REKLAMA

Chcą dać kobietom wybór, a dzieciom edukację. Potrzeba...

14:00, 09.08.2017 | Adrian Aleksandrowicz
REKLAMA
Skomentuj
Grupa aktywistów rozpoczęła zbieranie podpisów, fot. Tomasz Berent

Ruszyło zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem ustawy "Ratujmy kobiety". Do 10 października, także na ulicach Torunia aktywiści związani z grupą Dziewuchy Dziewuchom, Partią Razem, SLD i Zielonymi będą zachęcać do wsparcia inicjatywy. Jakich zmian w prawie oczekują?

Projekt zakłada m.in. wprowadzenie rzetelnej edukacji seksualnej w szkołach, złagodzenie restrykcyjnych przepisów antyaborcyjnych i przywrócenia tabletki "dzień po" na listę leków sprzedawanych bez recepty.

- Ten projekt ma na celu respektowanie praw człowieka, praw kobiet. Zwracamy w nim szczególną uwagę na to, aby możliwe było przerywanie ciąży do 12. tygodnia oraz w sytuacjach wyjątkowych także po tym terminie - tłumaczy Sylwia Kowalska. - Zależy nam na edukacji seksualnej, na dostępie do nowoczesnej i rzetelnej antykoncepcji.

W projekcie ustawy zaznaczono, że obowiązujące od 1993 r. przepisy, doprowadziły do rozrostu aborcyjnego podziemia - według badań organizacji pozarządowych rocznie w Polsce dokonuje się ok. 170 tys. nielegalnych aborcji. Projekt ustawy "Ratujmy kobiety" ma także zagwarantować nastolatkom dostęp do opartej na faktach edukacji seksualnej. Zdaniem aktywistów, to czego w tej chwili dzieci uczą się na lekcjach wychowania do życia w rodzinie to "atrapa edukacji seksualnej".

- Lekcje wychowania do życia w rodzinie opierają się na wartościach religijnych, a nie na faktach! Chcemy edukacji rzetelnej, a nie kościelnej! Mamy nadzieję, że głos suwerena, na który tak często powołuje się Prawo i Sprawiedliwość, przekona posłów do nie odrzucenia naszego obywatelskiego projektu - wyjaśnia Artur Eichhorts z Partii Razem.

Rozpoczęto zbieranie podpisów pod projektem, aktywiści chcą zebrać ich 750 tys. Przechodnie na toruńskiej Starówce, chętnie wypełniali swoje dane na specjalnych listach.

- Młodzież powinna wiedzieć, jak postępować w sytuacji, gdy dziewczyna zajdzie w ciążę, dlatego podpisałam się na liście! Ustawa, która obowiązuje od 1993 r. nie zdaje egzaminu - zapewnia Anna Szynwald.

W zbiórkę włączyli się także niektórzy działacze Komitetu Obrony Demokracji, jednak sam KOD nie jest organizatorem zbiórki.

- Mając świadomość, że członkami i sympatykami Komitetu Obrony Demokracji są obywatelki i obywatele o wielu przekonaniach i światopoglądach, a projekt Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej formułuje wnioski nie tylko chroniące stan istniejący lecz także wprowadzający nowe regulacje, w tym o charakterze światopoglądowym, Zarząd Regionu stwierdza, że Komitet Obrony Demokracji ani jego jednostki terenowe nie powinny udzielać instytucjonalnego poparcia takiej inicjatywie. Jednocześnie podkreślamy, że nie istnieją jakiekolwiek ograniczenia dla członków Komitetu Obrony Demokracji, aby indywidualnie udzielali poparcia tej czy podobnym inicjatywom - czytamy w oświadczeniu władze KOD-u w województwie kujawsko-pomorskim.

Zbiórka zakończy się 10 października.

REKLAMA

Komentarze (14)

mironiamironia

31 9

Brawo... edukacja, edukacja i jeszcze raz edukacja. 14:42, 09.08.2017

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Aborcja to morderstwAborcja to morderstw

4 16

Tylko co to za edukacja, że potrzeba legalizować aborcję? 21:08, 09.08.2017


AnkaAnka

18 33

W 12 tygodniu to już u dziecka na palcach widać nawet paznokcie i linie papilarne, ssie kciuka i jest wrażliwe na dotyk. Jakim trzeba być "człowiekiem" żeby chcieć zabijać takie6 dzieciaczki?? 15:08, 09.08.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

edukatorzyedukatorzy

14 31

Rusza kolejna fala bolszewickiej edukacji, lewacy, kod'ziarze, aborterzy. 15:21, 09.08.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MiloopaMiloopa

25 3

Ochoo troll paranoik już strzyka jadem, cóż taka natura gada. 16:00, 09.08.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

LewicowyLewicowy

6 15

Dlaczego lewica przestała się zajmować ludźmi w potrzebie, ludźmi pracy?
Czy obecnie tzw. lewica to jeszcze lewica czy zabawka dla znudzonych dzieci z bogatych domów? 16:58, 09.08.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

HokkuHokku

9 20

Oni chcą edukacji seksualnej bez odpowiedzialności i szacunku. Ograniczają się jedynie do fizycznych aspektów. Aborcja powinna być całkowicie zdelegalizowana. 20:13, 09.08.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KrzysztofKrzysztof

22 1

Jeśli już dzieci w szkołach tak się wyedukuje o seksie to poco jeszcze aborcja? Co to będzie za edukacja, że nie będą wiedziały skąd się biorą dzieci? Nie będzie tam informacji, że po stosunku w łonie kobiety może pojawić się człowiek, którego aborcja jest zabiciem? 21:06, 09.08.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

nierobynieroby

5 20

Te nieroby, zniczojady żyjące z grantów niechaj dadzą spokój kobietom i młodzieży. 21:43, 09.08.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MartaMarta

5 11

Bogu dzięki już niewielu SLDowców i Zielonych zasiada w naszym rządzie... 11:35, 10.08.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

brzydotabrzydota

4 10

Look'nijcie na te fotki! aż bije od nich brzydotą; moralnie i nie tylko! zaniedbane babochy i te niby chłopy -pokurcze. Zakompleksieni popaprańcy muszą gdzieś odreagować. Swoich braków nie skompensujecie nawet milionem podpisów. Nie da się! Zadbać o siebie flejtuchy! swoje domy, rodziny o ile je macie!?zanim zechcecie innym doradzać. Torunianki bez was dadzą sobie radę. 13:28, 10.08.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

Czytam zanim podpiszCzytam zanim podpisz

4 2

Zachęcam do czytania projektu przed podpisaniem. Autor artykułu ewidentnie tego nie zrobił, albo udaje. Wybrane "kwiatki" z tego antykobiecego projektu: przymusowe aborcje, ograniczanie władzy rodzicielskiej i stawianie dziewczyn i rodzin przed sądem za odmowę aborcji, homo propaganda i promowanie aborcji w szkołach od zerówki niezależnie od zgody rodziców, dwa lata więzienia za skrytykowanie organizacji feministycznych lub LGBT, ograniczanie wolności zgromadzeń i masa innych absurdów niewyobrażalnych w jakimkolwiek demokratycznym państwie. Ten projekt zakłada całkowite zniesienie wolności słowa, wolności zgromadzeń i praw rodzicielskich, a lewicowe organizacje stawia ponad prawem. Totalna kpina z demokracji i konstytucji.

Swoją drogą, to ciekawe, że KOD nie widzi w tym przypadku potrzeby upomnienia się o gwałconą konstytucję... 23:04, 12.08.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

B-RavenB-Raven

2 2

"W projekcie ustawy zaznaczono, że obowiązujące od 1993 r. przepisy, doprowadziły do rozrostu aborcyjnego podziemia - według badań organizacji pozarządowych rocznie w Polsce dokonuje się ok. 170 tys. nielegalnych aborcji." - Ja pier... Wy tak serio? Spytam się całkiem poważnie, gdzie można do cholery znaleźć te badania. Jak waszym zdaniem się je robi? Ludzie, kobiety robiące nielegalną aborcję nie wpisują się na listę. Te dane są wyssane z palca i kompletnie nierealne.

Przeczytałam projekt tej ustawy. To jest chore. Ograniczanie wolności zgromadzeń dla osób niezgadzających się z treścią ustawy? To się w ogóle zgadza z resztą prawa? Nie ma na to jakiejś regulacji w ustawie o zgromadzeniach czy gdzieś? Gdzie wolność słowa?!
Fragment artykułu 9: "4. W przypadku małoletniej poniżej 15. roku życia, w razie braku zgody jej przedstawiciela
ustawowego, o dopuszczalności przeprowadzenia zabiegu przerwania ciąży decyduje sąd
opiekuńczy, a małoletnia, także poniżej 13. roku życia, ma prawo do wyrażenia własnej
opinii. W przypadku małoletniej powyżej 13. roku życia, do przeprowadzenia zabiegu
przerwania ciaży oprócz zgody sądu opiekuńczego, wymagana jest jej pisemna zgoda, która
może zostać złożona ustnie do protokołu." - W przypadku małoletniej powyżej 13 wymagają jej zgody. W przypadku małoletniej poniżej, już nie :O Ten projekt jest chory! To odebranie wolności kobietom, żadna pomoc. Dziewczynie poniżej 13 lat można zabić dziecko?! Ona ma się do końca życia mierzyć z syndromem postaborcyjnym? Gdzie są jej prawa? Gdzie są prawa jej dziecka?
Ludzie, nie dajcie się tej propagandzie. Przeczytajcie projekt! 23:48, 12.08.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

do B-Rdo B-R

2 2

Oczekujesz logiki, danych, faktów od tego środowiska; suto opłacanych cwaniaków przez kliniki aborcyjne i farmaceutyczne, które wykorzystują abortowane płody to produkcji specyfików kosmetycznych dla kobiet. Z strony jakich argumentów, poza krętactwem taka niezbyt rozgarnięta Sylwunia, oberżystka czy też te wulgarne dziewuchy-czarcice mogą używać. 07:43, 13.08.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© ddtorun.pl | Prawa zastrzeżone | 2018