Zamknij

Niezwykłe odkrycie na toruńskim rondzie! "Perełka" [ZDJĘCIA]

11:00, 20.02.2018 MT
Skomentuj Stalowy most z końca XIX w. Fot. nadesłane Stalowy most z końca XIX w. Fot. nadesłane

Na niecodzienne znalezisko z końca XIX w. trafili drogowcy na rondzie Pokoju Toruńskiego - stalowy most wsparty na pięciu kolumnach, który w przeszłości łączył obecną ul. Dobrzyńską i Skrzyńskiego z drogą prowadzącą do Fortu IV.

Poniedziałkowe odkrycie archeologiczne to pokłosie trwającego właśnie remontu pl. Chrapka. Część prac drogowcy z firmy Skanska prowadzą także na sąsiednim rondzie Pokoju Toruńskiego, gdzie kładą kanalizację deszczową.

I właśnie tam, nieopodal torów kolejowych, odkopali stalowy most zbudowany w latach 1883 - 1887. Wsparty na pięciu kolumnach wchodził w skład wewnętrznego pierścienia Twierdzy Toruń, łącząc obecną ul. Dobrzyńską i Skrzyńskiego z drogą prowadzącą do Fortu IV. Stalowa konstrukcja dotrwała do teraźniejszości w dobrym stanie. Urzędnicy podkreślają, że mamy do czynienia z perełką dla badaczy fortyfikacji.

- Most leży na potężnym podciągu z detalem tworzącym półkoliste, ażurowe arkady. Ściany fosy, a zarazem przyczółki, wykonano z doskonałej jakości cegły licowej z testowaną spoiną. Natomiast zwieńczenie muru wykonano z obrabianych bloków granitowych - wyjaśnia Sławomir Wojdyło z biura miejskiego konserwatora zabytków. - Pod mostem podwieszono, na specjalnie do tego przygotowanych wieszakach, rurę wodociągową, której przebieg i opracowane gniazda w murze świadczą o jednoczesnym wykonaniu tej instalacji i mostu.

Jak tłumaczy Agnieszka Kobus - Pęńsko, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg, podziemne znalezisko nie przeszkodzi w pracach na pl. Chrapka:

- Drogowcy wspólnie ze służbami miejskiego konserwatora, ustalili sposób zabezpieczenia istniejącego wejścia, tak aby w razie potrzeby był on możliwy jedynie dla potrzeb badawczych - mówi.

Remont pl. Chrapka potrwa do końca marca 2019 r.  

(MT)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

PhoenixPhoenix

11 1

Fajnie byłoby to jakoś udostępnić tym, których takie rzeczy interesują.
Tymczasem, w Toruniu jest moda na to, że to co związane z Twierdzą Toruń się... zakopuje, zostawia by niszczało lub oddaje we władanie w nieodpowiednie ręce. 14:33, 20.02.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

dobra radadobra rada

2 7

Phoenix! geniuszu! ujawnij się, nie bądź taki skromny! Słusznie prawisz! zamknąć kilka ulic, a nawet z połowę Kaszownika, odsłonić konstrukcję i będziemy podziwiać to pruskie cudo! Wiedz jednak, że nie jest to aqaeduct z jantaru, dzieło rzymskich inżynierów! factoria kupiecka.
Jednocześnie polecam ci taką, niemal podobną, tyle, że napowietrzną konstrukcję; wysoko zawieszony wiadukt kolejowy na rzeką Bóbr w Bolesławcu Śląskim z cegły klinkierowej! wiadukt do dziś czynny! 16:12, 20.02.2018


reo

powtarzampowtarzam

3 11

Phoenix! geniuszu! ujawnij się, nie bądź taki skromny! Słusznie prawisz! zamknąć kilka ulic, a nawet z połowę Kaszownika, odsłonić konstrukcję i będziemy podziwiać to pruskie cudo! Wiedz jednak, że nie jest to aqaeduct z jantaru, dzieło rzymskich inżynierów! ani grecka factoria kupiecka.
Jednocześnie polecam ci taką, niemal podobną, tyle, że napowietrzną konstrukcję; wysoko zawieszony wiadukt kolejowy na rzeką Bóbr w Bolesławcu Śląskim z cegły klinkierowej! wiadukt do dziś czynny! 17:07, 20.02.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%