Zamknij
REKLAMA

Samochody na prąd to przyszłość! Otwarto stację ładowania

14:00, 30.10.2017 | Adrian Aleksandrowicz
REKLAMA
Skomentuj
Stacja ładowania pojazdów działa na parkingu Atrium Copernicus, fot. Tomasz Berent

W parkingu podziemnym Centrum Handlowego Atrium Copernicus otwarto pierwszą stację szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych firmy Greenway. Ładowanie aut przez kilka najbliższych miesięcy będzie darmowe.

Wystarczy przyjechać do centrum przy ul. Żółkiewskiego, a czekając aż silnik się naładuje - można iść na zakupy albo skorzystać z bogatej oferty gastronomicznej Copernicusa.

- Cieszymy się, że Atrium Copernicus dołożył swoją cegiełkę do ochrony środowiska. Od wielu lat obserwujemy rynek i zauważamy, że zmieniają się przyzwyczajenia klientów, że ochrona środowiska jest dla nich coraz ważniejsza. To nas bardzo cieszy, bo jeśli będziemy wspólnie coś robić w tej sprawie, to znacznie szybciej odniesiemy sukces - wyjaśnia Ewa Machowska-Górna, dyrektor Centrum Handlowego Atrium Copernicus. - Otwarcie naszej stacji ładowania pojazdów to ważne wydarzenie. Doładować elektryczny samochód będzie można w parkingu podziemnym. Mimo że centrum otwarte jest do godziny 21, to stacja funkcjonować będzie całodobowo.

Kierowcy, którzy będą chcieli skorzystać ze stacji w nocy, mogą wjechać na teren centrum od ulicy Apatora. Poprzez domofon powiadomią ochronę i zostaną wpuszczeni na parking.

fot. Tomasz Berent

Stacja otwarta w największym centrum handlowym w Toruniu ma dwa stanowiska do ładowania pojazdów, każde z trzema gniazdkami o różnych napięciach.

- Elektromobilność jest coraz bardziej popularna. Chcemy zbudować tyle ładowarek, aby umożliwić kierowcom swobodne poruszanie się po całej Polsce. To pierwsza stacja naszej firmy w Toruniu - przyznaje Damian Gadzialski z firmy Greenway Infrastructure Poland. - Pomyśleliśmy o tym, żeby przygotować aż dwa stanowiska, aby w przyszłości uniknąć kolejek. Chociaż w tej chwili samochodów elektrycznych jest niewiele, to elektromobilność rozwija się w zaskakującym tempie. 

Czas ładowania zależny jest od rodzaju samochodu, pojemności baterii i tego, jak bardzo jest ona rozładowana. Standardowe auto, który na jednym ładowaniu może przejechać nawet 200 km, będzie się ładować ok. 30 minut

Przez kilka miesięcy ładowanie elektroaut będzie darmowe, od pierwszego kwartału przyszłego roku Greenway wprowadzi opłaty za korzystanie z ładowarek. Nieznane są jeszcze wysokości opłat, ale prawdopodobnie będzie to kilkanaście złotych.

Właściciele samochodów na prąd mogą liczyć na wiele ulg, w tym na darmowe parkowanie na Starówce.

- Obecnie w Toruniu jest 15 samochodów elektrycznych, ale prognozuje się, że ta liczba będzie systematycznie rosła - zapewnia Marcin Kowallek, dyrektor wydziału gospodarki komunalnej urzędu miasta. - Planujemy zamontowanie ładowarek na ulicy Przedzamcze. Chcemy także kupić autobusy elektryczne.

Specjaliści z branży motoryzacyjnej spekulują od kilku lat, że samochody elektryczne za kilka lat zdominują i polskie drogi. Jak wygląda to w tej chwili?

- Póki co można narzekać, że stacji do ładowania pojazdów jest niewiele. Taki punkt w Toruniu, poza ścisłym centrum to doskonała lokalizacja - zapewnia Sebastian Michałecki z Gdyni, kierowca elektrycznej tesli.

 Warto pamiętać, że zakup najtańszego auta na prąd to koszt blisko 100 tys. złotych.

REKLAMA

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

ja+ja+

0 0

biednemu właścicielowi samochodu marki TESLA trzeba naładować akumulator i to ZA DARMO przez kilka miesięcy - pewnie nie ma jak dojechać do Urzędu Pracy odznaczyć się 20:12, 01.11.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© ddtorun.pl | Prawa zastrzeżone