Zamknij
REKLAMA

"Festiwal serwuje niespodzianki" - Mario Caeiro zaprasza na Skyway

13:00, 22.08.2017 | Rozmawiał Adrian Aleksandrowicz
REKLAMA
Skomentuj
Jaka jest koncepcja tegorocznego festiwalu? Zdradza jej autor, fot. archiwum ddtorun

Rozmowa z Mario Caeiro, autorem koncepcji programowej Bella Skyway Festival 2017, portugalskim kuratorem sztuki, wykładowcą akademickim i działaczem kulturalnym, który po raz kolejny zaangażował się w toruński festiwal.

- Jaka główna idea przyświeca festiwalowi w tym roku?

- Prosta, ale kompletna idea: nieustalonego kosmosu. Punktem wyjścia do układania koncepcji festiwalu było założenie, że w naturze wszystko jest połączone. Dlatego jako ludzie powinniśmy podążać wraz ze zmianami. Moim założeniem było to, aby na festiwalu pojawił się nieokreślony, "płynny" krajobraz, w którym będziemy poruszać się, spacerując między festiwalowymi instalacjami, obserwując obrazy i pomysły, jakie one prezentują. Ideą jest także pokazanie tego, jak za sprawą Skywaya zmienia się Toruń.

- W tym roku festiwal dotyka kwestii zależności między światłem a wodą, dlaczego?

- Żywioł, jakim jest woda, jest najbardziej istotny w naszym życiu. To jest oczywiste, ale bardzo często zapominane. Tę edycję Bella Skyway Festival traktuję jako okazję do tego, aby pokazać ludziom poprzez festiwalowe instalacje, zależności między wodą a fluidami.  Świetlne instalacje dotykają wielu różnych i uzupełniających się kwestii. Powinniśmy poprzez festiwal poznać odpowiedzi na wiele pytań, jakie bezpośrednio nas dotykają: czym jest woda?, co o niej tak naprawdę wiemy?, jaką rolę odgrywa w symbolice, w mitologii?, jak patrzymy na wodę teraz i jak patrzyliśmy na nią kiedyś?, co możemy zrobić, aby okazać jej szacunek, w szczególności wodzie pitnej, bo ta jest coraz ważniejsza? Myślę, że trzeba zacząć patrzeć na wodę z perspektywy życia, traktować ją nawet jak żywy organizm.

[ZT]11563[/ZT]

- Jakie wyjątkowe atrakcje przygotowano na tegoroczną edycję Bella Skyway Festival?

- To już kolejna edycja, a festiwal zawsze serwuje nam niespodzianki, nawet dla mnie jest to zaskakujące! W tym roku pojawią się w Toruniu drony świetlne, to brzmi niesłychanie ciekawie i już nie mogę się doczekać, kiedy je zobaczę.

- Czy swoje instalacje pokażą także artyści, którzy prezentowali się już na poprzednich edycjach Skywaya?

- Wielu, ale najbardziej się cieszę, że ponownie zobaczymy Joachima Sługockiego i Katarzynę Malejkę, to świetny duet!

- Co wzbudzi największe zainteresowanie widzów?

- W tym roku napisałem koncepcję programową festiwalu, ona była dla artystów inspiracją. Jak zwykle jestem bardzo podekscytowany i czekam na reakcję festiwalowej publiczności, najbardziej ciekawią mnie te interaktywne instalacje, myślę, że to będzie naprawdę udany festiwal.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ddtorun.pl | Prawa zastrzeżone