Zamknij
REKLAMA

Dzięki pracownikowi banku złapali dwóch oszustów

11:00, 04.12.2017 | WG
REKLAMA
Skomentuj
Jeden z mężczyzn może trafić do więzienia na 12 lat, a drugi na osiem, fot. Komenda Miejska Policji w Toruniu

W ręce policji wpadło dwóch mężczyzn, którzy działali metodą oszustwa na policjanta Centralnego Biura Śledczego. Funkcjonariuszy zawiadomił pracownik jednego z banków, gdzie pieniądze miała wybrać 62-letnia mieszkanka Rubinkowa.

W minioną środę ok. godz. 12 do 62-latki z Rubinkowa zadzwoniła kobieta podająca się za funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego. W pewnym momencie do rozmowy włączył się mężczyzna, który potwierdził, że kobieta jest policjantką. 

- Połączenie zaczęło mieć zakłócenia, więc kobieta podała oszustce swój numer telefonu komórkowego - relacjonuje Wioletta Dąbrowska, oficer prasowy toruńskiej policji. - Od tej pory oszustka udająca policjantkę pod pretekstem rozpracowywania szajki oszustów okradających konta nakłoniła pokrzywdzoną do udania się do banku, żeby 62-latka wypłaciła posiadane oszczędności i wzięła kredyt w wysokości 20 tys. zł.

Kobieta wybrała się do banku przy Rynku Nowomiejskim. W pewnym momencie jednak pracownik tej placówki nabrał podejrzeń, że torunianka może być ofiarą oszustwa. Zawiadomił policję. - Pracownik banku nie tracąc zimnej krwi i wciąż rozmawiając z kobietą, którą przez telefon komórkowy odsłuchiwali sprawcy, wciąż załatwiał formalności bankowe, jakby miała lada chwila otrzymać kredyt - relacjonuje Dąbrowska.

Policjanci zareagowali błyskawicznie. Udało się im zatrzymać nissana almerę z dwoma mężczyznami mającymi związek z tym przestępstwem. To 35-letni mieszkaniec powiatu płońskiego i 35-letni mieszkaniec powiatu płockiego. Obaj zaraz po zatrzymaniu trafili do policyjnego aresztu.

W ich pojeździe policjanci znaleźli m.in. cztery używane telefony komórkowe, dwa jeszcze nowe telefony w opakowaniach, nawigację samochodową, imitację odznaki policyjnej z konkretnym numerem, pięć kart telefonicznych. Auto zostało zabezpieczone na policyjnym parkingu.

Ci sami sprawcy niedawno próbowali nakłonić w podobny sposób do przekazania 50 tys. zł 75- letnią kobietę z Chełmińskiego Przedmieścia. Gotówki nie otrzymali, bo torunianka zorientowała się w ich zamiarach. Oprócz tych dwóch przypadków policjanci udowodnili zatrzymanym mężczyznom jeszcze kolejne cztery przypadku. Łącznie sześć usiłowań oszustw.

- Kryminalni wiedzą, że mogą być to niejedyne tego typu przestępstwa, jakich dopuścili się zatrzymani, działając metodą oszustwa na policjanta - mówi oficer prasowy toruńskiej policji. - Wobec czego zapowiadają dalszy rozwój tej sprawy.

W miniony piątek kryminalni doprowadzili obu mężczyzn do toruńskiego sądu. Prokurator złożył do sądu wniosek o ich tymczasowe aresztowanie. Sąd rejonowy po zapoznaniu się ze zgromadzonym przez śledczych materiałem zdecydował o ich tymczasowym aresztowaniu. 35-latkowie spędzą najbliższe trzy miesiące w areszcie.

Obaj mają bogatą przeszłość kryminalną i przestępstwa przeciwko mieniu, ale także życiu i zdrowiu. Mieszkaniec powiatu płońskiego usłyszał zarzut oszustwa dokonanego w warunkach tzw. powrotu do przestępstwa, czyli recydywy, za co grozi mu nawet do 12 lat więzienia. Jego kolega może pójść za kratki na osiem lat.

(WG)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ddtorun.pl | Prawa zastrzeżone | 2018