Zamknij

Toruński akcent w najnowszym filmie Wojciecha Smarzowskiego „Kler”?

09:25, 26.09.2018 | AŚ
REKLAMA
Skomentuj
Fot. Tomasz Berent

Już niedługo na ekrany kin wchodzi najnowszy film Wojciecha Smarzowskiego „Kler”, który opowiada historię trzech duchownych. My – jeszcze przed premierą odnaleźliśmy w nim mały, toruński akcent.

Głównym bohaterom – duchownym – układa się bardzo różnie. Lisowski (Jacek Braciak) jest pracownikiem kurii w wielkim mieście i robi karierę, marząc o Watykanie. Problem w tym, że na jego drodze staje arcybiskup Mordowicz (Janusz Gajos), pławiący się w luksusach dostojnik kościelny, używający politycznych wpływów przy budowie największego sanktuarium w Polsce... Drugi z księży – Trybus (Robert Więckiewicz) w odróżnieniu od Lisowskiego jest wiejskim proboszczem. Sprawując posługę w miejscu pełnym ubóstwa, coraz częściej ulega ludzkim słabościom. 

Niezbyt dobrze wiedzie się też Kukule (Arkadiusz Jakubik), który – pomimo swojej żarliwej wiary – właściwie z dnia na dzień traci zaufanie parafian. Wkrótce historie trójki duchownych połączą się po raz kolejny, a wydarzenia, które będą mieć miejsce, nie pozostaną bez wpływu na życie każdego z nich – czytamy w opisie filmu.

Fot. Facebook

„Kler" oficjalnie wejdzie do kin 28 września, ale już teraz toczą się wokół tej produkcji gorące dyskusje. Posłanka PiS rozważa nawet wystąpienie o wycofanie produkcji z kin! Na razie Anna Sobecka czeka na pisemne wyjaśnienie ministra kultury na swoją interpelację. Była spikerka Radia Maryja chce dowiedzieć się od Piotra Glińskiego, dlaczego film Smarzowskiego otrzymał wsparcie od państwa. 

W Internecie również wrzawa. Na facebookowych profilach można z łatwością zauważyć tzw. memy powiązane z filmem Smarzowskiego, połączone z jedną z najbardziej charakterystycznych osobistości z Torunia. Oczywiście dyrektora Radia Maryja nikomu przedstawiać nie musimy. 

Co o tym sądzicie? Czy wybieracie się na seans do kina? 

(AŚ)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (2)

MISSSEDMISSSED

14 1

tylko Ci, którzy maja cos na sumieniu oburzają sie odnosnie tego filmu. Przypadek? NIE SADZE 09:46, 26.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MTBMTB

1 4

Super artykuł, o memie 14:31, 26.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© ddtorun.pl | Prawa zastrzeżone