Zamknij

Siedmiu kandydatów powalczy o fotel prezydenta

12:30, 22.08.2018 | WG
REKLAMA
Skomentuj
Od lewej: Zbigniew Rasielewski, Tomasz Lenz i Sławomir Mentzen, fot. Tomasz Berent/strony facebookowe Tomasza Lenza i Sławomira Mentzena

Co najmniej siedmiu kandydatów wystartuje w wyborach prezydenckich w Toruniu. Wśród tych, którzy już zadeklarowali swój start są: Tomasz Lenz, Zbigniew Rasielewski i Sławomir Mentzen.

21 października torunianie pójdą do urn i wybiorą nową radę miasta i prezydenta Torunia (ewentualna druga tura rywalizacji o najważniejszy urząd w mieście odbędzie się 4 listopada). Wiele wskazuje, że tym razem o fotel szefa urzędu miasta powalczy aż siedem osób. W żadnych poprzednich wyborach w Toruniu nie było tylu chętnych na to stanowisko.

W 2002 r. o fotel prezydenta Torunia walczyło pięciu kandydatów. Wówczas w drugiej turze z Janem Wyrowińskim wygrał Michał Zaleski. W pierwszej turze przepadki: Krzysztof Makowski, Grzegorz Górski i Adam Banaszak. W 2006 r. było trzech kandydatów: Zaleski, Marian Filar i Grzegorz Górski.

W 2010 r. startowało czterech kandydatów: poza urzędującym prezydentem Waldemar Przybyszewski, Przemysław Przybylski i Jarosław Milczarek. W cztery lata temu znów było czworo pretendentów: Michał Zaleski, Zbigniew Rasielewski, Joanna Scheuring-Wielgus i Jacek Kostrzewa.

Najszybciej swojego kandydata na prezydenta ogłosił PiS. Pod koniec kwietnia Jarosław Kaczyński oznajmił, że w Toruniu będzie nim Zbigniew Rasielewski, obecny wiceprezydent, który raz już, w 2014 r., startował w wyborach prezydenckich, uzyskując 5510 głosów (9 proc.).

Rasielewski (rocznik 1979) był miejskim radnym w latach 2006-2010 wybranym z listy PiS. W 2010 r. został wiceprezydentem Torunia (z rekomendacji PiS). W magistracie nadzoruje pion obejmujący mieszkalnictwo, gospodarkę nieruchomościami, geodezję i kartografię, architekturę i budownictwo, obsługę inwestora i rozwój.

[ZT]14870[/ZT]

Do tej pory jednak Rasielewski nie zaprezentował swojego programu. Toruńscy działacze PiS nie rozpoczęli też oficjalnie swojej kampanii wyborczej. Można jednak się spodziewać, że na pierwszych miejscach w czterech toruńskich okręgach pojawią się znane z rady miasta nazwiska: Karol Wojtasik, Wojciech Klabun, Jacek Kowalski czy Michał Jakubaszek.

Jako drugi swój udział w wyborach prezydenckich zadeklarował Tomasz Lenz, poseł i lider PO w regionie. Ogłosił to w połowie maja na toruńskiej konwencji Koalicji Obywatelskiej z udziałem Grzegorza Schetyny i Katarzyny Lubnauer. Lenz to wspólny kandydat PO i Nowoczesnej.

Lenz od czterech kadencji zasiada jako poseł PO w Sejmie. Pełni funkcję wiceszefa partii i szefa struktur regionalnych. Jest absolwentem historii UMK. W latach 1998-2011 prowadził działalność gospodarczą w branży internetowej, poligraficznej i reklamowej. Ma 49 lat. Jest ojcem czwórki dzieci. Żona Anna jest absolwentką UMK i prawnikiem.

[ZT]15152[/ZT]

Już podczas ogłaszania swojej kandydatury Lenz wymienił kilka punktów swojego programu. Stawia na rozwój gospodarczy miasta. Chce stworzyć w mieście warunki do pracy dla młodych ludzi, powołać miejskiego rzecznika biznesu. Zapowiada wprowadzenie karty miejskiej i obniżenie ceny biletów MZK do złotówki, budowę tramwaju do dworca Toruń Główny, a także wynieść ruch tranzytowy poza granice miasta. Zamierza też wstrzymać falę zwolnień w toruńskich szkołach.

Na początku tego tygodnia swoją kampanię otworzył Sławomir Mentzen, wiceszef partii Wolność Janusza Korwin-Mikkego. Będzie startować jednak z własnego komitetu. Ma 32 lata. Jest rodowitym torunianinem. Skończył ekonomię i fizykę. Obronił doktorat z ekonomii. 

Jak według Mentzena powinien wyglądać Toruń za 5, 10 lat? - Moją wizją jest, żeby Toruń był miastem, gdzie życie jest bardzo przyjemne, tanie, gdzie opłaty za wodę, wywóz śmieci i bilety na autobus są na poziomie dostosowanym do zarobków. Obecnie bowiem są na poziomie jak w dużych miastach, a wynagrodzenia nie. Chciałbym, żeby Toruń był przyjemnym miejscem do życia, miastem, z którego absolwenci nie wyjeżdżają, tylko są nim tak zaczarowani w czasie studiów, że tu zostają. Z mojego roku zaledwie kilka osób na ponad sto kilkadziesiąt zostało w Toruniu, a reszta wyjechała do wielkich miast. Wiem, czego im w Toruniu zabrakło i chciałbym, żeby to tutaj znaleźli.

[ZT]16264[/ZT]

Co z kolejnymi kandydatami? Swoją kampanię do samorządu rozpoczął już komitet My!Toruń, który założyły osoby związane z dawnym Czasem Mieszkańców. Formuła jest szersza i otwiera się na kolejne środowiska m.in. akademickie. Kandydatów do rady miasta i na prezydenta Torunia poznamy jednak dopiero we wrześniu.

Konferencję inauguracyjną My!Toruń poprowadzili radni Maciej Cichowicz i Sylwia Kowalska oraz znany toruński przedsiębiorca Maciej Karczewski. Na pytanie dziennikarzy, czy wśród nich jest przyszły kandydat na prezydenta Torunia, odpowiedzieli zgodnie: "Tak".

Co chce zrobić My!Toruń? Zwraca uwagę na problem braku perspektyw i pracy dla młodych ludzi. Chce wyprowadzić ruch tranzytowy poza granice miasta m.in. przenieść drogę krajową nr 15 z centrum Torunia na poligonową i autostradową obwodnicę miasta. Stawia też na pozyskiwanie nowych inwestorów i inwestycji.

[ZT]16265[/ZT]

SLD swoich kandydatów do rady miasta i na prezydenta Torunia ogłosi we wrześniu. Kilka miesięcy temu Sojusz prowadził rozmowy z innymi ugrupowaniami, żeby stworzyć wspólny komitet. Te jednak zakończyły się fiaskiem. Wśród kandydatów na prezydenta Torunia wymienia się m.in. wieloletniego radnego Mariana Frąckiewicza.

W czwartek ruch Kukiz'15 ma ogłosić ma zaprezentować swojego kandydata na prezydenta Torunia. Obecny gospodarz miasta Michał Zaleski jeszcze nie ogłosił swojego startu w wyborach.

(WG)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy, t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.)

Komentarze (33)

Mieszkaniec ToruniaMieszkaniec Torunia

21 70

Toruń potrzebuje nowej energii do życia i dalszego rozwoju. To nie ulega wątpliwości. Start Tomasza Lenza to absolutna szansa na zmianę. To jedyny kandydat, który jest w stanie wygrać z Michałem Zaleskim. 12:11, 22.08.2018

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

AntyLenzAntyLenz

19 11

Kawał łobuza i warchoła Targowica i wstyd 14:00, 22.08.2018


kononowiczkononowicz

13 9

Lenz, czyli po wielekroć Kononowicz, czyli tragedia dla naszego miasta! Mieszkańcu na upały trza coś na głowę zakładać. 14:55, 22.08.2018


Niezly żartNiezly żart

15 4

Przecież Platforma rządzi miastem (wraz z Pisem i Zaleskim)od dobrych kilkunastu lat a ty chcesz mówić o zmianie ? 4 lata temu ,,debata" prezydencka w mieście wyglądała w taki sposób, że Zaleski cos mówił, a jego ,,oponenci" z PiSu i PO jedynie mu przytakiwali. 16:51, 22.08.2018


GośćGość

33 11

Kilka linii tramwajowych (tylko), brak Torunia na tablicach A1, budynki mało nowoczesne i niskie, brak nowych i znaczących zakładów pracy, 2 galerie handlowe to już przepych, stare jelcze i rzadkie połączenia MZK, niechęć w rozbudowaniu miasta i połączenia z sąsiednimi gminami, śmierdzące dworce miasto i wschodni oraz mało stacji pkp...Ci panowie siedzą przy korycie od lat: Zamiast obiecywać proszę w punktach wymienić swoje dotychczasowe sukcesy. 13:18, 22.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WiechuWiechu

57 15

Ten z tym dziwnym nazwiskiem Mentzen to podobno narodowiec i patriota. Jeszcze to sprawdzę i przyjrzę się typowi. Jeżeli to się potwierdzi to moje zainteresowanie wyborami wzrasta z poziomu ZERO do oddania głosu, właśnie na niego. Koniec z paradami dewiantów, szkalowaniem Polaków i ogólnie z całokształt tego co się wyprawia. 13:32, 22.08.2018

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

GośćGość

10 19

Nie głosuję na niego, ale jak patriota to dobrze. Lepiej Polak niż proniemiec jak koderaści 13:35, 22.08.2018


ZdzichuZdzichu

7 6

Nie znam typa, może na youtube coś będzie, ale trzeba wszystkich stopniowo wymieniać na bo za chwile nam będą meczety budować i będzie ogólnie tęczowo, a polska flaga okaże się faszystowskim symbolem. Hiszpanie już to przerabiają, tylko u nich jest już za późno. 19:33, 22.08.2018


HeheHehe

5 8

Nazwisko typowo Polskie :) 21:30, 22.08.2018


DamianDamian

29 10

Znowu te same nazwiska. Ten Lenz jest przyspawany fo polityki ? 13:45, 22.08.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

mieszkaniec  Toruniamieszkaniec Torunia

19 3

nic do niej nie wniósł, nic dla miasta nie zrobił i dziwi mnie, że jeszcze są tacy co dalej są za nim. 16:13, 22.08.2018


ToruniakToruniak

18 3

Jak się nie nadajesz do pracy to w polityce najlepiej. Nie trzeba być fachowcem, nie ma odpowiedzialności, nie musisz nic umieć tylko obiecywać i chodzić na kawkę. 14:24, 22.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

kononowiczkononowicz

4 8

A ja zakasuję wszystkich! Wysuwam kandydata zbiorowego różowo-tęczowo-sodomistycznego; Biedroń, Rabiej, Zień! 14:37, 22.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

CtCt

21 5

Pan z SLD to chyba jakiś żart. Ten pan istnieje w Toruniu już chyba 50 lat...... 16:06, 22.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PODRÓŻNIKPODRÓŻNIK

12 0

Kilkanaście osób do kasy na dworcu głównym. 2 kasy czynne. Wszyscy wpienieni. Kandydaci macie pomysł na PKP w Toruniu ? Obiecajcie coś chociaż 16:53, 22.08.2018

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

automatautomat

2 0

Jest automat, dość sprawnie to działa. Na wschodnim w Warszawie jest pod tym względem dramat, a przy automacie pusto, 2 minuty i masz bilet. 19:39, 22.08.2018


Do automatDo automat

4 1

Racja ale chciałem miesięczny 22:37, 22.08.2018


OgarniętyOgarnięty

1 2

Ludzie zejdźcie na ziemię! Czy Wy naprawdę myślicie, że prezydent jakiegokolwiek miasta ma albo będzie miał wpływ na to ile kas, obsługiwanych przez ZEWNĘTRZNĄ, OGÓLNOPOLSKĄ spółkę jest otwartych na dworcu ? 16:12, 24.08.2018


TurystaTurysta

14 2

To fakt. Do tego pani na kasie na dworcu głównym widząc niekończąca się kolejkę poszła sobie 10 min wcześniej na przerwę i zostawiła ludzi samych sobie. Kto rządzi na tym dworcu? Może panowie kandydaci zajmą te kilka kas i będzie z nich pożytek 17:25, 22.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GośćGość

43 13

Przecież to oczywista oczywistość, że najlepszym kandydatem jest dr Sławomir Mentzen 17:28, 22.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MurasMuras

21 8

Takich mamy kandydatów że ponownie, jak praktycznie w każdych wyborach z przyjemnością zmarnuję głos na gościa od Korwina ;) 17:57, 22.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AlexiAlexi

42 10

Tylko Mentzen. Chyba najlepszy kandydat. Jako jedyny ma wykształcenie przydatne w zarządzaniu miastem. Do tego ma dużą firmę, z kilkoma oddziałami w Polsce. Ekonomię i podatki zna bardzo szczegółowo. No i zarabia uczciwie, ciężką pracą. Nie to co reszta- zawód polityk, całe życie, nigdzie nie pracował, nikogo za własną forsę nie zatrudnił. Wszyscy kandydaci mówią o potrzebach młodzieży. Tylko, że to właśnie za rządów tych panów i ich kumpli z partii najlepsza, najpracowitrza młodzież wyjechała za granicę. Tylko Mentzen, jako młody człowiek jest w stanie zrozumieć dlaczego. Podatki 60%pensji 18:09, 22.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

decyzjadecyzja

6 5

to ja już wiem, tylko tak jakoś dziecinnie wygląda, 19:40, 22.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

twoj nicktwoj nick

27 9

tylko MENTZEN!! Jedyny porządny kandydat 20:47, 22.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

sprzecznośćsprzeczność

8 11

Gdyby w Polsce rządził JKM ze swoim idiotycznym niby liberalnym programem, to ten Mentzen nie zarobiłby ...ani złotówki. 08:02, 23.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

rodowityjamcirodowityjamci

11 7

Każdy byle nie z PO (mój wybór p.Mentzen ),przecież PO rządzi od lat w Toruniu i co my tu mamy ? Nowe zakłady pracy brak ,zarobi w sferze budżetowej nie wzrosły od początku ich urzędowania , lewybrzeg totalnie olewany przez nich , miasto stało się niebezpieczne -handlarze narkotyków ,podpalenia czy pobicia = za mało Policji na ulicach . 09:08, 23.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

kononowiczkononowicz

5 4

Jeśli ma po trzykroć nic nie być, to tylko Lenz, a na wiceprezydenta np. Wojtczak Michał. Nieroboduo perfekcyjne. 14:14, 23.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JanekJanek

6 2

Czekam na pozostałych kandydatów/kandydatki. I to najchętniej spoza politycznego klucza. Czas odpartyjnić to miasto. Niech wygra najlepszy/-a. 08:37, 24.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

do jankado janka

2 5

Skoro janek czeka, to jaś ...doczeka. Będzie jeszcze wysyp poważniejszych kandydatów. Nie tylko Szojringowa już przebiera nogami, a za nią przyczłapie stalinowiec z razem, joppek jolopek z sld, tęczowo/różowy zboczek, coś z partii cyklistów i z materacyka yogi. I nie zapominajmy o tej nabuzowanej pani od żywej gotówki i cóś tam od koderastów.( może ten mocarz, który stoi pod sądem z zaciśniętą pięścią lub taka pani radca prawny, co to jako TW dekadę na swoich z "S" esbekom donosiła). 10:49, 24.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

przytulankaprzytulanka

1 4

Lenzowi, Bruskiemu i peło z peezelem do poduszki.
+Pięć propozycji przedstawionych w piątek przez PiS to budowa portu multimodalnego w Bydgoszczy, rozbudowa sieci wodociągowych m.in. w Chełmnie i Solcu Kujawskim, rewitalizacji linii kolejowych - 356 z Bydgoszczy do Poznania, Toruń Wschodni-Chełmża, Grudziądz-Brodnica oraz Grudziądz-granica województwa, remont oraz przebudowa dworców kolejowych Bydgoszcz Zachodnia, Włocławek, Toruń Miasto i Wschodni, Mogilno, Kołodziejewo i Janikowo. Piątym punktem jest stworzenie blisko 100 otwartych stref aktywności dla miłośników ruchu.+
+Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w drugiej połowie sierpnia PiS (wraz z Solidarną Polską i Porozumieniem) uzyskałoby 44 proc. poparcia osób deklarujących udział w głosowaniu. Na PO zagłosowałoby 19 proc., na ruch Kukiz'15 - 7 proc., a na PSL - 5 proc. - wynika z sondażu CBOS.
Pozostałe ujęte w sondażu partie nie przekroczyłyby progu wyborczego - SLD otrzymałoby 4 proc., Nowoczesna 3 proc. głosów, a partia Wolność Janusza Korwin-Mikkego oraz Partia Razem po 2 proc.+
16:26, 24.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

zmianazmiana

1 5

Toruń stawia na p. Paczkowską. Czas na zmiany 07:43, 25.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

 a ja a ja

2 1

a ja stawiam na Tomka Banana!, ale nigdy na ormowca pana samochodzika. 16:50, 25.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

jasonjason

0 1

Lenz to na plakaty powinien sobie jeszcze sierp i młot wstawić. 06:45, 30.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© ddtorun.pl | Prawa zastrzeżone