Zamknij

Festiwal wchodzi w dorosłość - ponad 150 imprez przez 5 dni! W piątek startuje Toruński Festiwal Nauki i Sztuki

15:30, 17.04.2018 AA Aktualizacja: 08:45, 19.04.2018
Skomentuj fot. archiwum organizatorów fot. archiwum organizatorów

Już w piątek (20 kwietnia) rozpocznie się 18. edycja Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. W programie znalazło się ponad 150 różnorodnych imprez reprezentujących różne rodzaje naukowej aktywności. Łączy je temat przewodni - czas i przestrzeń.

Pikniki naukowe, wykłady, prelekcje, inscenizacje, koncerty i spektakle - to one składają się na program 18. edycji Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Już od 20 kwietnia Toruń stanie się stolicą polskiej nauki.

- Postawiliśmy sobie za cel pokazanie, na czym polega dzisiaj nauka. Toruń to miasto otwarte na kulturę i sztukę, a także na ludzi. Te pięć dni to doskonała okazja, aby pokazać jak powinniśmy rozumieć naukę- tłumaczy prof. Wojciech Wysota, przewodniczący rady programowej festiwalu.

Imprezy festiwalowe zlokalizowane są w całym mieście - także w instytucjach kultury podległych miastu.

- Ten festiwal jest bardzo wielowymiarowy. Na wydarzeniach w minionych latach widzieliśmy nie tylko młodzież i studentów, ale także osoby dorosłe i seniorów. Gmina Miasta Toruń wspiera tę imprezę finansowo, a przy okazji oddaje organizatorom do dyspozycji swoje instytucje - wymienia Zbigniew Derkowski dyrektor wydziału kultury urzędu miasta.

Pięć dni i pięć nocy - łącznie 150 imprez.

- Ta bezpośrednia okazja do spotkań z nauką i sztuką w tym roku realizowana jest pod hasłem: czas i przestrzeń. Rozumiemy przez to pokazy osiągnięć w wybranych obszarach nauki. Najwięcej punktów programu przygotował Wydział Fizyki Astronomii i Informatyki Stosowanej - zaproponował on aż 17 różnych imprez - wyjaśnia prof. Mieczysław Kunz - dyrektor programowy festiwalu.

Festiwal rozpocznie koncert orkiestry kameralnej Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Zaplanowano go na piątek (20 kwietnia) na godz. 19.

- To będzie prawdziwa muzyczna podróż przez epoki. Rozpoczniemy od barokowych twórców niemieckich, a skończymy na postsowieckiej Rosji. Nie ominiemy dzieł polskich, francuskich i włoskich twórców - zaprasza na koncert do Dworu Artusa Aleksander Anikowski, kierownik Centrum Promocji i Informacji UMK. - Zakończymy również muzycznie, we wtorek 21 kwietnia w auli UMK wystawiona zostanie "Księżniczka czardasza" to klasyka operetki.

W organizację festiwalu kolejny rok z rzędu włączył się Młyn Wiedzy. Tym razem przygotowane atrakcje powinny zadowolić głównie dzieci.

- Zapraszamy na piknik, który nazwaliśmy "Naukowy powrót do przyszłości. Szereg atrakcji inspirowanych jest kultową trylogią filmową "Powrót do przyszłości". Będzie można nie tylko podziwiać pojazd DeLorean DMC-12, ale także sprawdzić, czy błyskawice rzeczywiście są niezbędne do podróżowania w czasie. Do tego posłuży nam dwumetrowa cewka Tesli - wylicza Monika Wiśniewska, dyrektor Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.

Warto już teraz zaplanować sobie pięć festiwalowych dni - dokładny program znajdziecie tutaj.

(AA)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%