Zamknij

Węże przemysłowe do wody - jakie jest ich zastosowanie?

20:38, 24.04.2024 artykuł sponsorwany Aktualizacja: 20:38, 24.04.2024

Węże przemysłowe to grupa produktów, które mają bardzo różnorodne zastosowania. Służą do usprawnienia przepływu pary wodnej i różnorodnych cieczy. Sprawdzamy, jak wybrać węże asenizacyjne, do cystern czy węże do gorącej wody.

Zastosowanie węży w przemyśle

Zanim przejdziemy do wyboru węża przemysłowego, musimy zastanowić się nad jego zastosowaniem. Od tego, do jakich celów będzie wykorzystywany zależy bowiem, jakie musi mieć właściwości i z czego powinien być zrobiony. Wśród węży przemysłowych wyróżniamy takie, które służą do przenoszenia:

  • gorącej wody i pary wodnej,

  • cieczy pod ciśnieniem,

  • ścieków,

  • gazów,

  • paliw (benzyny, ropy)

  • substancji chemicznych (w tym żrących kwasów).

Wszystkie te substancje są transportowane w innych celach. Każda z nich wymaga zachowania środków bezpieczeństwa i wykorzystania odpowiedniego sprzętu. Węże do gorącej wody muszą wytrzymać inne warunki niż te, które będą transportować kwasy. Ciecze te muszą być przewożone w warunkach pozwalających zachować ich właściwości, do czego musi być gotowy wąż. Dlatego też węże przemysłowe wykonuje się z różnych materii, dzięki którym mają one wymagane właściwości.

Z czego robi się węże przemysłowe?

Węże wykonuje się z tworzyw, które są odporne na skrajne warunki, takie jak:

  • niskie i wysokie temperatury,

  • ciśnienie,

  • działanie żrących substancji.

Ich trwałość pozwala rzadko wymieniać fragmenty, co zapewnia szczelność, a w rezultacie efektywność pracy. Najczęściej do produkcji węży przemysłowych wykorzystuje się takie tworzywa jak: PVC, nylon, HDPE, PVDF, stal nierdzewna. Pozwalają one transportować ciecze niebezpieczne, których ciśnienie robocze jest wysokie. Ważna jest też ich odporność na korozję, a węże asenizacyjne nie mogą wchodzić w reakcje z kwasami.

Na węże do gorącej wody i pary wodnej doskonale nadaje się też guma. Ta, którą wykorzystuje się w wężach przemysłowych, jest odporna na ścieranie, pozwala na pracę w różnej temperaturze.

Wykorzystanie węży gumowych

Wąż gumowy to produkt, który ma szerokie zastosowanie w przemyśle, a także naszych domach. Służy do przepływu wody i paliw, form wtryskowych, a nawet produktów spożywczych. Używa się go przy pojazdach transportujących towary, takich jak cysterny, a także innych urządzeniach, np. kompresorach, sprężarkach, narzędziach pneumatycznych. Wąż gumowy wykorzystywany jest także przez strażaków, a te w mniejszych rozmiarach służą do podlewania przydomowych ogrodów.

Choć nie zawsze zwracamy na to uwagę, węże gumowe to produkty, które możemy spotkać wszędzie, dlatego warto znać ich właściwości i wiedzieć, jak i kiedy używać.

Czy wąż do gorącej wody można naprawić?

Wąż do gorącej wody to produkt odporny na uszkodzenie mechaniczne. Zapewnia to 3-warstwowa budowa:

  1. warstwa zewnętrzna zrobiona jest z gumy syntetycznej, która nie tylko zapewnia rozciąganie węża, ale też chroni wnętrze przed warunkami atmosferycznymi. Taka powłoka sprawia, że wąż będzie nam długo służył;

  2. warstwa wewnętrzna z gumy syntetycznej jest odporna na korozję, ciśnienie i wysoką temperaturę. Pozwala na przepływ różnych cieczy bez uszkodzeń;

  3. wzmocnienie może być wykonane z oplotu tekstylnego lub stalowego. W wężach zbrojonych jest dodatkowo uzupełniane przez spiralę.

Węże gumowe są wykonane z połączenia tych elementów, a często łączenia pojawiają się też na całej długości. Mimo to nowe węże do gorącej wody będą mieć stan idealny. Jednak w czasie użytkowania może się ulec uszkodzeniu. Można go wówczas naprawić przy pomocy zgrzewarki, ale producent zaleca zwykle wymianę węża. Takie naprawy mogą zmniejszyć wytrzymałość produktu i powstaną wycieki, których lepiej unikać. Bezpieczniej jest więc kupić nowy wąż.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%