Zamknij

Kiedy najlepiej się obudzić?

10:28, 29.06.2023 art. sponsorowany Aktualizacja: 10:28, 29.06.2023

Poszedłeś spać przed 22, wstajesz o 7 po ponad dziewięciu godzinach snu, a i tak po obudzeniu czujesz ból głowy i zmęczenie? Wbrew pozorom nie jest to aż tak dziwne, jak mogłoby się wydawać. Poziom wyspania nie zależy bowiem tylko od tego, ile godzin śpimy, ale też od tego, w jakich godzinach odpoczywamy i kiedy się budzimy. Optymalnym okresem na wybudzenie się jest tzw. faza REM.

Fazy snu

Chociaż powszechnie uważa się, że ludzki sen jest ciągłym, kilkugodzinnym odpoczynkiem, w rzeczywistości jest inaczej. Na nasz sen składa się kilka powtarzających się cykli, które przedzielane są krótkimi przerwami (po obudzeniu nawet ich nie pamiętamy). Każdy taki cykl powinien się natomiast składać z dwóch faz: NREM i REM:

  • faza NREM (non rapid eye movement – faza wolnych ruchów gałek ocznych) trwa około 80-100 minut. Składają się na nią następujące stadia:

- N1 – zasypianie: wtedy rozluźniają się mięśnie i obniża się temperatura ciała;

- N2 – sen płytki: dochodzi do zaniku ruchów gałek ocznych i obniżenia napięcia mięśni;

- N3 – sen głęboki: ruch gałek ocznych ustępuje całkowicie, organizm intensywnie się regeneruje. Człowiek jest w tym stanie trudny do wybudzenia;

  • faza REM (rapid eye movement – faza szybkich ruchów gałek ocznych), trwa 15 min. Podczas tej fazy mózg wykazuje najwyższą aktywność, wzrasta też czujność i przyspiesza tętno. Z perspektywy regeneracji umysłowej jest to faza bardzo istotna, ponieważ podczas niej człowiek zapamiętuje to, czego się nauczył w ciągu dnia i „przerabia” nieprzyjemny doświadczenia.

Faza REM – czas na pobudkę

Podczas fazy snu NREM mózg dąży do „wyłączenia się”, co następuje podczas stadium N3. W takich okolicznościach często jesteśmy niepodatni na bodźce zewnętrzne, sam organizm jest pogrążony w głębokim odpoczynku, co oznacza, że wybudzenie się wówczas jest najtrudniejsze (wymaga bardzo silnego bodźca, takiego jak głośny dźwięk). Efektem tego jest uczucie niewyspania, a często także dezorientacja i rozdrażnienie.

Z tego względu nawet po przespaniu 8-9 godzin możemy czuć się zmęczeni, jeśli obudzimy się w trakcie fazy NREM. Zupełnie inaczej wygląda pobudka w fazie REM: wówczas mózg pracuje już na wyższych obrotach, dzięki czemu budzimy się szybko i przyjemnie. Jeżeli jednak przegapimy ten moment, cykl zaczyna się od nowa. Więcej o fazach snu możesz przeczytać tutaj: https://noctisnoc.pl/na-jakie-fazy-dzieli-sie-sen/.

Monitorowanie snu

Jeżeli chcesz poprawić jakość snu, możesz przeprowadzić tzw. monitorowanie snu – na przykład przy użyciu opaski smartband i aplikacji mobilnej. Opaska, badając Twój ruch i tętno, określa, w jakiej fazie snu jesteś i wybudza Cię wtedy, gdy ocenia, że nadeszła faza REM.

Noctis Noc na problemy ze snem

Jeśli zmagasz się ze sporadycznymi, krótkotrwałymi zaburzeniami snu spowodowanymi np. przejściowym stresem, napięciami psychicznymi, możesz skorzystać z tabletek Noctis Noc – leku dostępnego bez recepty, który zawiera doksylaminę o działaniu nasennym i uspokajającym. Pamiętaj jednak, że takie leki bez wiedzy lekarza można zażywać maksymalnie siedem dni.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%