Zamknij
REKLAMA

IPN zdecydował: z mapy Torunia zniknie ulica Armii Ludowej

14:00, 25.04.2017 | Michał Tokarczyk
Skomentuj Na wybranie nowego patrona radni mają czas do września. Fot. Tomasz Berent.
REKLAMA

Instytut Pamięci Narodowej zdecydował, że ul. Armii Ludowej nadaje się do wymiany. - Była formacją reprezentującą sowiecką rację stanu. Większość jej członków po wojnie włączyła się w budowę systemu stalinowskiego w Polsce - uzasadnia IPN.

W ubiegłym roku weszła w życie przyjęta przez Prawo i Sprawiedliwość ustawa, która nakłada na samorządy obowiązek usunięcia z przestrzeni publicznej nazw upamiętniających organizacje lub osoby propagujące ustrój komunistyczny. Aby uniknąć wątpliwości, zmiany można konsultować z Instytutem Pamięci Narodowej.

Tak też zrobił prezydent Torunia Michał Zaleski, który wysłał do bydgoskiej delegatury IPN, listę ulicznych patronów z nadania władz PRL. Oprócz Armii Ludowej, znalazł się na niej poeta Władysław Broniewski, radziecki kosmonauta Jurij Gagarin, socjalistyczny działacz i ideolog Ludwik Waryński oraz górnik i pierwszy "przodownik pracy" Wincenty Pstrowski.

Historycy zdecydowali, że obecnie do wymiany nadaje się ul. Armii Ludowej, która na lewobrzeżu łączy ze sobą ul. gen. Hallera i gen. Andersa.

- Była formacją reprezentującą sowiecką rację stanu. Większość jej członków po wojnie włączyła się w budowę systemu stalinowskiego w Polsce - uzasadniają na stronie Instytutu. - Wielu z nich w nowej roli stało się bezpośrednimi sprawcami zbrodni i represji wymierzonych w społeczeństwo oraz organizacje niepodległościowe.

Z ich ustaleniami nie zgadza się Marek Jopp, przewodniczący SLD w Toruniu. Przekonuje, że PiS próbuje ustawą dekomunizacyjną zmienić historię Polski, a ta nie była czarno-biała. IPN nazywa "jednostką upolitycznioną".

- Nie wszyscy mieli szczęście załapać się do armii gen. Andresa. Żołnierze Armii Ludowej także przelewali swoją krew za Polskę. To były trudne czasy. Różnicowanie i wartościowanie krwi nie jest dobrą rzeczą. To skandal. Powinniśmy być bardziej ostrożni w ocenianiu - mówi Jopp.

Niepewny jest los Wincentego Pstrowskiego. IPN przygotowuje oddzielną opinię w sprawie górnika. Pochyli się także nad Szkołą Podstawową nr 7, która nosi imię Związku Bojowników o Wolność i Demokrację - komunistycznej organizacji skupiającej kombatantów z Wojska Polskiego i więźniów obozów hitlerowskich. Jednak dyrekcja placówki poinformowała urzędników, że zmieni patrona niezależnie od oceny Instytutu.

Magistrat na razie nie ma pomysłu kto zastąpi Armię Ludową. Zgodnie z przepisami muszą o tym zdecydować toruńscy radni. Czas mają do września. Niewykluczone, że zostanie przywrócony dawny patron ulicy, czyli Napoleon Bonaparte. W tę stronę skłania się chociażby część radnych z PiS. 

- Można też nadać patrona bezpośrednio związanego z lewobrzeżem, którego historia jest cały czas zapomniana - mówi Wojciech Klabun, radny PiS. 

Pomysł z Napoleonem nie jest nowy. W 2015 r. urzędnicy przeprowadzili konsultacje w sprawie zmiany nazwy ul. Armii Ludowej, a także Wincentego Pstrowskiego (patronowałby jej gen. Gustaw Orlicz-Dreszer). Mieszkańcy obu ulic odrzucili propozycje. Teraz ci z ul. Armii Ludowej nie będą mieli wyjścia i czeka ich m.in. wymiana dowodów osobistych.

(Michał Tokarczyk)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

komentarz (16)

Ja+Ja+

9 6

pewnie można pominąć historię polski ale i tak prawda jest taka że to nie Anders i jego armijka wyzwoliła nasz kraj od panowania Hitlera lecz Armia Ludowa wyzwoliła i dzięki nim dziś nie musimy mówić po niemiecku lecz naszym ojczystym polskim i warto mimo to pamiętać o tym fakcie historycznym. 14:27, 25.04.2017

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

KtośKtoś

2 5

Wyzwoliła? Współpracowała z Armią Czerwoną w zamianie okupacji niemieckiej na okupację sowiecką. 16:47, 25.04.2017


GoscGosc

0 2

Na dzień dzisiejszy patrząc na nasz kraj, to ja wolałbym mówić jednak po niemiecku... 13:45, 26.04.2017


WookiWooki

10 3

Mieszkańcy wypowiedzieli się przeciwko zmianie. A co historii to zostaliśmy sprzedani przez zachód w Jałcie. Żołnierze Armii Ludowej ginęli za naszą wolność nie znając się na polityce. Trzeba ich docenić. 15:23, 25.04.2017

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

torunianintorunianin

2 2

Mylicie LUDOWE WOJSKO POLSKIE z Armią Ludową !!!
BŁĄD !!! To nie to samo.
Odsylam do książek historycznych a nie czytania po łebkach informcji "wygooglowanych" !
A zmiana w 100% uzasadniona. I potrzebna. 22:23, 25.04.2017


KorokKorok

1 2

Proponuje porucznika Kazubka. 15:39, 25.04.2017

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

belowbelow

0 0

A kto to taki ? 15:53, 25.04.2017


pp

2 0

on odznaczył się przy budowaniu zrębów i kładzeniu podwalin. 21:07, 25.04.2017


niknik

4 4

I po co ta wymiana ?? Same koszta dla ludzi i państwa .... a dla mieszkańców i tak dalej to będzie Armii Ludowej .... 16:29, 25.04.2017

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

KtośKtoś

1 1

To może od razu wróćmy do ul. Stalina i Hitlerstasse? Bo po co było zmieniać... 16:48, 25.04.2017


ludowa?ludowa?

5 5

Załość! armia?, czyli nazwa zmieniona z gwardii, grupki bandytów okradających polskich gospodarzy, wydających gestapo w Warszawie AK'owców, mordujących nie tylko na Lubelszczyznie ukrywających się obywateli polskich żydowskiego pochodzenia, polskich partyzantów z BcH i AK, Sfora rzezimieszków wyrzynająca się między sobą. I ta garstka, która zginęła w czasie powstania Warszawie w zbombardowanej kamienicy. A potem totalna kolaboracja z sowietami. i zaraz po wojnie;milicja;, ormo, ub najgorsza złodziejska i bandycka swołocz mordująca polskich patriotów. Tak naprawdę nigdy nie rozliczeni za zbrodnie. 17:02, 25.04.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Po prostu PoligonowaPo prostu Poligonowa

1 0

. 23:55, 25.04.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

rafasrafas

0 3

Bardzo dobrze, że oddział prosowieckiej partyzantki nie będzie już patronem ulicy w Toruniu. Uważam jednak, że niezbyt dobrym patronem jest również Napoleon Bonaparte. Historycy powinni wiedzieć, że ten francuski wódz nie bardzo interesował się losem Polski a naszych żołnierzy traktował jak mięso armatnie (choćby walki o Somosierrę podczas wojny w Hiszpanii czy tłumienie buntu na Haiti). Dla przeciwwagi ustanowiłbym patronem Polaka zasłużonego w walce z reżimem powojennym. Dla przypomnienia dziś rocznica ucieczki Witolda Pileckiego z obozu Auschwitz-Birkenau. Zdaje się, że ten wybitny Polak nie ma w Toruniu swej ulicy. Byłaby to doniosła zmiana patronów... 12:40, 26.04.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SzwagierSzwagier

4 1

Propozycja moja zmiany nazwy przeprawy przez wisłe mostem autostradowym na most Antoni Macierewicz a od strony Podgórza to Ulica Pod Brzoza, a co do Armii Ludowej to nazwał bym Armii Mocherow. 12:40, 26.04.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Ku prawdzieKu prawdzie

1 0

Armia Ludowa to żołnierze wyklęci? 23:16, 29.04.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ludowi domokradziludowi domokradzi

0 0

czyli ku, na wet po prawdzie! nasza babcia do końca swego długiego życia, a żyła lat 98!, wyzywała tych z niby ludowo-demokratycznej partyzantki od złodziei, zwała ich zarazą domokradami, którzy potrafili gospodarzom nękanym kontrybucjami niemieckimi ostatnią kurę, świnię czy połeć słoniny zabrać, kapotę też. Coś czuję, że przodkowie takiego Joppa, Podgórskiego i Brodzińskiego to na sicher takimi partyzantami ludowo domokradami byli. 23:39, 29.04.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA