Zamknij
REKLAMA

Miejskie przedszkole za 10 mln zł. Co jeszcze planują?

08:00, 12.01.2018 | WG
REKLAMA
Skomentuj
Tak będzie wyglądać przedszkole na JAR-ze. Autorami projektu są Paweł Litwinowicz, Karolina Arentowicz i Zuzanna Król z pracowni projektowej PL+, źródło: www.plplus.pl

Otwarcie przedszkola na osiedlu JAR, rozpoczęcie budowy basenu rehabilitacyjnego i ścieżki sensorycznej w Zespole Szkół nr 26 - miasto przedstawiło swoje plany edukacyjne na ten rok.

Prawie co czwarta złotówka, jaką wyda w 2018 r. miasto, zostanie przeznaczona na oświatę i wychowanie. Według planu budżetowego na ten rok wydatki mogą osiągnąć nawet 356 mln zł. Lwią część tej puli tradycyjnie pochłoną wynagrodzenia. Ale nie tylko.

Pierwszym tegorocznym akcentem edukacyjnym jest otwarcie nowej siedziby Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej przy ul. Kosynierów Kościuszkowskich. Dzisiejsza oficjalna inauguracja została połączona z obchodami 60-lecia placówki, która do niedawna działała przy ul. Prostej. Teraz poradnia ma lepsze warunki lokalowe. Poprawiła też m.in. dostępność parkingów przy PPP.

Jedną z najważniejszych edukacyjnych inwestycji w tym roku jest trwająca już budowa miejskiego przedszkola na osiedlu JAR. Na ul. Grasera rosną już ściany jednopoziomowego budynku, w którym powstanie 10 oddziałów dla 250 maluchów. Obiekt ma być gotowy do końca sierpnia. Jego budowa pochłonie blisko 10 mln zł.

Tak będzie wyglądać przedszkole na JAR-ze. Autorami projektu są Paweł Litwinowicz, Karolina Arentowicz i Zuzanna Król z pracowni projektowej PL+, źródło: www.plplus.pl

Niewiele tańszą inwestycją ma być basen rehabilitacyjny przy Zespole Szkół nr 26 przy ul.Fałata 88/90. W ramach tego projektu przewidziano też urządzenie terenu przy placówce i budowę ścieżki sensorycznej z torem dla wózków inwalidzkich. Zadanie ma ruszyć w tym roku i potrwa do 2019 r. Jest wyceniane na ok. 8,9 mln zł.

Pokaźną pozycją w budżecie jest też projekt "Toruńskie przedszkolaki - kreatywne dzieciaki". Będą go realizować miejskie przedszkola nr 8, 11 i 15. Zwiększy się tam nie tylko liczba miejsc dla podopiecznych - o 225. W ramach projektu będzie też finansowana bieżąca działalność placówek i zajęcia dodatkowe zwiększające szanse edukacyjne dzieci i doskonalenie zawodowe nauczycieli. Miasto wyłoży na projekt 388 tys. zł, a resztę pozyska z unijnej dotacji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

Na przełomie marca i kwietnia ma się zakończyć rozbudowa Przedszkola Miejskiego nr 17 przy ul. Gagarina. Placówka zyska łącznie 1,2 tys. m kw. dodatkowej powierzchni. A to pozwoli na utworzenie czterech oddziałów przedszkolnych dla 100 dzieci. W nowej części znajdzie się sala gimnastyczno-rekreacyjna, pokój dydaktyczny i nauczycielski, a także pomieszczenia gospodarcze, pralnia, magazyny, zaplecze sanitarne i socjalne.

Zmieni się też otoczenie placówki. Powstanie podjazd, wejścia dla niepełnosprawnych, winda, plac zabaw, boisko z trawą syntetyczną. Pojawią się ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery, altana drewniana, ogród i nowe ogrodzenie. Zadanie pochłonie 3,7 mln zł.

Natomiast uczniowie Zespołu Szkół Samochodowych, który działa przy ul. Grunwaldzkiej, skorzystają z nowych warsztatów szkolnych. To czterokondygnacyjny pawilon o powierzchni ok. 1,1 tys. m kw. z pracowniami diagnostycznymi, szkolnymi warsztatami na 338 stanowisk, parkingiem w kondygnacji podziemnej na 28 miejsc, salami lekcyjnymi, pracownią komputerową, narzędziownią, zapleczem socjalnym, salą konferencyjną, pracownią elektrotechniki ogólnej i samochodowej. Na parterze znajdzie się szkolne muzeum samochodowe. Obiekt ma zostać wyposażony wiosną. Całość ma kosztować 11,4 mln zł, z czego 7 mln zł to unijna dotacja.

W 2018 r. czekają nas też liczne wydarzenia i jubileusze edukacyjne. Na 23 marca zaplanowano konkurs historyczny "Dzieje Torunia". I LO będzie świętować jubileusz 450-lecia. Na kwiecień przewidziano już 12. miejską edycję Ogólnopolskiego Konkursu Nastolatków „8 Wspaniałych”. 23 kwietnia zostanie nadane imię dla Szkoły Podstawowej nr 35. Jego patronem będą "Polscy Olimpijczycy". Nie zabraknie też Toruńskiego Tygodnia Tolerancji, czyli corocznej akcji organizowanej w listopadzie. Mają go wypełnić konferencje, zajęcia pozalekcyjne i konkursy promujące zachowania tolerancyjne.

(WG)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (4)

matrixmatrix

18 0

Architektura tego przedszkola, bardziej przypomina krematorium, a nie miejsce dla dzieci. Jakoś bardzo mnie to nie dziwi, architektura nowych budynków użyteczności publicznej zbudowanych w ostatnich 20 latach jest naprawdę słaba. Nie widzi tego niestety Architekt Miejski i władze Torunia 08:41, 12.01.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

nicknick

3 3

A dlaczego "Pan redaktor" w ani jednym słowie nie skomentuje tej "pięknej budowli". Dziennikarstwo nie polega tylko i wyłącznie na biernym komentowaniu wydarzeń które jakoś tam się dzieją wokół nas. Dziennikarz powinien mieć jaja, ja tego w Toruniu nie widzę ani na grosz. 09:41, 12.01.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

T.wój NickT.wój Nick

11 1

"...Nie widzi tego niestety Architekt Miejski i władze Torunia" bo władze w Toruniu to prezydent komuch 70-paro letni i dyrektorzy przydupasy (mierni ale wierni). Tam nie ma nikogo młodego z pomysłem i niebojących się tego stetryczałego, zacofanego prezydenta, i dlatego potem mamy taką architekturę (przedszkole "krematorium") i rozwiązania komunikacyjne z lat młodości komucha Zaleskiego. Torunianie obudźmy się. 10:20, 12.01.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

mokszbietmokszbiet

1 0

ja tam wolałbym w tym miejscu orlika dla syna -to jest prawdziwa nauka a nie tam przedzzskola po co to komu ;/ lubimy piłkę! 13:52, 12.01.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© ddtorun.pl | Prawa zastrzeżone