Zamknij

Neuca buduje się na JAR-ze. Już leją betonują fundamenty pod słupy, na których spocznie potężny dach

08:00, 29.07.2017 WG
Skomentuj Robotnicy już leją beton pod fundamenty, na których spoczną słupy podtrzymujące dach kompleksu, fot. Tomasz Berent Robotnicy już leją beton pod fundamenty, na których spoczną słupy podtrzymujące dach kompleksu, fot. Tomasz Berent

18 lipca rozpoczęła się budowa centrum logistyczno-dystrybucyjnego Neuca przy ul. Fortecznej na toruńskim JAR-ze. Tempo prac jest imponujące! Na budowie leje się już beton pod fundamenty, na których spocznie dach hali liczącej aż 17 tys. m kw.

Centrum logistyczno-dystrybucyjne będzie największą w naszym mieście inwestycją Grupy Neuca - największej firmy w Toruniu i krajowego lidera dystrybucji leków. W środę odwiedziliśmy po raz pierwszy plac budowy przy ul. Fortecznej na toruńskim JAR-ze, na który wszedł już generalny wykonawca - firma Strabag - wraz z firmami podwykonawczymi z Torunia i okolic.

Już sam teren ogrodzony pod budowę robi wrażenie. Centrum bowiem powstanie na dwóch działkach o powierzchni 6,5 ha kupionych od miasta. Pod dachem znajdzie się aż 17 tys. m kw. Kompleks będzie "witać" wjeżdżających do miasta drogą krajową nr 91 - od strony Gdańska i Grudziądza. Bryła magazynu o wysokości 15 m będzie utrzymana w szarej kolorystyce nawiązującej do barw firmowych Neuca.   

Co dzieje się obecnie na placu budowy? W tej chwili pracuje na nim ponad 30 robotników, którzy zajmują się zbrojeniem i betonowaniem fundamentów pod słupy, na których spocznie dach konstrukcji. Pierwsze słupy będą montowane już w najbliższych tygodniach. Generalny wykonawca zlecił już produkcję konstrukcji. Doskonale widać już zarys przyszłej części magazynowej, spedycyjnej oraz biurowo-socjalnej. Jak będzie wyglądać załadunek leków?

- Samochody odbierające towar nie będą ładowane przed budynkiem. Będą wjeżdżać do jego wnętrza - do specjalnego przedsionka dla spedycji - tłumaczy Joanna Markiewicz, koordynator ds. obsługi inwestycji i kierownik techniczny projektu z Grupy Neuca. - To pozwoli na ochronę procesu załadunku przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i zapewni bezpieczne i zgodne z przepisami farmaceutycznymi warunki dzięki kontroli temperatury - nie niższej niż 15 stopni i nie wyższej niż 25 stopni Celsjusza przez cały rok. Skorzystają na tym także pracownicy i współpracownicy, których komfort pracy ulegnie poprawie.

Kompleks będzie ogrzewany z węzła cieplnego podłączonego do miejskiej sieci ciepłowniczej należącej do EDF Toruń. Nitka ciepłociągu już powstaje wzdłuż ul. Fortecznej. Obiekt będzie wyposażony w klimatyzację i wentylację, a także niezbędne systemy przeciwpożarowe. Niewykluczone, że w Centrum pojawi się instalacja fotowoltaiczna.

To będzie jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w branży. W tej chwili Neuca ma cztery takie zautomatyzowane magazyny (wszystkich łącznie z lokalnymi jest 15). Do tej pory w magazynie przy Szosie Bydgoskiej zamówienia realizowali pracownicy: zdejmując produkty z półek i pakując je do transportu. Przy Fortecznej będą robić to maszyny. Powstanie specjalna linia, która będzie sortować i kompletować zamówienia. Dzięki wyposażeniu magazynu w najnowsze technologie, jego wydajność wyniesie do 300 tys. linii produktów na dobę. 

- Ten będzie jeszcze bardziej nowoczesny, co oznacza, że zastosowana w nim automatyka będzie najnowszej generacji - podkreśla Maciej Jarzębski, specjalista ds. komunikacji Grupy Neuca. - Dzięki temu będziemy mogli jeszcze lepiej i szybciej obsługiwać naszych klientów. To bardzo wymagająca branża: farmaceutyki muszą być przechowywane i przewożone w odpowiednich warunkach. Obsługujemy apteki dwa, a zdarza się i trzy razy dziennie. To duże wyzwanie dla magazynu i transportu. Dla porównania, jeśli robimy zwykłe zakupy w internecie, to przecież bardzo trudno jest znaleźć taki sklep, który dostarczy nam towar tego samego dnia albo nawet na drugi dzień.

Co to oznacza dla torunian? Nie tylko większy (w magazynach centralnych Neuca jest pełen asortyment leków), ale również szybszy dostęp do leków. Toruńskie centrum będzie obsługiwać jednak nie tylko gród Kopernika, ale północną Polskę m.in. Gdańsk, Olsztyn czy Koszalin.

Jak wygląda harmonogram robót? Wylewanie posadzek (do tego zostanie wykorzystane ok. tysiąca m sześc. betonu), montaż ścian i dachu przewidziano na jesień. Wszystko po to, żeby przed zimą budynek został zamknięty i ruszyło jego wyposażanie. Plan jest ambitny - do marca w obiekcie mają się zakończyć prace budowlane. Wówczas też przewidziano odbiory. Wezmą w nich udział nie tylko inspektorzy nadzoru budowlanego, ale także - jak dzieje się to w przypadku obiektów, gdzie magazynowane są leki - także Główny Inspektorat Farmaceutyczny.

- Centrum ma zostać oddane do użytku w trzecim kwartale 2018 r. - zapowiada Jarzębski. - Do nowego obiektu przejdzie ok. 100 pracowników z naszego magazynu, który działa przy Szosie Bydgoskiej. Docelowo zatrudnienie w Centrum znajdzie ok. 400 osób. Utworzymy ok. 300 nowych miejsc pracy. Rekrutacja na stanowiska rozpocznie się w przyszłym roku. Zadbamy o to, żeby było to wygodne i przyjazne miejsce pracy dla wszystkich pracowników.

Z myślą o pracownikach na miejscu powstanie duży parking, kuchnia i stołówka, na której będą serwowane świeże posiłki (do tej pory pracownicy korzystali z cateringu). Praca będzie się odbywać na trzy zmiany. Neuca jest też zainteresowana utworzeniem stacji roweru miejskiego przy ul. Fortecznej i rozmawia z miastem o uruchomieniu linii autobusowej obsługującej tę część JAR-u.

Te rozmowy dotyczą też układu komunikacyjnego. Chodzi o to, żeby usprawnić dojazd dużych pojazdów do Centrum i włączanie się do ruchu do ruchliwej ul. Grudziądzkiej (jednym z proponowanych rozwiązań jest ustawienie sygnalizacji świetlnej na wjeździe na JAR).

Czy Centrum będzie uciążliwe dla okolicznych mieszkańców? - Zrobimy wszystko, aby tak nie było - zapowiada Markiewicz. - Do magazynu nie będzie jednorazowo przyjeżdżało zbyt dużo ciężkich pojazdów. Co więcej, nie chcemy, żeby pracowały na włączonych silnikach. Dlatego agregaty parkujących u nas samochodów będziemy podłączać do naszej instalacji elektrycznej - tak, żeby nie generować nadmiernego hałasu i emisji spalin.

Konstrukcja magazynu umożliwia jego rozbudowę w przyszłości i zwiększenie wydajności. Ale to nie wszystko. Na ogromnej działce przy ul. Fortecznej jest też miejsce pod budowę biurowca Grupy Neuca, która jest planowana w przyszłości. Na razie wiadomo tylko tyle, że biurowiec będzie się wyróżniać nietuzinkową bryłą.

(WG)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

ToruniakToruniak

1 1

Co z tego ze kolejny syf powstaje skoro ludzi nie szanuja i nie beda szanowac zarobki *%#)!& robota na trzy zmiany i jeszcze trzeba robic weekend,wyzysk za mala kase nic dziwnego ze wiecznie ludzi nie maja do roboty ,ta cala neuca jest warta co riello 21:47, 29.07.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

ToruniakuToruniaku

1 3

Ta firma istotnie ma bardzo złą opinię. Pamiętam jak w zarodku niszczyli powstawanie związku zawodowego. Co prawda od strony pr robią wiele, aby zaistnieć w świadomości Torunian jako firma godna zaufanie. jakieś namioty, pomiary tętna, pulsu i tego rodzaju zmyłki czyli lans i fajans. Ale na to, na szacunek na zaufanie trzeba zapracować. Pracownicy mówią, że atmosfera i warunki z XVIII Anglii tam panują. Ciekaw jestem reakcji PIP, regionalnych organizacji związkowych. Reasumując, władze tej spółki tak eksploatujące ludzi musza być z innej epoki? Z jakiej? z Balcerowicza! Nie podoba się za bramę! Ale to ...se ne vrati! Tylko tępak, prymityw może budować strategię firmy na zastraszonych pracownikach. Jak długo można nabijać tylko kabzę akcjonariuszy i kierownictwa? Traktowanie ludzi, godziwa płaca to też inwestycja. Czyżby dominowała tam u tych z Neucy mentalność menagementu z Bangladesh i boliwijskich kopalń?
Tak samo traktował pracowników właściciel grupy Boryszew. Czy nadal tak czyni? nie wiem. 22:55, 29.07.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DagmaraDagmara

0 1

I macie swój zielony JAR - najpierw wycięto drzewa pod budynki,a teraz Wam fundują magazyny. Jeszcze tylko kilka fabryk i ludzie przejrzą na oczy zanim kupią mieszkanie za ponad 5500 zł/m2 Hehehe :) 09:24, 30.07.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%