Zamknij

Piracie noga z gazu, czyli krótko o zmianach w prawie dla kierowców

10:05, 16.06.2017 Artykuł sponsorowany
Ustawodawca liczy, że wprowadzone zmiany odniosą skutek w stosunku do nieodpowiedzialnych kierowców, a w konsekwencji doprowadzą do poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym, fot. depositphotos Ustawodawca liczy, że wprowadzone zmiany odniosą skutek w stosunku do nieodpowiedzialnych kierowców, a w konsekwencji doprowadzą do poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym, fot. depositphotos

Od 1 czerwca 2017 r. obowiązują nowe przepisy regulujące postępowanie w sprawach o wykroczenia i przestępstwa w ruchu drogowym. Zmiany mają być batem na tzw. piratów drogowych i są pochodną wcześniejszej nowelizacji ustawy o ruchu drogowym.

Pierwsze rygorystyczne zmiany wprowadzające obowiązek zatrzymania przez policjanta prawa jazdy w przypadku przekroczenia dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym o 50 km na godz. poskutkowały tymczasową utratą dokumentów przez wielu kierowców. Ten bezwzględny rygor okazał się skuteczną formą walki z nagminnym przekraczaniem prędkości i tym razem ustawodawca liczy na to samo.

- Pierwszą z poważnych zmian jest zakwalifikowanie ucieczki przed policją jako przestępstwa - wyjaśnia Zuzanna Rogińska, aplikant radcowski. - Od 1 czerwca tego roku kierowca, który będzie kontynuował jazdę wbrew poleceniu zatrzymania pojazdu wydanego przez kontrolę ruchu drogowego, popełni przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do nawet 5 lat. Aby zachowanie kierowcy mogło być uznane za ucieczkę, musi zostać spełnionych łącznie kilka warunków.

Samo polecenie zatrzymania pojazdu musi być wydane przez uprawniony do tego organ, którym jest przede wszystkim Policja czy Inspekcja Transportu Drogowego. Spełniony musi zostać też warunek użycia przez organ zatrzymujący sygnałów zarówno dźwiękowych, jak i świetlnych. Kierujący, jak i organ kontroli, muszą znajdować się w ruchu drogowym. Co ważne, omawiane przestępstwo jest przestępstwem umyślnym, co oznacza, że kierujący świadomie nie zatrzymuje się do kontroli i kontynuuje jazdę w celu uniknięcia odpowiedzialności. W przypadku skazania sąd oprócz kary pozbawienia wolności obligatoryjnie orzeknie zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych.

Kolejną zmianą jest zaostrzenie kary za spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego. Znowelizowany przepis uderza w pijanych bądź odurzonych kierowców, których liczba na polskich drogach stale rośnie. Od 1 czerwca sprawca wypadku, którego następstwem będzie śmierć innej osoby albo ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, zostanie skazany na minimum 2 lata pozbawienia wolności, bez możliwości zawieszenia kary. Oczywiście zaostrzona kara odnosi się jedynie do kierowców będących w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego. Definicję stanu nietrzeźwości znajdziemy w przepisach kodeksu karnego, w myśl którego stan ten zachodzi, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tą wartość.

Wprowadzono również zapisy mające zapewnić skuteczniejsze egzekwowanie nałożonych środków karnych. Od teraz złamanie nałożonego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych będzie skutkowało jego przedłużeniem do lat 15. Kto, nie zastosuje się do orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów, podlegać będzie karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do nawet 5 lat.

Ostatnią z kluczowych zmian jest przedłużenie okresu przedawnienia wykroczeń. Dotychczas wykroczenia przedawniały się z upływem 2 lat. Od 1 czerwca 2017 r. wydłużono okres przedawnienia do lat 3.

Ustawodawca liczy, że wprowadzone zmiany odniosą skutek w stosunku do nieodpowiedzialnych kierowców, a w konsekwencji doprowadzą do poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Centrum Prawa to nowoczesna Kancelaria ukierunkowana na obsługę prawną przedsiębiorców. Dbamy o najwyższą jakość świadczonych usług. Posiadamy zespół prawników specjalizujących się w zróżnicowanych gałęziach prawa. Nasi specjaliści rozwiązują problemy zarówno z zakresu prawa gospodarczego, handlowego, jak i rodzinnego czy karnego. Kancelaria oferuje kompleksową i nowoczesną obsługę prawną zorientowaną na indywidualne potrzeby klientów.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%