Zamknij

Wycieczka szlakiem zapominanych tobruków. Z tym przewodnikiem dasz radę!

09:30, 25.04.2018 Anita Świątkowska
Skomentuj fot. Zdzisław Wiśniewski fot. Zdzisław Wiśniewski

W tym tygodniu w PERS-ie przy Mostowej 6 miała miejsce premiera nowego przewodnika „Twierdza Toruń - fortyfikacje 1944/45” z cyklu Fortyfikacje Pomorza Nadwiślańskiego. Miłośników fortyfikacji w naszym mieście dostatek, dlatego też na spotkaniu pojawiło się wielu pasjonatów i osób zainteresowanych tematem.

Opisywane w najnowszym przewodniku fortyfikacje były dotychczas bardzo słabo rozpoznane, a artykuły ich dotyczące są nieliczne. Przełom nastąpił dopiero przed paru laty, po pozyskaniu z archiwów amerykańskich (NARA) spisów i map realizacyjnych niemieckich fortyfikacji polowych z końca 1944 i początku 1945 r.

- Pozwoliło to nam na orientacyjne odtworzenie systemu obrony i skuteczne badania terenowe. Nie brakowało śmiałków, którzy w śniegu, błocie, palącym słońcu penetrowali pola i lasy w poszukiwaniu zapomnianych już od dawna „bunkrów” - opowiadał jeden z autorów, Włodzimierz Grabowski z Grudziądzkiego Koła Towarzystwa Przyjaciół Fortyfikacji.

- Moja historia z serią przewodników rozpoczęła się od sprawdzenia ich w terenie (Twierdza Grudziądz i Twierdza Malbork) razem z kolegą, Kamilem Tomczykiem, przemierzając niezliczone kilometry w poszukiwaniu fortyfikacji lub tego, co po nich zostało - dodaje Paweł Pilarski, przewodnik z Torunia, który również przyczynił się do powstania „Twierdzy Toruń...” - Później czas przyszedł na trzeci tom, czyli Twierdzę Chełmno. Kolejny miał być Toruń i jego fortyfikacje, a ku tym zagadnieniom skupiam swoje zainteresowanie. Był to właśnie ten moment, kiedy „zaciągnąłem” się do grona autorów i od tej chwili współpracujemy już jako jedna ekipa, czego efekty są widoczne w najnowszym tomie.

Przewodnik stanowi owoc wieloletniej pracy autorów, zwłaszcza w zakresie badań terenowych. Głównym „penetratorem pól, lasów i nieużytków” był Kamil Tomczyk, który większość zebranych danych wykorzystał do napisania pracy dyplomowej. W badaniach terenowych brali też udział zapaleni pasjonaci fortyfikacji z Torunia i okolic.

W przewodniku opisaliśmy również kilka wycieczek, które nie są związane z fortyfikacjami okupacyjnymi. Są to m.in. polskie schrony pozycji brodnickiej oraz rosyjskie szańce przeprawy w Osieku, co jest naprawdę ciekawą sprawą.

W przewodniku umieszczono 25 tras wycieczek, także każdy znajdzie coś dla siebie.

- Nie są to tylko fortyfikacje – na fortecznym szlaku można napotkać - zabytkowe kościoły, zapomniane cmentarze, dwory, stacje kolejowe itp. Niestety – osoby, które będą chciały wybrać się śladem tobruków z końca II wojny światowej, muszą zachować szczególną ostrożność. Zwiedzanie schronów wymaga rozwagi i może odbywać się wyłącznie na własną odpowiedzialność - dodaje Kamil Tomczyk, jeden z autorów przewodnika.

Jak zapewniają autorzy, z przewodnika mogą korzystać zarówno początkujący amatorzy zwiedzania fortyfikacji, jak i doświadczeni eksploratorzy. 

Dodatkową atrakcją, która czekała na zainteresowanych tematem fortyfikacji, był przygotowany konkurs dla czytelników naszego portalu. Na hasło „Dzień Dobry Twierdza Toruń”, dwie pierwsze osoby otrzymały najnowsze przewodniki. Pozostali mogli nabyć prezentowany przewodnik w promocyjnej cenie, a chętnych nie brakowało.

Zwycięzcy naszego konkursu wraz z autorami książki, fot. Zdzisław Wiśniewski

Dla tych, którzy nie mogli dotrzeć na spotkanie, mamy dobrą informację! Wydawca zapewnia, że książkę można od dziś kupić w Toruńskiej Informacji Turystycznej.

(Anita Świątkowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

pozostaościpozostaości

0 1

Ringstand,y wzorowane na włoskich schronach używanych m.in. podczas walk w Afryce ( m.in Tobruk) żelbetowe bunkry umożliwiające m.in. obronę okrężną. 09:46, 25.04.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

stachustachu

0 1

stachu, skończ! 09:48, 25.04.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%