Zamknij

Jak władze Torunia chcą połączyć miasto z węzłem Toruń Południe? "W najprostszy, najbardziej sprawny i najbardziej efektywny sposób"

18:15, 14.12.2015 Wojciech Giedrys
Skomentuj źródło: koncepcja firmy Emdrog źródło: koncepcja firmy Emdrog

Jak władze Torunia chcą połączyć miasto z węzłem Toruń Południe? „W najprostszy, najbardziej sprawny i najbardziej efektywny sposób”.

Pod koniec minionego tygodnia przedstawiliśmy sześć wariantów połączenia miasta z węzłem Toruń Południe i układem dróg szybkiego ruchu. Dotarliśmy do koncepcji opracowanej na zlecenie drogowców przez firmę Emdrog.

[ZT]2010[/ZT]

Jak się dowiedzieliśmy miasto forsuje połączenie w kierunku węzła Toruń Południe według wariantu 3. Zakłada on budowę jednojezdniowej trasy o długości 1,51 km. To najkrótsze połączenie spośród sześciu wariantów.

To rozwiązanie przewiduje budowę trzech obiektów inżynierskich: tunelu pod linią kolejową nr 18 Kutno-Piła, wiaduktu nad bocznicą kolejową oraz nad S10 na węźle typu „trąbka”. Całość może pochłonąć 38,5 mln zł. Na terenie Torunia trasa łączyła się z ul. Łódzką za pomocą nowej krzyżówki z trzema wlotami - mniej więcej na wysokości ul. Solankowej. Ten wariant w całości przebiega przez tereny niezurbanizowane.

W jaki sposób ma być połączone miasto z węzłem Toruń Południe?

- W najprostszy, najbardziej sprawny i najbardziej efektywny sposób, ale po zaakceptowaniu przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad - odpowiada prezydent Torunia Michał Zaleski. - Mniej więcej w połowie odcinka Łódzkiej między Włocławską a Zdrojową - wylot w kierunku lasu, w kierunku południowym i tam prostą ulicą powiązanie do węzła Toruń Południe od strony drogi ekspresowej S10.

Adam Popielewski, dyrektor wydziału architektury i budownictwa magistratu podkreśla, że koncepcja firmy Emdrog to wstępne przymiarki i sugestie dotyczące powiązania miasta z węzłem Toruń Południe.

- Prezydent Torunia wskazał wariant, który mu najbardziej odpowiada - mówi Popielewski. - Mamy stanowisko i propozycję rozwiązania, z którym teraz zostanie zapoznana GDDKiA. To w końcu jest zadanie, które musi wykonać GDDKiA, bo jest to zjazd z drogi, którą wyłącznie ona zarządza. My możemy się tylko do tego dostosować, żeby to połączenie uwzględniało nasze interesy. Jesteśmy skazani czekanie i podjęcie dyskusji.

Koncepcja firmy Emdrog może zostać uwzględnione w kończonym obecnie przez GDDKiA studium ekonomiczno-techniczno-środowiskowym.

- GDDKiA dostała propozycję połączenia miasta z węzłem Toruń Południe - potwierdza Marcin Kowallek, dyrektor wydziału gospodarki komunalnej magistratu. - Ale my nie możemy narzucić GDDKiA tego lub innego wariantu. Włączamy się w drogę ekspresową, a to jest już kompetencja GDDKiA. Na razie nie mamy informacji, w którą stronę to idzie.

Według zapowiedzi sprzed kilku miesięcy budowa S10 i połączenia miasta z węzłem Toruń Południe może rozpocząć się najwcześniej w 2017 r. Wiele jednak zależy, od tego czy znajdą się pieniądze na tę inwestycję. Znalazła się ona w programie budowy dróg krajowych do 2023 r. W tej chwili jest on jednak weryfikowany przez nową ekipę rządzącą.

(Wojciech Giedrys)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

MarcinTorunMarcinTorun

5 3

Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem byłaby realizacja wariantu nr 2. Naturalnie, argumenty prezentowane przez prezydenta Michała Zaleskiego są słuszne. Jednak uważam, że druga propozycja byłaby lepiej skomunikowana z miastem i służyła większej ilości mieszkańców. Z powyższego artykułu wynika, że to prezydent wskazał ostateczną propozycje. Zastanawiam się, czy Michał Zaleski jest kompetentny do podejmowania decyzji dotyczących infrastruktury drogowej? Myślę, że Miejski Zarząd Dróg i Miejska Pracownia Urbanistyczna powinny mieć ostateczny głos w tej sprawie. 19:23, 14.12.2015

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

danieldaniel

4 3

Jak widać na mapce wariant 3 wydaje się najrozsądniejszy: jest najkrótszy odcinek drogi do wybudowania, droga biegnie przez las, więc nie będzie konfliktu z mieszkańcami i jest najbliżej węzła Czerniewice. Oby prace nad budową jak najszybciej ruszyły. 20:20, 14.12.2015

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

peryanperyan

3 3

a ja wybrałbym nr2 21:56, 14.12.2015

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

amberkaamberka

2 3

Wariant nr 3 jest ok. Trzeba co prawda kawałek dalej pojechać, ale tak jak napisał Daniel, nie będzie trzeba nic wyburzać, co byłoby tylko dodatkowym problemem. Mam nadzieję, że inwestycja zostanie rzeczywiście rozpoczęta w 2017 roku. 22:16, 14.12.2015

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%