Zamknij

Michał Zaleski: "Takie rzeczy nie mogą się zdarzać w Toruniu!"

06:00, 10.11.2016 A.W.
Skomentuj - Takie sytuacje nie powinny mieć miejsca - mówi Michał Zaleski fot. T. Berent - Takie sytuacje nie powinny mieć miejsca - mówi Michał Zaleski fot. T. Berent

Będzie toruński tydzień tolerancji - obwieścił Michał Zaleski, prezydent miasta. To reakcja na ostatnie pobicia toruńskich studentów. Co się będzie działo?

Okazją jest obchodzony w poniedziałek (16.11) na całym świecie Międzynarodowy Dzień Tolerancji. W Toruniu ma on być początkiem całego tygodnia poświęconego równości, szacunki i akceptacji. 

To reakcja na nieuzasadnione ataki, do których doszło w Toruniu w czerwcu i w październiku. Zaatakowano wówczas studentów z Turcji. 

- Zobowiązałem straż miejską do dodatkowych patroli na terenie miasta, a szczególnie Starówki w godzinach wieczornych i nocnych, to samo uzgodniłem z policją - mówi Michał Zaleski, prezydent miasta. - Starówka jest wzmocniona dodatkowymi patrolami, przeznaczyliśmy na to dodatkowe środki w budżecie. Osoby, które zajmują się monitoringiem miejskim, również przejdą szkolenia. Poprowadzi je wydział ochrony ludności - chodzi o to, by dyżurni umieli jak najszybciej zareagować na niepokojące zdarzenia. Ale takie doraźne działania to tylko początek rozwiązań. Wszyscy zapewne zwróciliśmy uwagę, ze wśród atakujących byli bardzo młodzi ludzie. A więc istotne jest to, by rozpocząć działania, które przybliżą młodym torunianom słowo "tolerancja". Chyba nie ma lepszego terminu, niż ten, który przed nami: 16 listopada. 

W tygodniu 16 - 23 listopada dyrektorzy toruńskich szkół przeprowadzą więc lekcje i zajęcia pozalekcyjne poświęcone tolerancji i wzajemnemu szacunkowi oraz akceptacji niezależnie od narodowości, wyglądu czy koloru skóry. Przeprowadzone zostaną także odpowiednie szkolenia wśród nauczycieli.

Miasto ogłasza też dwa konkursy dla uczniów gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych: na spot i na plakat  promujący ideę równości, równego traktowania, akceptacji, tolerancji, szacunku, integracji, optymizmu i uśmiechu. Prace należy nadsyłać do 16 listopada.

(Regulamin konkursu na plakat znajdziecie tutaj, na spot - tutaj).

Fundatorem nagród jest miasto, a wygrane zespoły otrzymają odpowiednio: kamerę filmową  i zestaw sztalug, artykułów plastycznych i program graficzny. Podsumowaniem Tygodnia Tolerancji będzie mecz koszykówki o puchar tolerancji prezydenta Torunia, który odbędzie się 22.11.2016 r. w samo południe na Arenie Toruń.

[ZT]7094[/ZT]

Drużyny będą składać się ze studentów UMK, studentów Erasmusa i zawodników toruńskich drużyn, m.in. Twardych Pierników i Katarzynek. Zespoły będą mieszane, by wyrównać szanse. Jedna kwarta trwać będzie 5 minut, a cały mecz: 20 minut. Dla drużyn będą przygotowane koszulki, pamiątkowe puchary i pakiety upominkowe. W czasie meczu prezentowane będą prace przygotowane w konkursach, wtedy też ogłoszeni zostaną zwycięzcy konkursów.

- Zachęcam, by 22 listopada na ten mecz towarzyski przyszło jak najwięcej toruńskich szkół, mieszkańców - mówi Michał Zaleski. - Pokażmy, że Toruń jest miejscem bezpiecznym, przyjaznym i tolerancyjnym. Incydenty, do jakich ostatnio doszło, nie mogą się zdarzać w naszym mieście.  To były incydenty wywołane przez nieodpowiedzialnych ludzi, którzy być może nie bardzo wiedzieli, co robią, ale ich czyny są godne napiętnowania. Takie wybryki nie mogą zmienić obrazu miasta bezpiecznego, spokojnego, w którym każdy, niezależnie od tego, jaki kraj reprezentuje, może czuć się jak w domu.

Miasto zapewnia, że po Toruńskim Tygodniu Tolerancji działania związane z promowaniem idei równości będą kontynuowane. Miasto przygotowuje szeroko zakrojoną kampanię na temat tolerancji, ale szczegółów jeszcze nie zdradza.

(A.W.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(5)

BilBil

15 5

Tak panie Zaleski najlepiej tych chuliganów wyciszyć konkursami plastycznymi i itp i itd oni napewno na to czekają.
Kto panu doradza ? 08:50, 10.11.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

Arkadiusz BrodzińskiArkadiusz Brodziński

17 8

A w międzyczasie ukłon Pana Zaleskiego dla swoich nacjonalistycznych koalicjantów, kibolstwa, czarnych i faszystów. Ktoś ma rozdwojenie jaźni. Patronat nad koncertem ksenofoba i homofoba Tadeusza Polkowskiego, który "...ma *%#)!& na pedalstwo...": https://youtu.be/YzrEF3ZYRs4 08:53, 10.11.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

pensumpensum

1 19

Dobry pomysł! ośmielam się jednak o lekką modyfikację! czyli zaprosić te uczernione , które na tzw patelni ( wejście do stacji metra Śródmieście) aby wieszakami i parasolkami wytłumaczyły tej ...reszcie czyli ciewnej faszystowskiej hołocie ( w tym amerykańskiej, która wybrała D. Trumpa-prezydentem!), co to znaczy! Może też Michnika sćiągnąć oraz !tych nie tylko od szkodników. A na czele Wielgusowa/Szojringowa z Kasią Kowalską.
Oczywiście nie zapomnijcie o Bredzińskim, Lenzu, Myrcha oraz b. prezydencie J. Wieczorku, b,vice Strześniewskim i Musielaku też. K. Kuta też się przyda!
I tolerancja na zawsze zapanuje w naszym pięknym mieści!
09:13, 10.11.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MikaMika

3 0

To jest sprawa dla policji. Chuligańskie incydenty należy potępić, ale one zawsze były i niestety będą (w każdym kraju i w każdym mieście). Bardzo dużo jest ich m.in. we Francji. Biorą w nich udział zarówno Francuzi jak i grupy chuligańskie oraz gangi złożone z obcokrajowców. Nie da się tego wyeliminować, bo kryminalny margines wszędzie się znajdzie. Pozdrawiam 17:04, 10.11.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MikaMika

0 0

To jest sprawa dla policji. Chuligańskie incydenty należy potępić, ale one zawsze były i niestety będą (w każdym kraju i w każdym mieście). Bardzo dużo jest ich m.in. we Francji. Biorą w nich udział zarówno Francuzi jak i grupy chuligańskie oraz gangi złożone z obcokrajowców. Nie da się tego wyeliminować, bo kryminalny margines wszędzie się znajdzie. Pozdrawiam 17:09, 10.11.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%