Zamknij

Zbliża się 17. kwesta na cmentarzu św. Jerzego w Toruniu! W tym zbiórka będzie przeznaczona na...

12:00, 27.10.2019 AJ
Skomentuj Foto. Archiwum Foto. Archiwum

Zbliża się 17. kwesta na cmentarzu św. Jerzego w Toruniu!

1 listopada 2019 roku od godz. 9:00 do 15:00 odbędzie się tegoroczna kwesta na cmentarzu św. Jerzego. W tym roku zebrane środki zostaną przeznaczone na renowację zabytkowej mogiły Stanisława Arkusiewicza.

Kwesta na cmentarzu św. Jerzego organizowana jest od 2003 roku. Przez 16 lat idea tego przedsięwzięcia się nie zmieniła – zebrane środki zostają przeznaczone na renowacje zniszczonych nagrobków zasłużonych torunian lub mogił o wyjątkowych walorach artystycznych.

- Chcemy pokazać wartość tej nekropolii, miejsca historycznego, jakim jest cmentarz przy ul. Gałczyńskiego. W ubiegłym roku podczas kwesty zebrano ponad 22 tys. złotych – mówił podczas konferencji prasowej prezydent Torunia Michał Zaleski.

Za pieniądze z poprzedniej edycji kwesty udało się odnowić nagrobek Franciszka Kruszelnickiego oraz kontynuowano prace przy nagrobku Heliodora Marjana Barałkiewicza. W tym roku organizatorzy chcą, aby dochód ze zbiórki przekazano na odrestaurowanie pomnika Stanisława Arkusiewicza.

- Stanisław Arkusiewicz był sędzią Sądu Okręgowego w międzywojennym Toruniu. Urodził się w powiecie Horodenko, w latach 20. przybył do Torunia, aby odbudować tu polską administrację. Będziemy wspominać osobę, która włożyła wiele pracy w odbudowę struktur państwa w naszym mieście – wyjaśnia prof. Cecylia Iwaniszewska z Towarzystwa Miłośników Torunia.

Co roku organizatorzy kwesty mogą liczyć na grono wolontariuszy, którzy zbierają pieniądze do puszek. Podczas tej edycji kwestować będzie ponad 90 osób.

- Osoby, które zdecydowały się wziąć udział w kweście reprezentują różne środowiska. Zawsze możemy liczyć na samorządowców, przedstawicieli służb mundurowych, środowiska artystów i aktywistów. W tym roku będą z nami m.in. pochodząca z Torunia aktorka Katarzyna Żak, muzyk Bogdan Hołownia i wioślarz Mirosław Ziętarski – wylicza Małgorzata Litwin z Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji Urzędu Miasta Torunia.

Prace konserwatorskie przy remontowanych nagrobkach prowadzą pracownicy i studenci Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

[ALERT]1571996923468[/ALERT]

(AJ)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

ANNAMARIA ANNAMARIA

1 1

NIE MAM NIC DO KWESTY ZBIERANIA NA RENOWACJE POMNIKÓW ALE JAK IDĘ PRZEZ TEN CMENTARZ TO WIDZĘ WIELE ZANIEDBANYCH NAGROBKÓW SA ONE BARDZO STARSZYM ROKIEM CZY TEGO MIASTO NIE WIDZI TYLKO WYBRANE NIE WIERZĘ ŻE PRZEZ ZBIERANIA Z JEDNEJ KWEST NA JEDEN NAGROBEK TROCHĘ COŚ TU NIE TAK JEST ?????? 10:48, 28.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%