Zamknij
REKLAMA

Muzeum Twierdzy Toruń rośnie jak na drożdżach! Kiedy otwarcie?

10:00, 11.08.2019 | AJ
Skomentuj Fot. Hubert Smolarek, Muzeum Okręgowe w Toruniu
REKLAMA

Muzeum Twierdzy Toruń rośnie jak na drożdżach! Kiedy otwarcie?

Gołym okiem widać postępy prac na budowie nowego toruńskiego muzeum - Muzeum Twierdzy Toruń. Placówka powstaje w sąsiedztwie dworca autobusowego.

Obiekt mieścić się będzie w jednym z dawnych obiektów fortecznych, tzw. Koszarach Bramy Chełmińskiej (fort B66). Po wojnie budynek służył jako magazyn, potem opustoszały niszczał. Było kilka pomysłów jego zagospodarowania, ostatecznie w 2016 r. Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wsparło pomysł adaptacji go na Muzeum Twierdzy Toruń. W naszym mieście zachowało się bowiem około 200 różnej wielkości dzieł fortecznych, głównie z XIX i początków XX w.

Trwające prace remontowo-adaptacyjne są prowadzone pod nadzorem Miejskiego Konserwatora Zabytków. Projekt przewiduje przywrócenie historycznego wyglądu budynku z odtworzeniem pierwotnej infrastruktury fortecznej oraz adaptację przyległych terenów na potrzeby grup rekonstrukcyjnych i ekspozycji sprzętu wojskowego. Podczas prac starano się zachować i przywrócić świetność oryginalnym detalom architektonicznym. Na fasadzie goście zobaczą m.in. głowy lwów, częściowo zrekonstruowane, a we wnętrzach - oryginalnie zachowane piece z widocznymi suwnicami, ciekawe nadświetla nad wejściami do poszczególnych sal ekspozycyjnych czy odkrytą w trakcie robót klatkę schodową, nieuwzględnioną wcześniej na żadnych planach.

Obiekt zyska nowe ogrodzenie i oświetlenie, będzie wyposażony w monitoring i udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. W muzeum czynna też będzie kawiarnia, urządzona w nadbudówce na wale. Otwarcie placówki zaplanowano w 2020 – roku 100. rocznicy odzyskania przez Toruń niepodległości.

[ALERT]1565353312563[/ALERT]

(AJ)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

PhoenixPhoenix

3 1

Fajnie, tylko co z resztą toruńskiej twierdzy?
Wiele potężnych fortów jak np. XI niszczeje. Część jest regularnie dewastowana lub pełni funkcję noclegowni dla bezdomnych lub meliny dla pijaków. Wystarczy spojrzeć na VII czy VIII. Czemu miasto o to nie zadba? W wielu miastach obiekty forteczne są równie popularne jak starówka - trzeba tylko chcieć je wykorzystać, a nie zamykać się tylko w obszarze zespołu staromiejskiego. 08:32, 12.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz