Zamknij

Zaplanujmy wspólnie, jak mają wyglądać okolice Strugi Toruńskiej. Właśnie ruszyły zapisy chętnych do udziału w konsultacjach społecznych

12:00, 24.04.2017 WG
Skomentuj Okolice Strugi Toruńskiej wymagają dużych nakładów finansowych. Tak prezentuje się jeden z mostków w okolicach ul. Donimirskiego, fot. archiwum Okolice Strugi Toruńskiej wymagają dużych nakładów finansowych. Tak prezentuje się jeden z mostków w okolicach ul. Donimirskiego, fot. archiwum

Miasto chce ożywić okolice Strugi Toruńskiej m.in. w Grębocinie, na Rubinkowie i osiedlu Chrobrego. Właśnie ruszyły zapisy chętnych do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących zagospodarowania otoczenia Bachy.

Na tę chwilę czekało wielu torunian mieszkających wzdłuż Strugi Toruńskiej i spędzających wolny czas na terenach w pobliżu Bachy. Właśnie rozpoczęły się zapisy chętnych do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących zagospodarowania okolic rzeczki. Do przeprowadzenia rozmów z mieszkańcami zostanie wykorzystana internetowa platforma „W Dialogu”.

- To system wspomagający prowadzenie konsultacji społecznych - tłumaczą miejscy urzędnicy. - Jest to narzędzie, które umożliwia prowadzenie dialogu społecznego i konsultacji on-line. Jednym z elementów tego systemu jest rejestracja osób chcących brać udział w konsultacjach - ułatwia to prowadzenie działań konsultacyjnych, analizę danych, wzmacnia przejrzystość i reprezentatywność zebranych opinii.

To pierwsze miejskie konsultacje, w których zostanie wykorzystane to narzędzie. Urzędnicy z magistratu już zapowiadają, że jeśli "W Dialogu" się sprawdzi, takie rozwiązanie zostanie wprowadzone na stałe i będzie wykorzystywane przy okazji innych rozmów. Test zostanie przeprowadzony wspólnie z Uniwersytetem Warszawskim, który liderem projektu badawczego, w ramach którego powstała platforma „W Dialogu”.

W ramach konsultacji społecznych mieszkańcy Torunia będą mogli wypowiedzieć się na temat trzech terenów znajdujących się wzdłuż rzeczki. Chodzi o miejsca, które sąsiadują z budynkami mieszkalnymi. Wśród nich jest: Grębocin, gdzie zaczyna się sztuczne koryto Strugi Toruńskiej, Rubinkowo (w okolicach ul. Donimirskiego, czyli teren, z którego chętnie korzystają mieszkańcy tego osiedla) oraz osiedle Chrobrego (obszar od wielu lat stanowi miejsce aktywności mieszkańców).

Jak ma wyglądać zagospodarowanie okolic Strugi Toruńskiej? Jednym z priorytetów jest zachowanie walorów przyrodniczych i historycznych otoczenia rzeczki. W planach jest jego uporządkowanie, montaż elementów małej architektury, nowe nasadzenia i ścieżki rowerowe.

- Miejsca nad Baszką powinny odpowiadać oczekiwaniom mieszkańców Torunia oraz turystów, którzy każdego roku tak licznie odwiedzają nasze miasto i jednocześnie przewidywać potrzebę ochrony środowiska naturalnego i zachowania istniejących w tym terenie ostoi dzikiej przyrody - zapowiadają urzędnicy. - Zastanawiając się dziś nad sposobem urządzenia terenów nad Baszką, będziemy przywoływać także pomysły i koncepcje z roku 2013, kiedy to spotykaliśmy się z mieszkańcami by rozmawiać o tym temacie (choć w o wiele mniejszym zakresie).

Zainteresowani konsultacjami mogą się już rejestrować w platformie internetowej „W Dialogu” (należy wybrać zakładkę "Panel mieszkańca"). Ci, którzy to zrobią, będą mieć dostęp do opisu konsultacji, materiałów informacyjnych dotyczących Strugi Toruńskiej i publikowanych raportów.

W ramach konsultacji społecznych przewidziano też debatę tekstową, która będzie się odbywać na platformie internetowej. Żeby zapisać się na debatę, należy w "Panelu mieszkańca" w rubryce adres zamieszkania, zaznaczyć wybraną dzielnicę Torunia. Zaplanowano też spotkania otwarte. Będą to sobotnie spacery badawcze wzdłuż Strugi Toruńskiej. Zwieńczeniem konsultacji będzie publikacja wstępnej wersji raportu, do którego mieszkańcy będą mogli zgłaszać swoje uwagi przed jego ostatecznym zatwierdzeniem. 

W konsultacjach może wziąć udział każdy mieszkaniec Torunia.

(WG)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

PiernikPiernik

0 0

Chętnie wezmę udział w konsultacjach społecznych na ten temat.
Od niemal czterdziestu lat mieszkam na Rubinkowie i pamiętam czas kiedy Bacha płynęła cały rok, w strudze pływały rybki, w upalne dni dzieciaki miały frajdę bawienia się nad i w Baszce. A dorośli na łąkach w koło opalali się. Obecnie jest, to struga jest strumykiem okresowym a pastwiska zamieniły się w ogródki działkowe i zaniedbane łąki. Aż żal patrzeć na ten obrazek.
Warto uporządkować strugę na całej długości a finałem może być jak ddtoruń pisał wcześniej Bacha u ujścia do Wisły na Starówce. 12:53, 26.04.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%