Zamknij

Pacjenci po udarze – co jest ważne?

13:18, 31.07.2023 art. sponsorowany Aktualizacja: 13:18, 31.07.2023

Udar mózgu może wystąpić u osób w każdym wieku, jednakże ryzyko rośnie po 60 roku życia. Jest wiele powikłań po udrze, w tym również zgon. Bardzo ważne jest, aby leczenie i rehabilitacja zostały wdrożone szybko. Dzięki temu  możemy znacznie zwiększyć szansę na zapobiegnięcie poważnym powikłaniom i utrwalenie się dysfunkcji. Jakie są czynniki ryzyka? Na czym polega rehabilitacja po udarze?  

Czynniki ryzyka 

Na wystąpienie udaru mózgu są szczególnie narażeni pacjenci z nadciśnieniem, wysokim poziomem cholesterolu i schorzeniami kardiologicznymi, takimi jak migotanie przedsionków, tętniaki, przebyte zabiegi kardiologiczne. Za czynniki ryzyka uznawana jest także otyłość, palenie papierosów, cukrzyca.  

Na czym polega rehabilitacja pacjentów po udarze mózgu? 

Program rehabilitacyjny zależny jest od stanu pacjenta oraz tego, jak rozległe są zmiany chorobowe. Rehabilitacja przebiega etapowo a jej początek powinien mieć miejsce możliwie jak najszybciej. Działania rehabilitacyjne mają za zadanie wspomagać regeneracje układu nerwowego oraz zmniejszać ryzyko następstw  wynikających z ograniczonej funkcjonalności pacjenta.  Gdy pacjent przebywa jeszcze w szpitalu podejmowane czynności mają na celu przywrócić sprawność niedowładnej stronie ciała, zapobiegać odleżynom oraz wczesnym powikłaniom poudarowym. Postępowanie lecznicze ukierunkowane jest również na stopniową poprawę sprawności funkcjonalnej osoby po udarze w zakresie samoobsługi. Kolejny etap rehabilitacji realizowany jest z myślą o przygotowaniu pacjenta do możliwie samodzielnej egzystencji. Trwa on od roku do dwóch lat.  

Czy osoba po udarze może wrócić do pełnej sprawności?  

Wiele zależy od wieku oraz obszaru uszkodzenia tkanki nerwowej osoby, u której doszło do udaru mózgu. O ile powrót do pełnej sprawności jest często całkowicie możliwy w przypadku osób młodych, o tyle osoby starsze powinny kontynuować ćwiczenia rehabilitacyjne do końca swojego życia. Jedną z możliwości jakie mają seniorzy jest korzystanie z rehabilitacji domowej. Fizjoterapeuta pracuje z pacjentem w domu dostosowując program ćwiczeń do jego indywidualnych potrzeb. 

Z jakich technik korzystają specjaliści prowadzący rehabilitację poudarową? 

W rehabilitacji poudarowej wykorzystywane są takie metody i terapie jak: 

  • Kinezyterapia 
  • Metody fizjoterapeutyczne (m.in. metoda PNF) 
  • Terapia zajęciowa 
  • Zabiegi z zakresu fizykoterapii (m.in. elektroterapia, magnetoterapia, krioterapia) 
  • Masaże klasyczne 
(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%