Dziś wmurowano akt erekcyjny pod elektrociepłownię gazową. Kiedy ruszy kompleks mający 330 MW mocy cieplnej i 100 MW mocy elektrycznej?
Wznoszenie nowego kompleksu przy ul. Ceramicznej rozpoczęło się jeszcze latem. Obiekt rośnie przy istniejącej elektrociepłowni węglowej należącej do EDF Toruń. Ale to właśnie dziś oficjalnie została zainaugurowana budowa przyszłej elektrociepłowni gazowej.
W fundamenty został wmurowany akt erekcyjny, który został podpisany przez przedstawicieli rządu oraz samorządu województwa i Torunia.
- Ta inwestycja będzie o wiele lepsza od miejsca, z którego do tej pory mieszkańcy pozyskują ciepło, bo będzie przyjazna dla środowiska - mówi Ewa Mes, wojewoda kujawsko-pomorski. - A przyjazne środowisko to bezpieczne życie dla jej mieszkańców.
Elektrociepłownia gazowa będzie mieć 330 MW mocy cieplnej i 100 MW mocy elektrycznej. Robert Kowalski, prezes EDF Toruń podkreśla, że ma ona zastąpić wyeksploatowane już źródła węglowe. Spółka, która do tej pory produkowała i dystrybuowała ciepło w Toruniu zajmie się teraz kogeneracją, czyli wytwarzaniem zarówno ciepła, jak i prądu.
- Kogeneracja zapewni bezpieczeństwo energetyczne miasta na wiele lat w postaci ciągłych dostaw ciepła, jak również produkcji energii elektrycznej, której nam przez wiele lat brakowało - mówi Kowalski. - Wszystkie te elementy zostaną zrealizowane przy spełnieniu rygorystycznych wymagań środowiskowych, które są określone w dyrektywach Unii Europejskiej.
Szefostwo EDF zwraca uwagę, że od 1 stycznia 2016 i 2017 r. wejdą nowe bardzo restrykcyjne normy emisji do powietrza nałożone dyrektywami europejskimi.
- Właśnie dlatego podjęliśmy decyzję, aby obecnie istniejące przestarzałe kotły węglowe zastąpić elektrociepłownią gazową - mówi Thierry Doucerain, prezes EDF Polska. - Przy spalaniu gazu nie będzie już praktycznie żadnych emisji siarki. Emisje tlenków azotu zostaną zostaną zmniejszone trzy-, a nawet czterokrotnie. Dzięki zastosowaniu technologii kogeneracyjnej znacznemu zmniejszeniu ulegnie emisja dwutlenku węgla.
Kowalski zwraca też uwagę na zmniejszenie emisji pyłów. - Zostaną one zmniejszone praktycznie do zera - mówi prezes EDF w Toruniu i podkreśla, że obecna załoga toruńskiej spółki licząca 140 osób znajdzie zatrudnienie w nowym kompleksie. Budynki elektrociepłowni gazowej już prawie stoją. Fundamenty są wylane. Kompleks ruszy w 2017 r.
Generalnym wykonawcą kompleksu jest niemiecka firma Babcock Borsig Steinmüller GmbH, która odpowiada za prace budowlane, elektryczne, automatykę, dostawę urządzeń pomocniczych i kotłów odzyskowniczych. W kontrakcie biorą też udział firmy: General Electric, która jest dostawcą turbogeneratorów gazowych oraz VKK Standardkessel GmbH, który dostarczy kotły szczytowo-rezerwowe.
Beata Stelmach z firmy General Electric: - To zaszczyt, że nasza technologia w Polsce może właśnie tutaj, w Toruniu również mieć zastosowanie. To są dwie lotniczopochodne turbiny, które dostarczą ponad 100 megawatów energii elektrycznej i jeszcze więcej energii cieplnej.
Podwykonawcami są także polskie firmy np. wywodząca się z Torunia firma Erbud. Odpowiada m.in. za montaż instalacji HVAC, czyli wentylacji, klimatyzacji, ogrzewania, a także przeciwpożarowej.
EDF Toruń pokrywa ponad 57 proc. potrzeb cieplnych Torunia. - Zasilamy w ciepło ponad 100 tys. mieszkańców - mówi Kowalski. - Od wielu lat dokonujemy też szeregu inwestycji, które mają poprawić jakość i podnosić jakość obsługi klientów np. wprowadzony ostatnio system zdalnego odczytu i monitoringu prac naszych urządzeń i zakończona w tym roku wymiana sieci kanałowej w zachodniej części Torunia.
Elektrociepłownia gazowa to jedna z największych toruńskich inwestycji realizowanych w ostatnich latach. Jej wartość to ok. 550 mln zł, z czego 275 mln zł pokryje państwowa spółka Polskie Inwestycje Rozwojowe z programu „Inwestycje Polskie”.
- Jesteśmy partnerem finansowym tej inwestycji - mówi Jerzy Góra, prezes PIR. - Dostarczamy kapitał i będziemy udziałowcem w spółce, która została powołana specjalnie do tego, aby sfinansować i zbudować tę budowę. To nie obciąża budżetu podmiotu, który chciałby taką inwestycję zrealizować.
Obiekt został wybudowany z myślą o 25-30-letniej eksploatacji. Po tym okresie trzeba będzie go zmodernizować, co pozwoli na jego dalsze wykorzystanie. W skład projektu weszły: dwie turbiny gazowe o mocy każda 45-55 Mwe, dwa kotły wodne o mocy każdy 105 Mwt, cztery kotły wodne o mocy 30 MWt każdy, akumulator ciepła i gazociąg o długości ok. 10 km łączący elektrociepłownię z gazową siecią przesyłową.
W ramach inwestycji EDF Toruń zobowiązał się też do wykonania kilku zadań na rzecz miasta w latach 2015-2018. Chodzi m.in. o budowę kolektora deszczowego w ul. Olsztyńskiej, budowę kolektora deszczowego i kanalizacji sanitarnej w ul. Wapiennej, przebudowę ul. Ceramicznej, Ukośnej i Chrzanowskiego oraz przebudowę ciągów pieszo-rowerowych na terenach przy ciepłociągu.
4 0
Fajnie, że dbają o środowisko, ale ciekawe jak to się przełoży na wysokość rachunków za ogrzewanie. Bo przecież ogrzewanie gazowe jest znacznie droższe, niż węglowe.
4 0
Bardzo sie ciesze że wybudują nam i zgarną forsę niemcy. Do tego francuzcy boCHaterowie będą operatorem.A ruscy dadzą gaz. Hurra...a my tylko placić będziemy.
Polecam sprawdzić jak EDF radzi sobie z bezpieczenstwem instalacj atomowych w swej Ojczyznie.
1 0
No, ciekawe co z tego wyjdzie
2 1
Szkoda, że Polska nadal nie wiedzieć czemu nie pokłada funduszów w elektrownię jądrową tak jak zachodnie kraje Europy.
~ambrelka Odpowiadając na Twoje pytanie - jak przełoży się to na wysokość rachunków - na pewno nie obniżą się, bo skoro miałoby to przynieść pewne oszczędności to najpierw te oszczędności musiałby pokryć koszta inwestycji, żeby później móc obniżyć rachunki za ogrzewanie.
1 0
jakie to ...szlachetne jak na spólke skarbu państewa(PIR) i hojne!, że nie obciąża budżetu edf ( pakiet kontrolny rządu Francji)! a zwrot zagwarantowany(?) z przyszłookresowych zysków? Niezła konstrukcja biznesowa! To wszystko wrmach repolonizacji gospodarki.Ilez plskich firm chciałaby robic taki biznes-50% wkładu od państwa.
0 0
Super ze dba się o środowisko. Ale gaz z Rosji tak ?
0 0
Cieszy mnie fakt, że do Torunia przybywają inwestorzy, którzy z własnych funduszy budują obiekty poprawiające bezpieczeństwo energetyczne mieszkańców. Z całą pewnością będzie to ważna inwestycja, dzięki której skorzystają wszyscy. Nowa elektrociepłownia to również nowe miejsca pracy.
0 0
Duża inwestycja, oby odpowiadała wszystkim wymogom i faktycznie zaspokoiła potrzeby na przewidywanym poziomie,.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddtorun.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz