Zamknij
REKLAMA

Rower miejski ruszy być może dopiero pod koniec maja

11:11, 01.03.2018 | WG
REKLAMA
Skomentuj
Takie były początki roweru miejskiego - 13 stacji, fot. Michał Malinowski

Znamy wyniki przetargu na operatora roweru miejskiego. Urzędnicy postawili na ofertę firmy BikeU opiewającą na 6,7 mln zł. Ta firma obsługuje podobne systemy m.in. w Krakowie i Bydgoszczy.

Operatora Toruńskiego Roweru Miejskiego udało się wyłonić za drugim podejściem. Pierwszy jesienny przetarg został unieważniony, bo jedyna oferta, która wpłynęła - firmy Nextbike - przekroczyła pulę na to zadanie. Oferent chciał zarobić 7,3 mln zł, a miasto zaplanowano tylko 6 mln zł.

Do drugiego podejścia - ogłoszonego w połowie grudnia - zgłosiły się trzy firmy. Najniższą ofertę - ponad 6,2 mln zł - złożyło konsorcjum firm Arkus & Romet Group i WIM System z Rzeszowa, która była operatorem TRM w ubiegłych latach. Warszawski BikeU zaproponował 6,7 mln zł, a Nextbike Polska z Warszawy - 9,2 mln zł.

Dziś zapadła decyzja o wyborze wykonawcy. Urzędnicy wskazali na propozycję firmy BikeU.

- Ta oferta mieści się w zaktualizowanej puli pieniędzy zarezerwowanych na to zadanie - tłumaczy prezydent Torunia Michał Zaleski. - Tańsza oferta nie spełniła wymogów formalnych, a kolejna - firmy Nextbike - była droższa o 2,5 mln zł.

Według specyfikacji przetargowej system miał się składać z 40 stacji i 400 rowerów. Już wiadomo, że wypożyczalni będzie więcej. Wszyscy oferenci - w tym też BikeU - zadeklarowali uruchomienie 51 stacji rowerowych. Startujący w przetargu uwzględnili też w swoich ofertach szybsze uruchomienie systemu - nie w ciągu 120 dni, ale 75. Co to oznacza?

- Na początku sezonu rowerowego nie będziemy jeszcze dysponowali tym systemem - wyjaśnia Zaleski. Nie wyklucza jednak, że okres uruchomienia TRM może się skrócić. Wszystko zależy od nowego operatora. Takie ustalenia jednak mogą zapaść dopiero przy negocjowaniu umowy. A ta może zostać zawarta najwcześniej 15 marca. Do 13 marca pozostali uczestnicy przetargu mogą składać bowiem odwołania dotyczące rozstrzygnięcia.

Jeśli 15 marca uda się podpisać umowę i operator nie zdąży uruchomić systemu wcześniej, z miejskiego roweru skorzystamy najwcześniej dopiero 29 maja. Jeżeli jednak pojawią się odwołania, ten termin może się przesunąć o miesiąc lub półtora miesiąca. - Za opóźnienie we wdrożeniu systemu mogę tylko przeprosić - mówi prezydent. - Mam nadzieję, że torunianie wykażą cierpliwość i poczekamy na nowoczesny system roweru miejskiego.

System ma działać podobnie jak w poprzednich latach. Wypożyczenie jednośladów i ich zwrot ma być możliwy przez całą dobę i we wszystkie dni tygodnia. Operator ma uruchomić stronę internetową systemu, gdzie będzie można się rejestrować i opłacać przejazdy. Ma być też dostępna aplikacja na urządzenia przenośne. Pierwsze 20 minut użytkowania roweru będzie nieodpłatne. Wszystkie rowery mają być wyposażone w aktywny GPS.

(WG)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy, t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.)

Komentarze (7)

piernik starypiernik stary

5 0

Co w sytuacji jeśli na dotychczasowym koncie TRM24 posiadam jeszcze niewykorzystane środki finansowe? Czy to przepada? 11:38, 01.03.2018

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

RadziasssRadziasss

1 0

Kiedyś - przed uruchomieniem TRM - było o tym głośno. W regulaminie było napisane, że opłata jest bezzwrotna, co się komuś nie spodobało i mieli to zmienić. Nie pamiętam na czym stanęło, ale chyba na tym, że niewykorzystaną kwotę powinni oddać. Też się nad tym zastanawiałem. 12:30, 01.03.2018


RadziasssRadziasss

1 0

Chyba jednak to nie tego dotyczyły wątpliwości. Znalazłem artykuł z 06.05.2014: "Operator zmienił m.in. zapis, w myśl którego 20 zł opłaty użytkownicy muszą płacić co roku, a niewykorzystane środki przepadają. Teraz wniesiona opłata jest ważna bezterminowo."
Czyli dalej niewiadomo co z pozostałymi środkami. 12:34, 01.03.2018


QwertQwert

5 0

Czyli jeśli będą odwołania to nawet połowa lipca? super... 11:51, 01.03.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DdtDdt

4 0

Świetna decyzja, BikeU w Krakowie, Bydgoszczy - najsprawniejsze rowery, przyjazny interfejs użytkownika, wizualnie estetyczna infrastruktura, bezawaryjność systemu. Zdecydowanie najlepszy operator w Polsce. 15:43, 01.03.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KamilKamil

4 1

Porażka urzędu miasta i MZD... W innych miastach systemy roweru miejskiego startują na początku marca, a w Toruniu dopiero rozstrzyga się przetarg. Nie można było od razu wybrać oferty Nextbike? 17:24, 01.03.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

koksownikkoksownik

0 4

Jęczący Kamilku!, kto o zdrowych zmysłach wsiada na rower miejski przy minus 15 rano, minus 10 w południe? 17:43, 01.03.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© ddtorun.pl | Prawa zastrzeżone