Zamknij

Ten grzyb zniknie z rynku. GIS przygotowuje zakaz sprzedaży

15:30, 21.10.2024 Źródło: Radio ZET / Fakt.pl Aktualizacja: 15:32, 21.10.2024
Skomentuj Fot. Pixabay Fot. Pixabay

W internecie coraz częściej pojawiają się oferty sprzedaży muchomorów czerwonych. Ceny za kilogram sięgają nawet 30 złotych, a zainteresowanie nimi rośnie. Główny Inspektor Sanitarny zapowiedział, że te trujące grzyby mogą wkrótce zniknąć z legalnego obrotu.

Choć muchomor czerwony to znany i powszechnie rozpoznawalny trujący grzyb, wielu ludzi decyduje się na jego zakup. Dlaczego?

Jak przekonują niektórzy amatorzy, grzyby te mają właściwości zdrowotne, o ile są odpowiednio przygotowane. Inni szukają w nich środków halucynogennych. Substancje zawarte w muchomorach mogą wywoływać stany odurzenia, a to właśnie ten aspekt przyciąga wielu kupujących.

Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z ryzyka, jakie niesie spożywanie tych grzybów. Zatrucia mogą być groźne dla zdrowia, a nawet prowadzić do śmierci.

Handel muchomorami zostanie zakazany?

Na ten moment nie ma przepisów zakazujących sprzedaży muchomora czerwonego. Dlatego handel w sieci rozwija się bez przeszkód.

Jak jednak podało Radio ZET, Główny Inspektor Sanitarny, Paweł Grzesiowski, poinformował, że w ciągu najbliższych dwóch tygodni specjalny zespół sanepidu przedstawi opinię, która ma na celu wprowadzenie zakazu sprzedaży tego grzyba.

Substancje psychoaktywne znajdujące się w muchomorze mają trafić na listę środków zakazanych.

Zagrożenia związane z muchomorem czerwonym

Eksperci ostrzegają przed skutkami spożywania muchomorów. Jak informuje Sanepid z Lublina:

"Zatrucie może się objawiać halucynacjami. Z reguły dominują jednak inne, bardzo niebezpieczne objawy takie jak: zaburzenia pracy serca, poważne zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Mogą wystąpić obfite biegunki, wymioty, silne bóle brzucha, a nawet zaburzenia widzenia. Substancje trujące podrażniają akomodację oka i powodują, że źle widzimy."

Warto pamiętać, że przedawkowanie tych grzybów jest śmiertelnie niebezpieczne, a uzależnienie od nich może rozwijać się szybciej, niż się wydaje.

(Źródło: Radio ZET / Fakt.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%