Zamknij

Wystawa fotografii Gyuli Ádáma „Ocalić kulturę czango”

Wystawa fotografii Gyuli Ádáma „Ocalić kulturę czango”
  • środa 23 października, 16:00
  • 18.10.2024 - 25.10.2024
  • Kombinat Kultury, ul. Podmurnej 1, Toruń
  • wstęp wolny
Zapraszamy do zwiedzania wystawy fotografii Gyuli Ádáma, która potrwa do 25 października w Kombinacie Kultury na ul. Podmurnej 1 w godzinach otwarcia Kombinatu. Wstęp jest bezpłatny.



Wystawa stanowi część V Festiwalu Czango w Polsce - więcej na czango.pl.



O wystawie:



Prace Gyuli Ádáma łączy chęć kolekcjonowania i dokumentowania. Jego sumienna i niestrudzona praca nad uchwyceniem codzienności nabiera prawdziwego znaczenia z perspektywy historycznej. W codziennym życiu dostrzega on to, co święte i nadprzyrodzone. Artysta był poruszony ruchem domów tańca (táncház) i zwrotem w kierunku wartości ludowych i był jedną z niewielu osób, które regularnie odwiedzały węgierskie katolickie wioski w rumuńskiej Mołdawii (Moldva) w latach komunistycznych (1980), kiedy obowiązywał tam zakaz wstepu, dokumentując codzienne życie Csángó. Twórczość Gyuli Ádáma była uważana za tabu aż do upadku komunizmu, pracował w tajemnicy, nie był członkiem żadnego klubu fotograficznego, prawie nie był znany z robienia zdjęć i nie uczestniczył w oficjalnej scenie artystycznej. Był zdeterminowany, by iść własną drogą, robiąc to, co kochał. W 1990 roku, wraz ze swoim przyjacielem Zsoltem Barabásem, zorganizowali pierwszą wystawę swoich wspólnych podróży, która odbyła się w Csíkszereda. To była niespodzianka: odwiedzający zostali skonfrontowani z głębokim, szczerym, ludzkim materiałem. Ich seria zdjęć codziennego życia mołdawskich Csángos była nowością, obejmującą wszystko od narodzin do śmierci. Dokumentalne fotografie wypełnione były raczej emocjami niż suchą rzeczywistością. „To dzięki bezpośredniemu wyrażaniu emocji zdjęcia stają się kompletne, niosąc przesłanie fotografa” – mówi Gyula Ádám. Zawsze znajdował się pretekst, wydarzenie w jednej z wiosek, aby odwiedzić wioski Siedmiogrodu i Mołdawii (Moldva). Ale to nie tylko spektakl, wydarzenie, jest decydujące, ale także możliwość spojrzenia „za kulisy”. W całej jego szeroko zakrojonej i wszechstronnej karierze artystycznej i organizacyjnej kluczem do jego pracy była kultura zakorzeniona w wierze chrześcijańskiej. W centrum zainteresowania obrazów Gyuli Ádáma znajduje się człowiek.

Gyula Ádám został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Węgier w uznaniu dla jego dokumentalnych fotografii ludu Csángó z Mołdawii i Gyimes, Szeklerlandu oraz Węgrów mieszkających w rozproszonym regionie, które z wyjątkową wrażliwością uchwyciły codzienne życie narodu węgierskiego”. W 2022 r. otrzymał nagrodę Zoltána Kallósa przyznawaną przez Siedmiogrodzkie Węgierskie Stowarzyszenie Kultury Publicznej (EMKE). Od 2023 r. jest członkiem korespondentem Węgierskiej Akademii Sztuk Pięknych (MMA), sekcji fotografii i filmu. Jest profesjonalnym doradcą i członkiem jury Biennale Fotografii Szeklerlandu oraz zasiada w jury Europejskiego Konkursu Fotograficznego CO-EXISTENCE.



Wystawa fotografii Gyuli Ádáma trwa od 11 do 25.10.2024. Można ją oglądać w Kombinacie Kultury w godzinach otwarcia Kombinatu, na ul. Podmurnej 1 od wtorku do soboty od godziny 16:00 do późnych godzin wieczornych, ale najlepiej upewnić się pod nr telefonu 603 480 559. Wstęp jest bezpłatny.



Zachęcamy do podzielenia się wrażeniami na naszym funpage'u https://www.facebook.com/festiwalczango/

Dziękujemy!
reo