Zamknij

Pomagają młodym i bezrobotnym. Warto skorzystać z ich pomocy!

13:30, 15.02.2017 Michał Malinowski
Skomentuj Praca zespołu w ramach jednego z projektów   Fot. Nadesłana Praca zespołu w ramach jednego z projektów Fot. Nadesłana
reo

Fundacja Stabilo w tym roku obchodzi swoje dziesiąte urodziny. Przez ten czas profil jej działalności bardzo się zmieniał i ewoluował. Początkowo powstała ona po to, by wspierać osoby chore psychicznie – zwłaszcza cierpiące na chorobę afektywną dwubiegunową. Szybko się jednak okazało, że grup wykluczonych i potrzebujących wsparcia jest więcej. 

Chodzi głównie o osoby z niepełnosprawnościami oraz bezrobotne. Fundacja również wzięła ich pod swoje skrzydła, realizując rozliczne projekty ukierunkowane na aktywizację społeczno-zawodową tychże osób, głównie w województwach kujawsko-pomorskim i warmińsko-mazurskim. Skuteczność projektów okazała się bardzo wysoka – podczas badań ewaluacyjnych, przeprowadzanych w 2016 roku, okazało się, że około 80 procent osób, które fundacja aktywizowała w poprzednich latach ma pracę i dobrze radzi sobie w życiu. 

- Pomoc poszczególnym osobom to po dziś dzień fundament działań Stabilo. Jednak bez zmian systemowych i próby lobbowania za potrzebnymi  rozwiązaniami na gruncie prawnym nie da się skutecznie działać w dłuższej perspektywie. Dlatego fundacja od pewnego czasu mocno wspiera i angażuje się w zachęcanie obywateli do partycypacji społecznej, szczególnie w zakresie czynnego udziału w procesach konsultacyjnych oraz budżecie partycypacyjnym - mówi Filip Gołębiewski z Fundacji Stabilo.

Aby skutecznie wpływać na system potrzebna jest również możliwie jak najbardziej precyzyjna diagnoza problemów społecznych, dlatego Fundacja Stabilo również stawia mocno na realizowanie badań społecznych. W ostatnim czasie zrealizowała dwa duże projekty badawcze – „Otoczenie instytucjonalne osób chorych psychicznie i z zaburzeniami w województwie kujawsko-pomorskim” oraz „Efektywnie dla młodzieży – nowe standardy na rynku pracy w województwie kujawsko-pomorskim”

- Ten ostatni projekt dotyczy szczególnie niepokojącego i stosunkowo nowego zjawiska, które pojawiło się w Europie – a mianowicie NEET (Not in Employment, Education or Training). Chodzi o osoby młode na rynku pracy w wieku 15-29 lat, które teoretycznie posiadając wszelkie predyspozycje do znalezienia pracy, nie są w stanie tego zrobić, głównie ze względów charakterologiczno-socjalizacyjnych. W ramach tego projektu – oprócz badań – wypracowane zostały również rekomendacje dla lokalnego rynku pracy, które – jeśli zostaną wprowadzone – skutecznie przyczynią się do zminimalizowania ww. zjawiska w naszym regionie - dodaje Filip Gołębiewski

Wszystkie publikacje oraz niezbędne informacje nt. działań fundacji znajdziecie na www.stabilo.org.pl 

(Michał Malinowski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%