Zamknij

Kobiety na medal. Cała gmina może być z nich dumna!

15:06, 05.12.2016 Michał Malinowski
Skomentuj Panie z koła gospodyń wiejskich  przygotowują się do świąt Bożego Narodzenia   Fot. Facebook/Koło Gospodyń Wiejskich w Łubiance Panie z koła gospodyń wiejskich przygotowują się do świąt Bożego Narodzenia Fot. Facebook/Koło Gospodyń Wiejskich w Łubiance

Rozmowa z Katarzyną Ziółkowską – Bytyń, przewodniczącą koła gospodyń wiejskich w Łubiance, między innymi o historii koła, paniach, które je tworzą oraz tym, czym się dokładnie zajmują. 

Od jak dawna funkcjonuje koło gospodyń wiejskich w Łubiance?

Działamy od 1929 roku, czyli 87 lat. Mamy 105 członkiń w tym około 60 członkiń czynnych. Działa każda z pań wchodząca w skład koła, każda na swój sposób. Począwszy od zarządu, przez komisję rewizyjną po każdą z członkiń. 

Czym zatem się zajmujecie?

Urządzamy imprezy własne, tj. bale karnawałowe, andrzejkowe, sylwestrowe (w tym również charytatywne). Bierzemy udział w jarmarkach bożonarodzeniowych i wielkanocnych. Spotkania z okazji Dnia Kobiet - wyjazdy, koncerty itp. Obsługujemy od strony kulinarnej imprezy gminne, dożynki gminne, uroczyste sesje rady gminy, wigilijne spotkania, festyny rodzinne z okazji Dnia Dziecka, festyny parafialne, Wojewódzkie Festiwale Pieśni Patriotycznej – „Tobie Polsko”, spotkania w Regionalnym Związku Rolników Kółek i organizacji rolniczych w Toruniu. Co roku w sierpniu podejmujemy również obiadem pielgrzymów idących na Jasną Górę. 

Organizujecie również dni seniora, które na stałe wpisały się kulturalny harmonogram gminy.

Zgadza się. Tradycją są organizowane przez KGW wraz z radą sołecką dni seniora w naszej wsi. Ubogaciłyśmy je przygotowując własne przedstawienia artystyczne. A wszystko za sprawą i dzięki pani Stasi Kardas, która była pomysłodawcą, reżyserem i scenografem wielu występów. Przedstawiłyśmy min. "Kopciuszka" wg Jana Brzechwy, koncert życzeń, kabarety połączone z układami tanecznymi, bajkę o "Królewnie Śnieżce i Siedmiu Krasnoludkach". program pt. „My młodzi lat 60-tych, 70-tych”, gdzie wspominaliśmy czasy młodości naszych seniorów, program „Wiejsko, sielsko, anielsko...”, a w bieżącym roku przedstawienie „Szalone Przygody Pchły Szachrajki”. Występy za każdym razem przedstawiamy szerszej publiczności. Warto jednak podkreślić, że pierwszy, premierowy występ naszych członkiń w przedstawieniu „Kopciuszek”, otrzymał w 2009 roku znak promocyjny Ziemi Gotyku. 

Co jeszcze was wyróżnia?

Do tradycji naszego koła należą wycieczki. Kilkakrotnie byłyśmy w Zakopanem na kilkudniowych wyprawach w Tatry. Zwiedzałyśmy też Wrocław i Zamek Książ w Wałbrzychu. Zwiedzamy pobliskie miejsca, jak Inowrocław, Strzelno, Szymbark, Toruń, organizujemy wyjazdy na grzyby oraz jednodniowe wycieczki nad morze. To wspaniały czas spędzony w wspólnym gronie. Organizujemy też warsztaty, podczas których starsze pokolenie naszych członkiń przekazywało nam swoją wiedzą na temat wykonywania ozdób świątecznych różnymi metodami oraz szydełkowania. Uczestniczymy w Łubiańskich Dniach Kaszy organizowanych przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Łubiance. Od ubiegłego roku, uczestniczymy jako koło w Szlachetnej Paczce, a także aktywnie wspomagamy budowę nowego Kościoła w Łubiance. Członkinie koła wielokrotnie reprezentowały naszą organizację podczas Ogólnopolskiego Spotkania Organizacji działających na obszarach wiejskich w Marózie. Realizujemy inwestycje w naszej kuchni przy CK w Łubiance, działamy, tam się spotykamy. Organizowałyśmy kurs pierwszej pomocy współpracując z naszymi mężami z OSP w Łubiance. 

(Michał Malinowski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%