Zamknij

Sytuacja finansowa Torunia jest stabilna. Nasze miasto oceniono pozytywnie. To dobry znak dla przedsiebiorców

14:00, 20.10.2019 AJ
Skomentuj Foto. Archiwum Foto. Archiwum

Sytuacja finansowa Torunia jest stabilna. Nasze miasto oceniono...

Dobre zarządzanie finansowe i strategiczne Toruniem sprawiło, że po raz kolejny agencja ratingowa Fitch utrzymała swoją ocenę na poziomie BBB. To znak dla banków i przedsiębiorców, że współpraca z Toruniem jest bezpieczna.

Fitch potwierdził międzynarodowe długoterminowe ratingi dla Torunia, dla zadłużenia w walucie międzynarodowej oraz krajowej na poziomie „BBB” oraz długoterminowy rating krajowy na poziomie „A+(pol)”. Perspektywa ratingów jest stabilna.

- Kolejny raz z rządu miasto Toruń otrzymało pozytywną ocenę swoich finansów i potwierdzenie stabilnej perspektywy. Ta informacja ma konkretny wymiar finansowy, gdyż daje możliwość kontynuowania współpracy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym poprzez korzystanie z długoterminowych i niskooprocentowanych kredytów. Tym samym są perspektywy na dalszy rozwój miasta – mówi prezydent Michał Zaleski.

Przy tworzeniu ratingów brane są pod uwagę takie czynniki, jak: stabilność dochodów, zdolność do ich zwiększania, stabilność i elastyczność wydatków, stabilność i elastyczność zobowiązań i płynności, a także ocena zdolności do obsługi zadłużenia.

Zdaniem agencji Fitch miasto ma stabilne źródła dochodów, które mogą rosnąć wraz ze wzrostem PKB - w jej ocenie stabilność dochodów, jak i zdolność do ich zwiększania kształtuje się na poziomie średnim. Od lat też utrzymuje też wzrost wydatków operacyjnych pod kontrolą. Tempo ich wzrostu jest zbliżone do tempa wzrostu dochodów i w rezultacie marża operacyjna miasta była stabilna i wynosiła 11,5% w 2018 r. (w latach 2014-2017 było to 12-13%).

Fitch ocenia zdolność Torunia do ograniczania wydatków w odpowiedzi na niższe uzyskiwane dochody jako średnią. Możliwość dostosowania wydatków to około 10% wydatków bieżących, ponieważ pozostałe wydatki są sztywne i wynikają z zadań obligatoryjnych miasta, takich jak: edukacja, opieka społeczna i administracja (ok. 70% wydatków operacyjnych w 2018 r.). Wydatki majątkowe, zdaniem Fitcha, są elastyczne ze względu na fakt, że większe inwestycje są przeprowadzane etapami, co pozwala na przesunięcie wydatków w czasie, jeśli zaistnieje taka potrzeba. Wydatki majątkowe Torunia są porównywalne z poziomem wydatków majątkowych innych miast z grupy porównawczej i dają pewną elastyczność.

Polityka kredytowa i płynnościowa Torunia jest oceniana jako umiarkowana. Portfel kredytowy miasta na koniec sierpnia 2019 r. był zdominowany przez kredyty udzielone przez Europejski bank Inwestycyjny i pożyczki od lokalnych banków. Kredyty EBI zapewniają miastu długoterminowy i równomierny harmonogram spłat, z ostatecznym terminem zapadalności długu w 2044 r. Spłaty zadłużenia stanowią nie więcej niż 10% wartości długu rocznie.

Toruń został przez agencję zaklasyfikowany do jednostek samorządu terytorialnego, które posiadają zdolność do obsługi zadłużenia ze środków własnych.

Rating jest obiektywną oceną stanu finansów miasta sporządzoną przez wyspecjalizowaną, renomowaną agencję ratingową Fitch Ratings.

[ALERT]1571392680031[/ALERT]

(AJ)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(6)

erer

3 3

Kopiowanie tekstów macie opanowane 18:52, 20.10.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

hehehehehehe

2 0

A prezydent Zaleski nie mówi, tylko osoba prowadząca jego profil pisze na fejsiku. 21:07, 20.10.2019


reo

AstabilnyAstabilny

8 3

Stabilna chyba w astabilna miasto coraz bardziej brudne zapuszczone autobusy to koszmar tramwaje brudne nie sprzątane chodniki po remoncie zarastają trawa na ścieżkach rowery jest pełno porozbijanych szkieł mało patroli policji i straży miejskiej ale faktycznie stabilnie 20:21, 20.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

mTmT

5 1

czyli można budować to co zapragnie M.Żydowicz, nawet bez wsparcia ministra kultury ( z kasy całego kraju) , stać miasto na 600 mln zł? 20:58, 20.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

bb

2 2

Rating BBB to bardzo słaba ocena. Oznacza to pożyczki na wysoki procent, zadłużenie na granicy możliwości spłaty, ostrzeżenie dla potencjalnych nabywców obligacji, możliwość niewypłacalności. Tylko propaganda potrafi świętować rating na poziomie BBB. 10:39, 21.10.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

PLPL

2 1

Mało widać wiesz o tym rankingu. BBB jest to pozytywna ocena, oznaczająca między innymi to, że jest zaplecze finansowe na obsługę kredytową z roczną nadwyżką. Jest to również informacja dla inwestorów, że współpraca z Toruniem jest bezpieczna, oraz w dalszym ciągu daje nam możliwość ubiegania się o najkorzystniejsze kredyty w Europejskim Banku Inwestycyjnym. 14:34, 21.10.2019


0%