Zamknij

"Pasja tworzenia" Marioli Piotrowskiej i "Siła ducha" Tatiany Safonovej

"Pasja tworzenia" Marioli Piotrowskiej i "Siła ducha" Tatiany Safonovej
  • czwartek 14 listopada, 16:00
  • 14.11.2024 - 10.01.2025
  • Ośrodek Czytelnictwa Chorych i Niepełnosprawnych w Toruniu
  • Wstęp wolny
Ośrodek Czytelnictwa Chorych i Niepełnosprawnych zaprasza do obejrzenia dwóch uzupełniających się wystaw: "Pasji tworzenia" Marioli Piotrowskiej oraz "Siły ducha" Tatiany Safonovej. Ekspozycja będzie czynna od 14 listopada 2024 r. do 10 stycznia 2025 r. Wernisaż odbędzie się 14 listopada o godz. 16.00.



Mariola Piotrowska: torunianka, pracowniczka socjalna i terapeutka zajęciowa, z zamiłowania artystka. Pasjonuje ją teatr i muzyka, uwielbia aromat porannej kawy, pyszne słodkości, zapach bzu, ciepłe i długie lato w plenerze, książki - najlepiej sensacyjne i kryminalne, dobre polskie filmy. W Galerii OCCiN zaprezentuje ceramikę, makramę, rysunki, malarstwo na szkle i… na kamieniach. Inspiracją są dla niej prace innych artystów oraz codzienne życie.



Tatiana Safonowa: fotografka z Mołodeczna na Białorusi, od ponad 13 lat z pasją tworzy fotografie rodzinne. Jej działalność wykracza daleko poza tradycyjne ramy tej dziedziny. Mimo wrodzonej wady słuchu, nieustannie udowadnia, że pasja i sztuka nie znają ograniczeń.



Artystka tak mówi o wystawie w galerii OCCiN: "Siła ducha" to opowieść o osobach z niepełnosprawnościami, których wewnętrzny świat i unikalne drogi życiowe staram się ukazać poprzez obiektyw aparatu. Każdy bohater mojej wystawy to jednostka, która pokonała wiele barier, zarówno fizycznych, jak i emocjonalnych. W tych ludziach jest siła i odwaga, których nie można ukryć, i chcę, aby świat zobaczył ich takimi, jakimi ja ich widzę - silnymi, wolnymi i wyjątkowymi.



Szczególną cechą ekspozycji jest to, że na twarzach bohaterów pojawiają się rysunki, które sami wybrali. Te obrazy symbolizują ich marzenia, lęki, nadzieje i osobiste historie. Rysunki na twarzach stają się wizualnym dialogiem pomiędzy światem zewnętrznym a wewnętrznym, ukazując głębię ich ducha, doświadczeń i indywidualności.



"Siła ducha" nie opowiada jedynie o walce fizycznej, ale także o ludzkiej godności, sile i zdolności do odnajdywania piękna i sensu nawet w najtrudniejszych okolicznościach. Poprzez fotografie chcę pokazać widzom, że niepełnosprawność nie definiuje człowieka. Prawdziwa siła tkwi w duchu i zdolności do pełnego życia, pomimo wszelkich przeszkód.