas których prowadzone będą działania edukacyjno-animacyjne o tematyce niepodległościowej. Sam koncert rozpocznie się o godz. 18:00. Na scenie, oprócz zespołu artystycznego pod batutą Macieja Sztora, wystąpią znakomici goście: Piotr Cugowski, Michał Szpak, Kasia Wilk, Martyna Pawłowska, Kamil Czeszel Fanpage oraz zespół Sanacja. Zabrzmią największe przeboje ostatniego stulecia w symfonicznych aranżacjach. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny - obowiązują karty wstępu, które dostępne były w kasie CKK Jordanki oraz w Punktach Informacyjnych Urzędu Miasta Torunia.

godz. 19:00 Kabaret Pod Wyrwigroszem, Aula UMK
Kabaret dla toruńskiej publiczności przygotował premierę najnowszego programu „Tra,ta,ta,ta”, który nie był jeszcze emitowany w telewizji. To gwarancja udanej zabawy, mnóstwo śmiechu, cudowna atmosfera i odstresowanie od codzienności. Bilety: 50-70 zł.

[ALERT]1579201178440[/ALERT]

 

(ddtorun.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

Monia.Monia.

0 0

Cześć panowie, mam na imie Monika 25 lat. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowane osoby zapraszam do kontaktu. Więcej moich zdjęć można zobaczyć na moim profilu : https://wyspakobiet.eu/monia25 23:22, 17.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© ddtorun.pl | Prawa zastrzeżone